Závadská desítka

Závada je malá obec na „prajzské“ pyšnící se Zlatou stuhou, kterou obdržela v roce 2022 jakožto Obec roku Moravskoslezského kraje. A pyšnit se také může povedenou běžeckou akcí Závadská desítka. Letošní 6. ročník měl charitativní přesah, když se přispívalo na malou Emičku a po prodlouženém víkendu bylo na účtu již více jak 115 tisíc korun.

Předpověď na sobotu nevypadala úplně dokonale, ale v Závadě zřejmě ví, jak poručit počasí. Ve 13 hodin totiž přestalo pršet a o hodinu později v době startu již bylo na běh téměř ideálně. Do hlavního závodu na necelých 10 km vyběhlo celkem 142 závodníků. Hned od startu vypálil jako Forrest Gump náš Jirka Pytlík a nikomu nedal šanci, aby ho mohl aspoň trošku ohrozit. Uhájil tak svou květnovou neporazitelnost a do cíle doběhl v novém traťovém rekordu 36:47 minut. Druhé místo s přehledem kontroloval Robert Antczak z Raciborze. Jeho ztráta byla 2:10 minuty. Od poloviny trati se na třetím místě usadil Lukáš Bystřičan z místního FC-B7-TÝMu a doběhl do cíle v čase 40:28 min.

Mezi ženami byla jasnou favoritkou Markéta Kašná z TJ Jäkl Karviná, svou roli potvrdila a vyhrála v čase 46:20 min. Na záda ji však celou dobu dýchala Hana Mrůzková z Opavy a doběhla za ní druhá jen se ztrátou 26 sekund. Na třetím místě skončila časem 48:26 Marie Vybíralová z AO Kobeřice.

Ač byla početná část našeho oddílu v hlavním městě a ladila přípravy na nedělní Volswagen Maraton Praha, tak jsme i tak měli Závadě početné zastoupení. Ondřej Dominik skončil časem 41:15 3. ve své věkové kategorii, Michal Buba 41:57, Petr Škrabánek 42:40 a 1. místo v kategorii, Tomáš Lipina 49:16, Alfons Vytisk 56:25, Jana Dominiková 56:52, Jana Kilarová 57:03 a 1. místo v kategorii, Radomír Doležel 1:00:39 a Nikol Slaninová 1:02:12 a 3. místo v kategorii.

Tradičně se účastníci těšili na pozávodní výživný raut a na vyhlášení výsledů, které by svým rozsahem mohlo konkurovat i takové Hornické desítce 😊. Dík tak patří pořadateli Petru Liškovi a jeho týmu. Speciální osobní dík patří místní starostce, která také několikrát v závodě startovala a aktivně se již zapojili i všechny její děti, jen ten manžel tomu pořád uniká. Ale kolují zvěsti, že snad příští rok…tak se přijďte přesvědčit 😊.

Ondra

 

Ohlédnutí za uplynulým víkendem

První ze dvou po sobě jdoucích prodloužený víkendů byl ve znamení třech závodů. V každém z nich měl náš oddíl zastoupení. Nejúspěšnějším z našich byl Jirka Pytlík, který dva své starty přetavil ve dvě celkové prvenství. Avšak opravdovým borcem bychom mohli klidně vyhlásit Petra Škrabánka, který se zúčastnil všech tří závodů. Ve všech třech dokázal ovládnout svou věkovou kategorii a to určitě stojí za uznání.

 

Veřovská desítka

V sobotu 29. dubna se ve Veřovicích běžel závod na 10 km. Zde jsme měli zastoupení čtveřici běžců. Všichni čtyři se svými výkony dostali na stupně vítězů. Nejrychlejší z nich byl celkově 11. Marek Škapa 36:28 a 1. místo v kategorii, dále pak Dan Šindelek 38:23 a 2. místo v kategorii, Petr Škrabánek 39:48 a 1. místo v kategorii a Alfons Vytisk 51:45 a 2. místo v kategorii.

