I. ročník CRAFT RunFest Ostrava je úspěšně za námi

V neděli dopoledne se dlouhé měsíce připrav a plánování proměnili v realitu. A tak mohl být I. ročník běžeckého festivalu v centru Ostravy, u jehož zrodu stál náš předseda Otta Seitl, odstartován. Organizace se společně s Ottou a naším klubem chopil také Oldřich Zvolánek a SSK Vítkovice. Oba pánové kolem sebe vytvořili dobře šlapající tým, který dokázal tento závod proměnit ve skvěle zvládnutou a startujícími pozitivně vnímanou sportovní akci. Velká zásluha a dík patří také oddílu BoKolobka tým Ostrava, městu Ostrava a všem sponzorům, pořadatelům a dobrovolníkům. Běžci si velmi pochvalovali výběr trati, jejíž stavitelkou byla Eva Hořčičková. A jako bonus se navíc vydařilo počasí. Pro kvalitnější výkony hlavně na maratonské trati mohlo být ještě o pár stupňů méně, ale i tak bylo počasí k běžcům vlídné a velmi příjemné i pro diváky. Ti vytvořili nejen na Masarykovém náměstí parádní kulisu.

Již v 9:00 hodin odstartoval sportovní den závod v koloběhu. V 11 hodin přišli na řadu běžci a to postupně starty dětských kategorií a benefičního BĚHu PRO. Na startovném v benefičním závodě se vybrala částka 18 500,- Kč, která bude použita na podporu handicapovaných dětí v Ostravě. Ve 12:00 byl odstartován hlavní závod v maratonu a půlmaratonů. Pět minut na to vyběhli běžci na čtvrtmaratonskou trať a ve 12:30 se na své úseky vydali soupeřit první závodníci ve štafetách. Jako poslední proběhl v 15:00 hodin start závodu v Nordic Walking.

Na start RunFestu se postavili také čtyři afričtí běžci a nenechali nikoho na pochybách, který světadíl udává prim ve vytrvalostním běhu.

Na maratonské trati dle očekáváni zvítězil mladý etiopský běžec Kebede Kekeba. Jeho čas v cíli byl 2:23:32 hod. Pro druhé místo si ve své maratonské premiéře v čase 2:29:42 doběhl Roman Hurtík (AK Asics Kroměříž). Třetí místo vybojoval jeho týmový kolega Josef Sedláček 2:48:27. Mezi ženami nenechala nikoho na pochybách, kdo je nejúspěšnější ženou ve startovní listině, a s bezpečným náskokem zvítězila naše Petra Pastorová. Její čas 2:53:33 mohl být ještě lepší, kdyby se neprojevila únava z náročného zářijového závodního programu a také menší komplikace se zablokovaným krkem. Na druhé příčce skončila Eva Filipiová (TJ Šumperk) 3:00:50 a třetí místo získala Małgorzata Rencz (SBD Energetik Rybnik) 3:27:21.

Na půlmaratonské trati zvítězil Polák Wieslaw Sosnowski (Active Malbork) 1:15:21, druhý doběhl Matouš Vrzala (SSK Vítkovice) 1:17:10, třetí pak náš člen Marek Škapa 1:19:52. Nejrychlejší ženou byla podle předpokladů Keňanka Vivian Kiplagat 1:19:05. Na druhém místě v osobním rekordu skončila Ivana Zbořilová (BK SAK Karviná) 1:31:59 a třetí místo brala Kateřina Mazuchová (Havířov) 1:33:29.

Ve čtvrtmaratonu dosáhla nejlepšího času Keňanka Kiprop Charity 37:29 min. Nejrychlejší muž v cíli byl Jakub Jurčaga (TJ Sokol Maxicky Děčín) 39:42.

Celkově se CRAFT RunFest Ostrava 2016 zúčastnilo více jak 2200 malých či velkých, amatérských či špičkových závodníků.

Závěr obstarala živá hudba, předání cen z tomboly a vyhlášení výsledků. Úplnou tečku udělalo vylosování dvou šťastlivců z řad doběhnuvších maratonců a půlmaratonců, kteří pojedou v roce 2017 na věhlasný maraton do New Yorku. Štěstí se nakonec usmálo na Petru Jašovou a Jana Silného.

A náš závěr bude patřit výkonům členů MK Seitl Ostrava. Naše barvy se v neděli v závodech neztratili. Byli jsme vidět na trati, okupovali jsme stupně vítězů a potěšitelný je také fakt, že nejpočetnější zastoupení jsme měli na nejtěžší maratonské distanci.

Naše štafeta ve složení Jiří Niziol, Vladimír Pastrňák, Vendula Kolářová, Veronika Masopustová, Eva Honová a Irena Tobiášová doběhla do cíle v čase 3:51:10 hod.

čtvrtmaraton: Daniel Pastor 43:02 a Gabriela Dostálová 1:00:41.

Půlmaraton: Marek Škapa 1:19:52 a 2. místo v kategorii, Daniel Šindelek 1:22:19 a 1. místo v kategorii, Martin Hořínek 1:26:55, Lukáš Malík 1:32:14, Ladislav Březina 1:37:04, Petr Pěchula1:37:10, Petr Minařík 1:38:04, Josef Šitka 1:41:52, Magdaléna Drastichová 1:44:36, Jana Dominiková 1:46:54, Oto Masnica 1:48:15, Jan Friml 1:51:32, Radka Miturová 1:55:12 a 2. místo v kategorii, Georgis Fasulis 1:58:20, Zdeněk Čech 2:03:34, Radim Kala 2:05:51, Jan Bartoň 2:08:42,Michal Damek 2:16:19, Jiří Brož 2:17:54, Kristina Čabanová 2:22:34, Libuše Kuchařová 2:30:29 aZbygniew Stefaniak 4:17:39.

Maraton: Ondřej Dominik 2:50:12 a 2. místo v kategorii, Petra Pastorová 2:53:33 a 1. místo, Jiří Žák 2:57:26 a 2. místo v kategorii, Petr Škrabánek 2:58:12 a 1. místo v kategorii, Roman Slowioczek 3:26:27, Vladislav Netopil 3:27:43, Petr Jorníček 3:27:49, Pavel Juřica 3:29:13, Tereza Šádková 3:29:57 a 2. místo v kategorii, Iva Pachtová 3:33:07 a 3. místo v kategorii, Tomáš Mrajca3:42:48, Michal Buba 3:43:48, Radovan Rudický 3:43:55, Tomáš Lipina 3:44:45, Ladislav Dvorský3:45:52, Alfons Vytisk 3:48:06 a 2. místo v kategorii, Jaroslav Kuncek 3:48:58, Pavel Pivko3:59:32, Jaroslav Hrabuška 4:03:07, Radek Luksza 4:07:01, Vladimír Skalka 4:23:15, Libor Svozil4:29:29, Pavel Navrátil 4:39:53, Stanislav Jančář 4:42:05, Radomír Pach 4:43:17, Lenka Hehejíková 5:05:58 a Jaroslav Máčala 5:28:54.