Běh kolem komína Modelu Opava

Běžci si už zvykli, že startovné na řadě závodů se v poslední době zvyšuje. Najdou se však mezi nimi vyjímky. Mezi ně patří Běh kolem komína Modelu v Opavě. Jeho startovné je od prvního ročníků ve výši 0. Bohužel na start se minulou neděli postavilo jen 47 zájemců. Ostatní odradilo snad špatné počasí, trasa závodů nebo nedůvěra k tomu, co je zdarma.

Trať po asfaltovém úvodu v areálu firmy vede po loukách a polních cestách v okolí. Vzhledem k deštivému počasí se proměnila v těžký kros, kde jste se místy klouzali nebo brodili bahnem. Část tratě vede například i po železniční vlečce. Hlavní závod měří 11,2 km a tvoří ho 4 okruhy. Pro koho to bylo moc, tak mohl běžet jen dvě kola. Toho využilo 11 účastníků a mezi nimi nenašel přemožitele Milan Ščibráni.

V hlavním závodě potvrdil roli favorita Martin Ocásek (39:10), který svůj náskok na druhého v cíli Romana Janečka stále zvyšoval až na propasné 4 minuty v cíli. Za třetím vítězem padesátníků Rostou Kolichem jsem doběhl (47:02) jako první v B. Další naši zástupci se rovněž prosadili na stupně vítězů. Petr Jorníček obsadil druhé místo v C (47:55) a Iva Pachtová se stala absolutní vítězkou mezi ženami (53:53). Jarda Kuncek skončil osmý v A (50:41). Po delší odmlce se na závodech objevil Zdeněk Oršový a časem 1:03:16 obsadil 8.místo v C.

Nedílnou součásti byli závody dětí a závěr patřil bohaté tombole. Takto kvalitně připravená akce by si zasloužila příště mnohem početnější účast.