 

Štěpánkovický kros

O den později v neděli 30. dubna se konal již 37. ročník Štěpánkovického krosu. Trasa závodu občas doznává změn, letos měřila necelých 12 km. Absolutním vítězem se stal náš Jiří Pytlík, jehož cílový čas byl 42:04 minut. Dalším startujícím pod hlavičkou MK Seitl byl už pouze Petr Škrabánek, který časem 50:26 ovládl svou věkovou kategorii.

 

Májový běh okolo rybníku Nezmar

Nejpočetnější zastoupení jsme měli v pondělí na prvního máje v Jilešovicíh. Patnáctý ročník Májového běhu opět připravil náš Jirka Brož ve spolupráci s místním dobrovolným hasičským sborem. Svůj triumf z předešlého dne zopakoval náš Jiří Pytlík, když zvítězil v čase 38:30 minut. Celkově třetí skončil Marek Škapa 41:22 a ve své kategorii z toho bylo místo první. Dále nás reprezentovali Michal Buba 41:52 a 1. místo v kategorii, Petr Škrabánek 46:03 a 1. místo v kategorii, Vojtěch Gruchala 46:49, Tomáš Lipina 50:06, Miroslav Valošek 55:17, Jaroslav Hrabuška 56:57, Alfons Vytisk 1:00:41 a 1. místo v kategorii a jediná naše zástupkyně něžného pohlaví Irena Skřipcová 1:06:25 hod.

 

Naši na sobotních závodech

Sobota 22. dubna byla v Ostravě a jeho blízkém okolí ve znamení charitativních běhů a jedné „největší tradiční běžecké události“, aspoň takto ji pořadatelé označují na svých webových stránkách. Na každé z těchto akcí jsme měli zastoupení a vesměs šlo a velice úspěšnou reprezentaci našeho oddílu.

 

Polanský charitativní běh

V Polance nad Odrou proběhl již 7. ročník charitativního běhu na podporu neonatologického oddělení FNO a novorozeneckého oddělení JIP2 Městské nemocnice Ostrava. Závod na 10 km ovládli naši Patrik Pastor (34:07) jako nejrychlejší vůbec a Petra Pastorová (41:20), která byla první ženou v cíli. Třetí celkově doběhl Tomáš Věnsek (35:07).

 

Charitativní běh NF Křídla dětem

Na porubské Hlavní třídě se konal 1. ročník charitativního běhu, jenž odstartoval Jarní sbírku Nadačního fondu Křídla dětem. Závodu na 5,2 km se zúčastnili dva naši zástupci. Michal Buba doběhl v čase 19:54 celkově třetí a Magdaléna Drastichová byla za 22:22 absolutně první mezi ženami.

 

NN Night run Ostrava

Také noční zážitkový běh konaný tradičně na Masarykově náměstí měl charitativní ráz. Zastoupení jsme měli v obou distancích. Na 5 km se na celkovém 5. místě umístil časem 19:20 Miloslav Nosek, dále běželi Radomír Doležel 27:13 a Jáchym Doležel 30:55. V hlavním závodě na 10 km nás reprezentovali Eva Tomaszewiczová 51:06, Jarmila Gavlíková 51:11 a 1. místo v kategorii a Miroslav Valošek 53:59.

20. Cracovia Maraton

Loni po doběhnutí Pražského mezinárodního maratonu jsem došel k názoru, že letos Prahu nepoběžím a že zkusím nějaký jiný jarní maraton. Praha má své kouzlo, ale už jsem měl těch nezáživných monotónních doběhů okolo Vltavy, než se člověk dostane na fandící Pařížskou ulici, dost. A také to loňské vedro přece jen vzalo nějaké ty procenta z výkonu. Prostě jsem chtěl zkusit dřívější termín, rychlejší trať, zvýšit tak své šance na kvalitnější čas a příznivější počasí…haha.

