Hodonín-Holíč-Skalica

Posledním velkým závodem roku na Moravě je už tradičně přeshraniční běh Hodonín-Holíč-Skalica. O zlaté sobotě se uskutečnil již 26 ročník. Jeho 12,6km dlouhá trasa vede celá po hlavní silnici a každý rok se střídá směr. Letos se běželo na Slovensko a na účastníky čekalo příznivé počasí. Nesněžilo ani nepršelo, teplota kolem nuly a hlavně nefoukalo. Byli tedy podmínky pro rychlé časy a to se taky vyplnilo.

Přihlášených bylo více než pět stovek zájemců, ale na start před radnicí v Hodoníně nakonec hodinu po poledni nastoupilo 430 běžců. Mezi nimi silné skupiny z madarského Benedeku a z Demolexu Bardejov. To pochopitelně odradilo část naší špičky. Své lonské prvenství obhájil Laszlo Gregor z Benedeku, který ve finiši na kostkách utekl Jirkovi Homoláčovi. Časem 37:46 zaostal o pouhé dvě sekundy za tratovým rekordem. Ale byl to nejrychlejší čas směrem na Slovensko. V ženách potvrdila pozici současné české jedničky Eva Nývltová-Vrabcová a časem 42:11 překonala ženský rekord. V abs. pořadí obsadila výborné 14.místo.

A ted pár vět o naší účastí. Na jížní Moravu jsme se vydali ve trojici. Po menším kufrování cestou jsme na prezentaci dorazili doslova i obrazně za pět minut dvanáct. Odbavení však proběhlo rychle a tak jsme se mohli v klidu připravovat na závod. Honza Fousek zde byl již počvrté, Marek Škapapodruhé a pro Petra Škrabánka to byla premiéra. Vzhledem k konkurenci, která se zde schází jsme neměli moc ambice na umístění, spíše jsme si chteli otestovat současnou formu.

Ale nakonec i bedna vyšla! Petr se v kat. C držel ve vedoucí trojici a svým soupeřům podlehl až v závěru. Časem 46:31 skončil třetí, když na vítěze Dušana Brezovského ztratil jen deset sekund! Honza měl nejtežší pozici, protože na tomto závodě není kat. A. Jen absolutní pořadí a pak kategorie veteránů. Dosahl času 43:55, který byl jeho druhý nejlepší a stačil na 21.místo. Se svým výkonem byl spokojen. Mára obsadil v B 7. místo za čas 46:10. Závod si pokazil již na startu, kde se špatně zařadil a ve dvou úvodních zatáčkách při obíhaní náměstí hodně ztratil.

Po závodě následoval oběd v jídělně Grafobalu a vyhlášení v sále secesního kulturního domu z roku 1906 od slavného architekta Dušana Jurkoviče. Během neho jsme se dozvěděli, že i příští rok se zřejmě poběží stejným směrem. Důvodem jsou oslavy 800 let od založení Skalice. Jen pro zajímavost je pravdou, že to se založením není moc jednoznačné. V listě krále Ondreja II z roku 1217 je totiž místo označeno jako „pusté a neobývané“. To však nechme historikům…

Závod má několik nedostatku, jako například absenci čipu a s tím spojené dlouhé čekání na výsledky, nebo neznačené kilometry na trati. I přes tyto skutečnosti je velmi pravděpodobné, že za rok se na tento běžecký podnik zase vrátíme.