Ráztoka-Pustevny

Jedním z nejstarších závodů v našem regionu je běh z Ráztoky na Pustevny. Koná se kazdoročně první prosincovou sobotu a letos to bylo již po 47. Původně se jednalo o akci horolezců, ale postupem času se k ním přidali i vyznavači jiných sportů. A závod narostl až do účastí stovek běžců. Před třemi lety měl ale na kahánku. Areál na Pustevnách změnil provozovatele a vypadalo to na zánik tradiční akce. Ovšem našel se nový pořadatel a po lonském provizoriu se letos uskutečnil opět v plné parádě. Za 150Kč startovného dostal každý předem přihlášený tričko, mohl si nechat vyvézt věci do cíle a na cestu zpět měl možnost využít zdarma lanovku.

V pravé poledne se na start postavilo 182 účastníků. Oproti minulosti je čekali je dvě změny. Start již není u dolní stanice lanovky, ale před hotelem Ráztoka. A rovněž cíl byl posunut od horní stanice o několik desítek metrů dál a výš do běžkařského areálu. Celková délka tak činila 5,8km a převýšení 450m. Podmínky na Knížecí cestě byly letos náročné. První stovky metrů led, pak ujetý sníh a od cca 3,5km hluboký sníh ve kterém bylo velmi náročné běžet. Chutovkou na závěr byl zejména poslední úsek od vyhořelé chaty Libušín do cíle.

Vítězem se stal podle očekávání Lukáš Olejníček z Blanska. Ten potvrdil, že patří do nejužší české vytrvalecké špičky. Jeho čas 29:38 byl pro ostatní účastníky jako z říše snů. Za ním doběhl Jakub Ambroz a pak již bylo naše zastoupení. Jirka Pytlík si Pustevny dal jen jako trénink na nedělní Lysacup a přesto skončil na vynikajícím třetím místě v čase 30:59. A pro ty, kteří Lysacup nesledují, tak Jirka se v těžké konkurenci drží po 5 etapě na skvělém druhém místě! Hned za ním doběhl Honza Fousek za 31:22.

Marek Škapa nemá rád sníh a hlavně led, ale i čas 35:09 mu v slabějí obsazené kat. B stačil na vítězství. Dalšími našimi účastníky byli Tomáš Lipina, který časem 41:25 doběhl v kat. C na pátém místě a Láda Březina, který běžel tento závod poprvé a obsadil 10. místo v C (45:02) Na trati nás všechny mohutně povzbuzovala Danuše Škrdová, které start znemožnili zdravotní problémy.