Po Hornické desítce se domlouváme s Danem Filipem, že bychom zkusili maraton v polském Krakově. On to měl v plánu a mě se ta myšlenka zalíbila a tak jsem se k němu přidal. Zjistil jsem si od pár lidí, co už Krakov běželi, jak je to s tratí, ale stejně není nad osobní zkušenost. Teď už vím, že až se mě někdo bude ptát na tento maraton, budu říkat trošku něco odlišného, než bylo řečeno mě 😊. Asi takhle, trať nepatří k nejrychlejším. Možná celkové převýšení nebude až tak velké, ale těch různých výběhů od řeky, podběhů mostů, zatáček, esíček, otoček, je prostě moc a když má toho člověk fakt plné kecky, tak je pro něj i retardér na cestě velkou překážkou 😊. A chuťovka přijde po 40 km, kdy musí závodníci na jednom kilometru překonat výškový rozdíl od řeky Visly ke starému městu a to si fakt, pokud nejsi masochista, neužíváš 😊.

Počasí neporučíš, to buď vyjde nebo ne, ale jé pro všechny stejné. No vyšlo, ale jen pro diváky, pro běžce určitě ne. Pokud se teda nejmenujete Marek Škapa nebo Radka Miturová, kteří milují teplo a považuji je v našem oddíle za běhající mimozemšťany 😊. Už v 9 hodin na startu bylo cítit, jak slunce peče. Ve stínu sice teplota ukazovala jen nějakých 12°C, ale hledej na trati stín, to už pravděpodobněji najdeš starověký poklad 😊. Už dopoledne rtuť teploměru překročila dvacítku. Vůbec jsem nezáviděl závodníkům, kteří se museli prát s podmínkami ještě dlouho po poledni.

Já šel do závodu s tím, že nevím, co od sebe očekávat. Co se týče kilometráže, byla příprava nejlepší, co jsem kdy měl, ale přesto jsem momentálně jistými neduhy limitován a nejsem schopen podávat TOP výkony. Přesto jsem se cítil dobře a do závodu šel s odhodláním, jako bych měl běžet na úrovni osobáčku. Už na metě půlmaratonu mi bylo jasné, že tohle tempo do cíle neudržím. Dařilo se to do 29 km a pak už to šlo s výkonem jen z kopce. Ze stehen se stalo něco, co by se známou fotbalovou hláškou dalo nazvat jako „prešovský beton“, přesně tohle spojení se mi totiž začalo tou dobou honit hlavou. Podle tempa by se dalo říct, že jsem už zbytek závodu doklusal, ale ona to byla ještě dost těžká šichta, mnohonásobně těžší než ta předešla část závodu. Pořád jsem čekal, kdy mě dožene Dan, kterého jsem potkával v různých částech závodu v protisměru a vypadal svěže. Bohužel si libuje v teplém počasí ještě méně než já a křeče ho provázely od 38 km až do cíle. Tam se dostal v čase 3:04:44 a splnění svého cíle běžet maraton pod 3 hodiny, si musí nechat na příště. Že na to má, o tom v nejmenším nepochybuji. Mě se nakonec povedlo docupitat v čase 2:53:51. Oba jsme asi doufali v lepší výsledek, ale reálně musíme přiznat, že líp to ten den opravdu nešlo. Těšit nás třeba mohl bezvýznamný fakt, že jsme oba doběhli jako první a druhý Čech v závodě 😊.

Náš oddíl měl v závodě ještě další dva zástupce Petra Milfaita a Ivu Kondasovou. V sobotu před závodem jsme je potkali na Rynku, domlouvali se na spolčeném fotu před závodem, ale prostě jsme se ráno v tom davu nepotkali. V závodě jsme je občas také míjel a informace o jejich výkonu mám jen zprostředkované. Petr si zapsal výkon 4:02:34 a Ivka se dostala do cíle za 4:25:11. Co jsem slyšel, už po první třetině se dost protrápila. No hold ty teplotní podmínky udělaly své.

V cíli jsem se bavil se slovenským běžcem Emilem Penciakem, doběhl asi 2 minuty po mě. Oba jsme se shodli, že trať nebyla ideální, počasí už vůbec ne. Říkali jsme si, kde se dají běžet rychlé časy. Oba máme v hlavě vyhlášený Berlín, tak uvidíme. On však chválil Košice. Má tam zaběhnutý osobáček a tam se na podzim chystáme, tak uvidíme…😊.

