Zemřel Oldřich Jurák

Ve věku nedožitých 94 let zemřela jedna z největších legend vítkovické atletiky Oldřich Jurák. Dlouholetý trenér a atletický činovník patřil ke spoluzakladatelům mítinku, který je v celém světě znám jako Zlatá tretra. Vychoval ovšem také celou řadu reprezentantů.

Patřil k významným osobnostem ostravské atletiky a sportu vůbec. Během své závodní kariéry se věnoval běhům na střední tratě. V mladém věku začal trénovat děti a mládež v atletickém oddílu TJ Vítkovice. Řada jeho svěřenců to dotáhla do reprezentace, běžci Uvízl, bratři Klimešové, Černošek, výškař Kašpar nebo chodec Bílek. Další svěřenci, kteří reprezentovali, byli Vladimír Černý, Jan Holberg, prošlo mu však rukama mnoho dalších atletů. Pracoval i v jiných sportech jako kondiční trenér, bude chybět tenistům, volejbalistům a dalším sportovcům. Je autorem metodické publikace pro rehabilitační a relaxační cvičení po sportovní zátěži, kterou využívají sportovci i dalších odvětví.

V roce 1961 patřil k zakladatelům Mezinárodních běžeckých závodů VŽKG, dnes světoznámého mítinku Zlatá tretra. V roce 2016 u příležitosti životního jubilea 90 let byl vyznamenán Cenou města Ostravy, kterou mu předal primátor města.

A jak na Oldu vzpomíná náš předseda Otto?

Olda byl můj první trenér, kdy jsem k němu nastoupil 5.1. 1967. Přesně si vzpomínám na první trénink, i na mnoho dalších zážitků. K Oldovi jsem si vytvořil vztah skoro jako ke svému otci. Za jeho vedení jsem se stal 5 x mistrem Československa. Trénoval jsem pod jeho vedením přes 10 let, byl však mým vzorem. Díky němu jsem se stal trenérem, čerpal jsem z jeho zkušeností nejen v atletických přípravách, ale i v životě. Někteří z vás jste pod jeho vedením cvičili v zimních období v tělocvičně.

 Čest jeho památce!
Facebook Comments

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..