Trenéři

Již 15 let neběhám, ale pořád jsem mezi běžci. Již přes 30 let jezdím autem na závody  a vozím na závody běžce.  Za ty roky, jsem toho v autě slyšel mnoho, jen je škoda, že jsem si něco z toho nepsal. Hlavně, kolik jsem vezl v autě trenéru. Některé názory, jak vysvětlovali spoluběžcům, jak se má běhat. Často ti ostatní poslouchali tyto rady pomalu s otevřenou pusou. Když jsem se jich ptal, odkud berou tyto informace, tak řekli z internetu. Říkal jsem si, že místo toho kecání, raději kdybyste běhali.

Podle mě jsou to lidé, kteří toho moc nezaběhli a pomalu neumněji ani trénovat. Ale o tréninku toho věděli dost.  
Třeba jak se v autě rozebírala strava před závodem a nebo v tréninkovém cyklu, co se má jíst a co ne. Co je špatné, co je zdravé. cukry, tuky, bílkoviny, no prostě vše. Někdy jsem měl pocit, že vezu v autě reprezentanty . No byli to maratonci, kteří běhali okolo 3:30 hod. Říkali  jak musí maraton sednout no prostě musí byt den D. 
.  
Já jsem odběhl 80 maratonů pod 3 hod. a některé jsem běžel tréninkově v přípravě na 100 km. A to jsem si dal jednou  půl hodiny před startem třeba špek a maraton zaběhl za 2:48 hod. 
Kolega z Kroměříže, Franta Novotný, si musel dát před startem pivo, jinak by ho asi neuběhl. Starší kolegové ho znají. Třeba před startem v Novém Městě nad Váhom si v restaurací na stadionu dal 11 piv a to říkal, že kdyby číšnice byla rychlejší, tak by dal 12 piv.
 
Ptají se mě někteří, že by chtěli maraton zaběhnout maraton pod 4 hod. Možná pro někoho to je výkon, ale říkal jsem jim, že na tento čas není třeba psát tréninkový plán. To stačí abyste jenom běhali kilometry. 
To my jsme neměli takové vybavení jak máte dnes vy. Třeba jenom boty – byl jenom jeden druh a to botasky za 250 Kč. Dnes máte několik druhů běžeckých bot. Na trénink, na závody, na tempo, do terénu, no prostě dost a ještě houby vydrží.  To když přijedeme na závod, tak ještě dostanu vyhubováno, jak to že jsem jim neřekl, že se běží v terénu. To by si vzali jiné boty. 
 
To Jirka Sýkora z Opavy říkal, kdyby ti běžci dnes aspoň běhali v závodě to, co jsem běhal v tréninku. Již 40 let drží český rekord na 5 km.
 
Nechci se chlubit, ale trénoval jsem maratonce a dva z nich zaběhli pod 2:20 hod. a 100 km za 6:36 hod. Připravoval jsem též dva Poláky na 24 hod. a Valdek Bedzich zaběhl Polský rekord na 24 hod..
Třeba takový Nikos Tsametis z Ostravy zaběhl a vyhrál maraton v Čadci v 48 letech za 2:28:01 hod. Takže máte čas aspoň pod 3 hod. to zaběhnout. To nás bylo v tu dobu co zaběhli jen  Ostravský maraton 7 běžců pod 2:30 hod.  Na některé maratony u nás byl limit, když jste chtěli startovat, museli jste zaběhnout pod 3 hod. Dneska by možná vyběhlo 20 startujících. 
 
Má rada tedy zní: nekecejte a běhejte. Protože moc kecáte a řešíte to, co jste si nastudovali na internetu.
Otto Seitl
.
Facebook Comments

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..