Kdybych měl zmínit dvě pozitivní věci na tomto maratonu, tak to bude prvně pojetí občerstvovacích stanic. Opravdu dlouhé občestvovačky, ochotná mládež podávat pití i jídlo a když závodník chtěl, v klidu se zvládl napít na začátku i konci stanice. Druhé plus byly sprchy v zázemí po doběhnutí. Unimobuňek k tomu přizpůsobených bylo dostatek a smýt ze sebe nánosy soli a dopřát svalům takovou první pomoc mělo účinek „živé“ vody. Nikde to nešiřte, ale já se tam „rochnil“ snad 10 minut 🙂  Pokud bych měl šanci apelovat na organizátory velkých maratonů, tak na tomhle by se opravdu šetřit nemělo!

Poděkování patří našim rodinám, které s námi jeli a podpořili nás. Dík patří mé Janči a super bylo poznat Danovu přítelkyni, kluky a jeho maminku. Všiml jsem si, že i Petr s Ivkou tam měli podporovatele také a určitě to vnímali podobně. Speciální dík patří našemu seitlovskému kolegovi Milanovi Ondráškovi, který vzal dceru, udělali si výlet a jel nám zafandit. Toho si fakt vážím, děkuji Milane!

Ondra

Kateřinský běh Hrabovou

Dětičky v lázních, tzn. volné odpoledne, proč tedy nezkusit jeden ze série z běhů Hrabovou. Už jen pro ty krásné medaile – srdíčko, když odběhneš všechny 4 = čtyřlístek 😊.

 

Jdu tedy na to, po cestě nabírám Evičku a jedem do Hrabové, počasí ideální na dres a kraťasy. Dorazíme na místo, vyzvedneme si startovní čísla a potkáváme samé známé. Milé setkání se stejně naladěnými lidičkami. Převlíkačka a rychle se jít rozklusat. Trochu obavy, protože 5 km není zrovna moje disciplína, ale co už, nějak to dopadne 😊.

Při rozklusu míjíme na trati dětičky, které zrovna závodí, všichni jim fandíme. Dobíháme zpátky na start, ještě rychle na záchod, prostě předstartovní nervozita a chystáme se až to vypukne. Účast je docela hojná přes 150 běžců a běžkyň. Na startu se bavím s Michalem jak to poběží a on že neví, že to nikdy neběžel stejně jako já 😊. Nevadí, zkusíme to a uvidíme. V prvních řadách stojí ti nejlepší a my se řadíme někde dál. Je odstartováno, běží se 2 okruhy, což mám ráda, protože se potkáváme s běžci a navzájem si fandíme. Michal stále přede mnou, domluvené tempo si držíme, potkáváme běžce zpět, v čele náš Patrik, který má natrénováno z Maroka a suverénně si běží celou trať sám. Za ním další skvělí běžci, první žena Petra a kousek za ní Markét, holky si vedou skvěle a já se držím s Magdou na třetí pozici. Posledních 600 m Michal začíná zrychlovat, nedá se nic dělat musím to taky nakopnout 😊. Dobíháme do cíle oba spokojení, chvilku za námi dobíhá Evička a Jaruška.  

Jdeme se vyklusat směr ke škole, kde bylo vyhlášení a hojné občerstvení – chleby s pomazánkou a výborné domácí buchtičky.

Na start se postavilo celkem 127 závodníků a závodnic. Celkově první v cíli a také 1. v kategorii do 39 let byl Patrik Pastor 0:16:41, druhý v cíli Robert Chrudina (Stěbořice) 0:17:08 a třetí v cíli, zárověň 2. v kategorii do 59 let Marek Škapa 0:17:54. V nejmladší kategorii mužů jsme neměli dalšího běžce. V kategorii do 49 let se umístil 1. Michal Buba 0:18:04, dalším běžcem byl Michal Kubín 0:20:06. V kategorii do 59 let 3. místo Dan Šindelek 0:18:58, dále Tomáš Lipina 0:21:31, Radomír Doležel 0:25:19, Radomír Pach 0:27:40. Pro 1. místo v kategorii do 69 let si přiběhnul Petr Škrabánek 0:19:53, 2. místo Roman Slowioczek 0:20:47, dále Pavel Pivko 0:26:26. Mezi muži and 70 let vládli běžci našeho klubu. 1. Alfons Vytisk 0:24:07, 2. Stanislav Sviták 0:24:22 a 3. Josef Smola 0:25:57.

