Členové klubu díl 46. – DANIEL FILIP

Daniel Filip je členem našeho oddílu od podzimu roku 2018. Bydliště má ve Slezské Ostravě, ale dost času tráví také u své partnerky ve Frýdku-Místku. Potkávat ho můžeme nejen na závodech, ale také jako fanouška na různých sportovních a kulturních akcích.

Jak dlouho běháš? První silniční závod se datuje do roku 2014, kdy jsem v Ostravě běžel Run Tour, takže od tohoto data se to dá považovat za běhání. Jinak jsem začal na základce s atletikou v Novém Jičíně, kdy jsem běhal překážky, sprinty, skákal do dálky a výšky.

Kolikrát týdně běháš? Většinou 5-6 x týdně, ale záleží na období…

Kolik kilometrů týdně v průměru naběháš? To je různé dle fáze roku, v objemové přípravě i kolem 100 km, ale to je opravdu jen pár týdnů do roka, většinou kolem 60-70 km.

Používáš nějaký sport tester, běžecké hodinky, GPS aplikaci v telefonu? Používám hodinky Garmin, kdy jsem si id odst oblíbil navigaci, kterou hodinky v sobě mají. V klidu si u pc nebo mobilu naklikám nějakou novou trasu a můžu pohodlně objevovat nová místa, aniž bych musel smýkat mobil. Upřímně se bez hodinek neobejdu a pomáhají mne se hlavně hlídat, ať třeba neběžím rychle.

Kde nejčastěji běháš? Nejčastěji na silnici, ale s přibývajícím věkem mne to více láká do přírody. Obecně rád poznávám nová místa i běžecké trasy, nicméně nejčastěji mne jde zahlédnout v Ostravě okolo Ostravice nebo ve FM okolo Olešné.

Běháš raději sám nebo s někým dalším? Tak i tak… Je fajn si běh zpestřit pokecem s přáteli. A co si budeme povídat, je to taky motivace vůbec někdy vyběhnout, protože když se s někým domluvím, tak už postě musím 😉

Posloucháš při běhu hudbu? Hudbu moc ne, ale spíše podcasty jsem se naučil poslouchat. Jednak se člověk něco dozví a taky to i příjemněji utíká. Ale mělo to svůj vývoj, dlouhou dobu jsem byl odpůrcem sluchátek při běhu, ale teď jak jsou ty s přenosem zvuku přes lícní kost (já mám AfterShokz), tak člověk vnímá dobře i okolí, takže to není tak nebezpečné. Ale zase to má tu nevýhodu, že musí člověk tahat mobil sebou, s kterým jinak neběhám. Takže sluchátka hlavně v zimě při nabíhání objemů.

Jaké bylo nejzajímavější místo, kde jsi zhruba za poslední rok běžel? Ty vogo…dobrý dotaz na paměť 🙂 Za poslední rok jsem si asi nejvíce užil ranní běh v Chorvatsku z Brely na nějaký kopec do cca 650 m. n. m., odkud byl úžasný výhled na pobřeží i část vnitrozemí a hlavně kromě kamzíka jsem nepotkal nikoho.

Máš svůj běžecký vzor, popřípadě někoho obdivuješ či nějakému běžci (sportovci) fandíš? Běžecký vzor nemám, ale obdivuji lidi, kteří dokáží skloubit rodinný život, práci a běh s dobrými výsledky. Jinak asi obdivuji Kiliana Jorneta, to je jiný level.

Jaký typ závodu preferuješ? Mě se líbí vše. Chtěl bych říct, že nejraději běhám terén a horský běh, ale realita je taková, že 90 % závodů je na silnici, kterých je přeci jen nejvíce a jsou tam i dost měřitelné výsledky.

Máš svůj oblíbený závod? V podstatě mám tři, jedna Havířovská 10, kde je super atmosféra a organizační zabezpečení, pak Hornická 10, kde je zase super konkurence a běhají se dobré časy a pak Michalrun, kde je zajímavé zázemí v dole Michal, zajímavá trať a príma pořadatelé.

Na který svůj dosavadní běžecký výkon jsi nejvíce hrdý? Půlmaraton v Mikulově za 1:18:31 a Hornická desítka za 34:49.

Jaké máš běžecké ambice? Nyní je jasný maratón, který bych chtěl dokončit bez křečí a odběhnout v solidním čase. A pak časem nějaký horský maratón dobře zaběhnout.

Jaké další sporty, kromě běhání, nejčastěji provozuješ? Rád jezdím na silničním kole, sem tam zaplavu nebo si s dětmi zahraju florbal.

Máš kromě běhání ještě nějaké jiné koníčky či zájmy, jaké? Těch je bohužel (nebo bohudík) mnoho, ať už sportovní utkání a události, výlety s dětmi, ale zajímám se i o veřejné dění. Mám rád taky hudbu, dobré jídlo, víno a pivo 🙂

Co bys popřál našemu klubu MK Seitl Ostrava do dalších let? Hlavně přátelskou atmosféru v týmu a plno dobrých výsledků.

Moje aktuální rekordy:

1000 m: 2:55

3000 m: 9:54

5 km: 16:45

10 km: 34:49

půlmaraton: 1:18:31

maraton: 3:04:44

Facebook Comments