Běh na Emu

Neuplyne snad jediný týden, aby v regionu nevznikl nějaký nový závod. A tak pouhé tři dny po úspěšné premiéře Runfestu proběhla přímo v centru Ostravy další novinka. Na svátek svatého Václava se poprvé běžel Běh na Emu. Jeho organizátorem byl lyžařský oddíl Baníku Ostrava za podpory obvodu Slezská Ostrava. Trasa vedla z Slezskoostravského hradu po náplavce kolem řeky na Gagarinovo náměstí a pak přes Baranovec nahoru na vrchol haldy Ema. Serpentýnami opět dolů a po druhém břehu Ostravice zpět na hrad. Na 8,2km dlouhé trati čekalo běžce několik přeběhu mostu přes řeku nebo výběh i následný seběh několika desítek schodů.

Suverénním vítězem se stal Tomáš Maceček v čase 30:58. Trat byla pro něho jako stvořena, protože je nejen výborným vrchařem, ale i skvělým běžcem do schodů. Na druhém místě doběhl Jakub Lukáš, který nedávno vyměnil dres Julboway za SSK Vítkovice. V ženách zvítězila Adéla Esentierová před Luckou Gruchalovou. Naše zastoupení nebylo početné. Marek Škapa skončil celkově pátý, když doplatil na svoji slabinu v sebězích. Dvojice Jana Vaněrková a Lenka Hehejiková uzavírala pořadí žen.

Zajištění závodů bylo nadstardantní. Na trati snad 30 regulovčíků včetně městské policie, závod pro děti s doprovodným zábavním programem, bohatý raut po závodě, zpěvák před startem a koncert živé kapely na závěr. Startovné platilo i jako vstupenka do Miniuni apod. Pro nejlepší nechyběli finanční odměny. Kdo však chyběl byli běžci. Pouhých 21 mužů a 11 žen je na dnešní poměry a zmíněné zajištění závodů účast hodně nedůstojná. Pravdou je, že běh byl poněkud utajen a řada lidí o něm vůbec nevěděla. Podle pořadatelů by příští rok měla akce proběhnout v ještě větší kvalitě. A tak věřme, že organizátoři investují více úsilí i do propagace. A na Svatého Václava se na hradním nádvoří sejde mnohem více běžců.