Z žen byla 1. v cíli Petra Pastorová 0:18:45, 2. v cíli Markéta Kašná (TJ Jäkl Karviná) 0:19:21 a 3. v cíli Kateřina Šeděnková 0:20:07.  Stejná trojice žen i ve stejném pořadí ovládla stupně vítězů v kategorii do 49 let, ve které ještě běžela Eva Tomasczewiczová 0:23:13. V kategorii do 39 let byla 1. Magdaléna Drastichová 0:20:22. V poslední kategorii žen nad 50 let byla na 1. místě Jarmila Gavlíková 0:23:24, 3. Jana Kilarová 0:24:07.

Skvělý závod těším se na další srdíčko, které se běží v srpnu 😊.

Katka

Pardubice z pohledu závodníka

Původně jsem chtěl jet na MČR v Pardubicích sám již o den dříve, tedy v pátek večer. Nicméně když mi v týden závodu napsal Milan, jestli nechci do Pardubic hodit, že bere další posádku z klubu, tak jsem neváhal a souhlasil.
 
Jakožto člověk introvertní povahy jsem z toho byl trochu nervózní, ale jakmile jsme se představili a já nastoupil do auta bylo všechno v pohodě..:-). Řekli jsme si předzávodní plány a strategie, zážitky z nedávných soustředění a cesta utekla velice rychle. V Pardubicích jsme se rychle odprezentovali, převlékli (absence šaten z toho dělala trochu exhibici) a šli se rozcvičit.
 
Za mě panovaly ideální běžecké podmínky, teploměr ukazoval nějakých 12°C, ani zima, ani teplo, lehký vítr, vesměs pod mrakem, značka ideál. Ještě před startem jsem se „domluvil“ se spoluběžcem z Atletiky Kolín (Petrem Harnošem) na tempu s cílovým časem okolo 1:15-1:16 cca 3:33-3:35 na km… Po úvodním představení elity jsem se postavil cca do třetí řady a plný očekávání vyhlížel start. Po startovním výstřelu na mě až netypicky jsem nepřepálil (první km 3:27) možné je to také tím, že jsem hned našel zmíněného vodiče z Kolína… Úvodní kilometry šly hladce a hned jsem se dostal do běžeckého limba. Běžel jsem v poměrně velké skupince, která se postupně rozpadala. První občerstvovačku jsem zaspal, jednak pro mě z nepochopitelného důvodu nikdo nepodával kelímky s pitím, druhak jsem si všiml stolu až na poslední chvíli… Desítkou probíhám za 35:33 a pomalu se jde do druhého kola. Tady už to jde o poznání hůře, vytahuju z kapsičky přesnídávku, kterou jsem zkoušel v tréninku a seděla mi tak proč ne. Z početné skupiny jsme již jen 2 až 4 závodníci, průběžně se vždy někdo zachytne… Krize přichází někde mezi 16-17km. Při jedné z mnoha zatáček na levou stranu se mi v botě skřípl nárt a já pomalu ztrácím. Zároveň začínám koukat na hodinky a to nevěstí nic dobrého… Zpomalení není velké zhruba 300m na „mého“ vodiče, ale už ani přes podporu spoluběžců z MK Seitl, se kterými se postupně míjíme, nejsem schopen díru zalepit. Finishuji 32s za kolegou z Atletiky Kolín v čase 1:15:45.
 
V cíli hned potkávám Patrika, který zaběhl neskutečnou raketu a navzájem si gratulujeme. Poté se přidává Honza, který bohužel pro bolest kolene nedoběhl… Vyklušeme, jdeme se převléci, ke zděšení všech přítomných chybí sprchy! Jdeme se tedy alespoň občerstvit do cíle, kde nás čeká pořádná ostravská klobása s tuctem pardubických koláčů. Nakonec potkáváme i Milana s Katkou a vyrážíme na cestu domů.
 
