Petra Pastorová: „Chtěla jsem prostě vyhrát…“.

Kdy jindy vyzpovídat naši nejúspěšnější oddílovou běžkyni Petru Pastorovou než po úspěšném Pražském mezinárodním maratonu. Přinášíme Vám její odpovědi o dojmech nejen z maratonu, z přípravy na něj, ale i o plánech na letošní sezónu.

Petro, gratulujeme k tvému třetímu titulu mistryně ČR v maratonu. Který z těch tří titulů bylo nejtěžší získat?

Děkuji. Spíše bych řekla, který z těch tří maratónů mě nejvíc bolel, a to byl samozřejmě ten nejrychlejší za 2:36.

Absolvovala jsi před pražským maratonem nějakou speciální přípravu?

Ne, Běžela jsem 10 dní před Pražským maratonem 50km blízko Ravenny v Itálii – moc pěkný závod, ale zárověn kopcovitý, takže jsem se spíše soustředila na regeneraci (klus, masáže, sauna).

Jak vypadá tvůj jídelníček týden před maratonem? A jak konkrétně samotné ráno v den závodu?

Sacharidovou dietu jsem zkoušela jednou, ale popravdě já se celkem nerada omezuji ve stravě, nějak na to nemám hlavu a když mám hlad, není se mnou k vydržení 🙂 Obecně si vybírám zdravé potraviny, mám ráda “živou” stravu. Konzumuji celkem neznámou peruánskou spirulinu, macu. V den závodu – nemám rituály, myslím, že jsem snědla banán a jednu raw tyčinku, v metru jsem rozkusávala kousky macy.

Prozraď nám, jak vypadá tvé rozcvičení před závodem? Máš nějaké rituály či železné zvyky?

Před kratšími závody se rozklusavám a rozrovinkovavám déle, před delšími obecně méně, taky ovšem záleží na době mého příchodu na závod 🙂 Obecně v životě moc rituálu nemám, mám raději změnu, před závody samozřejmě ne. Klasicky – rozklus, rozcvičení-abeceda, rovinky.

S jakou taktikou jsi šla na start? Chtěla jsi si hlídat své největší soupeřky a uzpůsobit své závodní tempo dění na trati?

Chtěla jsem prostě vyhrát, takže ano, Radku jsem si zpočátku hlídala, pak se mi běželo dobře, takže jsem šla podle pocitu.

Jak jsi se v průběhu závodu občerstvovala? Máš nějakou oblíbenou energetickou „mňamku“?

Poprvé jsem běžela s kapsičkou, v které jsem si nesla 2 gely, ale neměla jsem je odzkoušené, někdo mi je dal. Jeden jsem snědla asi na 15km a druhý někde na 25, myslím, že mi pomohly. Můj velký problém je napít se z kelímku tak, aby mi voda nezaskočila a netekla mi pak z nosu další kilometr :-)).

Kolik sil ti zbylo na druhou polovinu závodu? Přišla na tebe nějaká větší krize?

Méně než na tu první, bohužel. Posledních deset už jsem cítila horko, protivítr….prostě už mi ubývaly síly, to pak člověk vnímá kdeco :-).

Jak moc jsi spokojena s dosaženým časem 2:46:34? Věřila jsi, že budeš schopná dosáhnout takového výsledku a nebo jsi byla mile překvapená?

Čas – myslím že odpovídá tomu co běhám, co trénuji, že jsem netrénovala tempo maratonu. Stačil na vítězství a o to mi šlo, takže spokojená jsem.

Pokolikáté jsi už v Praze maraton běžela? Účastnila jsi se již mnoha maratonů, můžeš nám popsat, v čem je Pražský mezinárodní maraton specifický?

Ani přesně nevím, myslím že čtyřikrát. Pražský je pro mě specifický hlavně v tom, že je to republika, takže to co s tím souvisí – jste trochu víc vidět, i když média se snaží, abych zas tak vidět nebyla :-).

Běháš prakticky všechny distance, vrchy, desítky, maratony, ultra a s velkými úspěchy. Která distance je tvá nejoblíbenější?

Loni jsem poprvé běžela 50km a líbilo se mi to – v Holandsku (Winschotten), poté Doha (Katar) i v Itálii. Půlmaratony jsou rychlejší, zase se dají běhat častěji. A vrchy letos už zkoušet nebudu, hory mám sice moc ráda, ale už spíše pro trénink.

Jaké jsou tvé další běžecké cíle pro letošní sezónu?

Mám naplánované nějaké půlmaratony v Polsku a taky se těším na půlmaraton ve Francii, v září Runfest.

Kterého svého úspěchu v kariéře si zatím nejvíc ceníš?

Pražský maraton 2:36.

Máš ještě nějaký běžecký sen?

Ano, a plní se mi – běhat ve zdraví, mít z běhu radost, spojit běh s cestováním a zažívat u toho nové věci – je to prostě super 🙂

Děkuji za rozhovor a za pěkné a věcné otázky :-).

Facebook Comments

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..