Tomáš
 

Pardubický vinařský půlmaraton ve znamení osobáčků

V sobotu 15. dubna se v Pardubicích tradičně rozdělovaly mistrovské tituly v půlmaratonu. Letošní mistři určitě potěšili nemnohého našeho člena, i když nebyli z našeho oddílu. Mužským šampionem se stal časem 1:06:59 Jakub Zemaník z SSK Vítkovice. Mezi ženami si titul připsala v čase 1:19:45 Eva Filipiová z Šumperka běhající za AK Olymp Brno. Byla to pro Evu první mistrovská medaile a hned zlatá. Určitě si už za ty roky, co dobíhala těsně za stupni vítězů, tu placku zasloužila.

Z našeho oddílu do Pardubic odjelo 6 závodníků, do cíle se jich dostalo pět. Nejlépe si vedl Patrik Pastor, který zužitkoval vysokohorské soustředění v africkém Maroku a do cíle doběhl v novém osobním rekordu 1:12:17. Také Tomáš Věnsek ladil formu na soustředění v zahraničí a to na ostrově Mallorca ve Středozemním moři a také jemu se to vyplatilo a vylepšil si o kus osobní rekord na 1:15:45. Osobní maximum se povedlo i bez přípravy v cizině posunout také Mílovi Noskovi. Jeho hodnota je nyní 1:24:51. A osobáček z Pardubic si přivezl také Milan Ondrášek, když se jeho cílový čas zastavil na 1:30:48. Jediná ženská zástupkyně našeho oddílu Kateřina Šeděnková byla také jedinou, které se v sobotu nepodařilo atakovat své nejlepší osobní maximum. I tak dosáhla moc pěkného času 1:34:51 hod.

Hasičský Velikonoční běh Jilešovicemi

Máme tady duben a s ním i aprílové počasí, které nás na Hasičském Velikonočním běhu, konajícím se 8. 4. 2023 v Jilešovicích, šetřilo. Bylo sice zataženo, ale déšť se nám vyhýbal. Asi neměl chuť s námi závodit.
 
Při příjezdu do Jilešovic se již všude mihotali rozklusávající se běžci a u registrací opozdilci jako jsem byla já. Nezbývalo moc času na protažení a za pár minut už se všech 79 běžců setkalo v hloučku u startovní a zároveň cílové čáry. Mezi nimi se proplétalo 14 běžců klubu MK Seitl Ostrava. Proběhlo klasické hlášení o trase a bylo odstartováno.
 
Vybíhali jsme, jak tomu při závodech v Jilešovicích obvykle bývá, směrem do Kozmic, poté zpět po cyklostezce k Penzionu Kamenec v Jilešovicích a před mostem přes řeku Opavu se trasa stočila vlevo podél břehu až na most do Děhylova a zpět po druhém břehu řeky až k Penzionu. V cíli nás čekal čaj, koblížek při odevzdání startovního čísla a v teplém úkrytu Restaurace Kamenec gulášovka a sklenka alko či nealko nápoje.
 
Celkovými vítězi závodu se stali na 1. místě Vojtěch Bližňák (Sokol Královské Vinohrady) 0:28:21, na 2. místě Matouš Vrzala (SSK Vítkovice) 0:30:15 a 3. Robert Antczak (Raciborz) 0:30:53.
 
Muži reprezentující MK Seitl byli Michal Buba 0:32:13, Markovi Škapovi 0:30:56 patřilo 1. místo v jeho kategorii, dalším běžcem ve stejné kategorii byl Tomáš Lipina 0:36:29. Petr Škrábánek 0:35:34 si doběhl pro 1. místo v kategorii a Roman Slowioczek 0:36:15 pro 2. místo ve stejné kategorii. Jiří Hrbáč 0:41:56, Jaroslav Hrabuška 0:42:13. 1. ve své kategorii doběhl Josef Smola 0:43:34 a 2. Alfons Vytisk 0:44:36.
 
Z žen doběhla 1. v kategorii Magdaléna Drastichová 0:36:21. Eva Tomaszewiczová 0:40:06 2. ve své kategorii, dále Romana Hyršová 0:41:32, Irena Skřipcová 0:48:53. 1. místo ve své kategorii získala Jana Kilarová 0:40:47.
 
Děkuji pořadatelům opět za pěkné zorganizování závodu a všeho kolem něj. A mé druhé díky patří Petru Škrábánkovi za letošní první decentní vyšlehání při jeho odchodu ze stupňů vítězů.
 
Iris
 

21. Milano marathon

Každý z nás má v dětství nějaké sny. Některé jsou reálné a časem si je člověk splní. Některé jsou zdánlivě nesplnitelné, ale občas se stane zázrak a sen se promění ve skutečnost. Jeden můj dětský sen se splnil minulý týden. Odmala fandím sportu a jednu z předních příček zaujímá fotbal. Při sledování televizních přenosů jsem vždy obdivoval slavné světové stadiony. Maracana, Wembley, Nou Camp atd. Jedním z nich je sídlo milánských velkoklubů AC a Interu legendární San Siro. A právě tento svatostánek jsem mohl vidět na vlastní oči. Zásluhou skvělého koníčku jménem běhání…  
 
Myšlenka jet na maraton do Milána se objevila již na podzim 2019. Naše skupinka tradičních účastníků nejrůznějších městských maratonu se dokonce rozrostla o další zájemce. Startovné zaplaceno, ubytování rezervováno, letenky zakoupené. Bohužel začátkem roku 2020 přišla celosvětová pandemie Covid-19 a naše plány se odložily na neurčito. Z Itálie sice přišla pozitivní informace, že startovné se převádí do dalších let, ale to bylo jen takové světlo na konci tunelu. Během nekonečných měsíců krize jsem už pomalu nevěřil, že se ještě někdy někam podíváme. Ale všechno špatné jednou skončí. V roce 2021 se závod opět nekonal, ale v loňském roce již byl obnoven. Ovšem s cestováním to bylo ještě složité. Na podzim minulého roku jsme si řekli, že už není na co čekat a potvrdili jsme účast na letošním ročníků.
 
Cesta proběhla v pohodě a v pátek večer naše desetičlenná výprava stanula v Miláně. Metropole Lombardie nás přivítala slunečným a teplým počasím, které nás provázelo po celou dobu pobytu. V sobotu po snídaní jsme se vydali na prezentaci, která se konala na místním výstavišti. Cestou metrem jsme však zjistili, že nedaleko se nachází stadion Giuseppe Meazza neboli zmíněné San Siro. V tu chvíli nebylo co řešit a na stejnojmenné stanici jsme vystoupili. V okolí se právě vše chystalo na večerní zápas Interu proti Florencií. Samozřejmě nás napadlo, zda by se nešlo dostat na zápas. Ovšem brzy jsme pochopili, že v Itálií to není tak jednoduché jako u nás. Ale i procházka kolem stadionu v nás zanechala silný zážitek. 
 
Následovala návštěva Expa a bezproblémová prezentace. Milým překvapením bylo, že jsme obdrželi původní tričko z neuskutečněného maratonu v roce 2020. Odpoledne jsme si dali krátký rozklus. Vzhledem k tomu, že jsme bydleli přímo v centru velkoměsta, tak to nebylo právě jednoduché. Ulice plné aut, motorek, cyklistů a všude přítomných turistů souvislému běhu moc nepřáli. Na druhou stranu kdo může říci, že běžel po Napoleonově ulici, která se řadí mezi nejdražší adresy světa. Kličkování mezi vozy značek Alfa Romeo, Lamborghini, Lotus apod. bylo docela zábavné.
 
Přišlo nedělní ráno a s ní vrchol našeho výletů. Na start v parku Porta Venezia jsme to měli od ubytování jen pár stovek metrů. Po rozklusání a uložení věcí nastal menší problém dostat se do správného startovního sektoru. Ale všechno dobře dopadlo a v devět hodin jsme úspěšně odstartovali. Trať tvořil jeden velký okruh s minimálním převýšením. V centru místy kostky, v parcích šotolina, ale převažoval kvalitní asfalt. Pro mě osobně byla menším zklamáním atmosféra. Od temperamentních Italů jsem očekával bouřlivou kulisu. V centru fandící diváci byli, ale mnoho úseku bylo liduprázdných. Čelo závodů opanovali jako tradičně běžci z Afriky. Vítězný Andrew Kwemoi z Ugandy dorazil do cíle v čase 2:07:13. Nejlepším Evropanem byl domácí Crippa za 2:08:56.  

Z naší výpravy se na startovní čáru postavilo 8 účastníků a z toho 6 členů MK Seitl. Podle očekávání nejlepší z nás byl Honza Fousek v čase 2:43:32, kterým obsadil 78. místo v absolutním pořadí a 31. v kat. Za ním doběhl Marek Škapa v čase 2:48:22 a ten stačil na 129. místo celkově a 3. v kat. 50-54. Tomáš Lipina časem 3:44:31 skončil 136. v kat. 50-55 a 1828. celkově. Vojta Gruchala za čas 3:55:36 bral 407. místo v kat. 40-44 a 2390. celkem. Další dva dlouholetí členové našeho klubu se bohužel potýkají se zdravotními problémy a to se projevilo na jejích výsledku. Láda Dvorský a Petr Jorníček zvítězili sami nad sebou, že závod nevzdali a úspěšně překonali cílovou čáru. Výsledný čas v jejích případě opravdu není důležitý. Naopak je třeba zmínit výsledek další členky naší výpravy. Eva Filipiová (Olymp Brno) dokončila maraton ve skvělém čase 2:54:03 jako sedmnáctá žena celkově a druhá ve své kategorií. Klobouk dolů před jejím výkonem! Olda Jasenský (AK Kroměříž) dosáhl času 3:49:33 a stačil mu na 2058. místo celkově a 358. místo v kat 40-44. Cíle dosáhlo 4635 účastníků, řada dalších bohužel nedokončila. Po doběhu jsme obdrželi pěknou medaili, letošní tričko a bohaté občerstvení.
 
Zbytek neděle byl ve znamení odpočinku, probírání zážitků, doplňování ztracených sil a hlavně tekutin. Pondělí jsme věnovali prohlídce města a jeho pamětihodností. První nákupní centrum na světě Galerie Vittorio Emanuelle, hrad Castello Sforzesco, nejslavnější opera La Scala a zejména monumentální katedrála Duomo. Její impozantní interier v nás zanechal mnoho silných dojmů. Ovšem to hlavní teprve přišlo. Vystoupat více než 200 schodů den po maratonu dalo zabrat, ovšem výsledek předčil naše očekávání. Procházka po střešních terasách páté největší katedrály v Evropě byl další z nezapomenutelných zážitků. Navíc počasí přálo a tak jsme si na střese udělali malý piknik. Po sestupu jsme zavítali i do zajímavého muzea, které je chrámu věnováno. Po celodenním putování jsme den završili závěrečným večírkem, který byl tečkou za podařeným výletem.
 
Všechno krásné jednou končí a člověk se vrátí do reality. Tou pro nás bylo přistání v Ruzyni, kde byla teplota o skoro 20 stupňů níže než při odletu z Itálie. Nás však zahřívaly vzpomínky, které v naších srdcích ještě dlouho zůstanou…
 
Marek

Naši na víkendových závodech

V sobotu 1. dubna se konal další ročník 1/2Maraton Praha. Závod byl vyprodaný a mezi téměř 12 tisíci běžci jsme měli dva zástupce. Náš oddíl odjeli do hlavního města reprezentovat Libor Jírů 1:49:51 a Jarmila Gavlíková 1:49:52 hod.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ve stejný den se v Mořkově běžela silniční desítka. Mořkovský zajíc se letos konal již po čtrnácté a i zde jme měli závodníky, kteří byli hodně vidět. Celkově druhý skončil v čase 34:34 Tomáš Věnsek. Dále se zúčastnili Petr Škrabánek 41:10 a 1. místo v kategorii, Roman Slowioczek 43:00 a 2. místo v kategorii, Miroslav Valošek 48:09, Jana Kilarová 50:52 a Josef Smola 53:08 a 2. místo v kategorii.

Foto Jiřího Harašty: https://labekl.rajce.idnes.cz/Morkovsky_zajic_1.4.2023/