Jarní Rundál

V pondělí 20. března začalo dlouho očekávané jaro. Běžci z Ostravy a okolí dostali v sobotu možnost ho přivítat novým závodem, který ho má přímo v názvu. Jarní Rundál vznikl v hlavách několika bývalých mladých vytrvalců okolo Jana Šrajera. Jejich ambice byly vysoké. Svědčila o tom celkem mohutná propagace i to, že závod byl hned při premiéře zařazen do Moravskoslezského běžeckého poháru.

Pětikilometrový okruh vedl od Vodního světa v Zábřehu asfaltovými chodníky i terénními úseky Bělského lesa. Specialitou bylo, že ženy a muži startovali samostatně. Nejprve za slunečného, ale dost chladného počasí vyběhlo 109 žen. Zpočátku se na čele drželi mladé členky SSK Vítkovice, ale nakonec zvítězila zkušenost v podobě Petry Pastorové.Ta se již aklimatizovala po návratů ze soustředění a časem 19:00 o patnáct sekund zdolala Sylvií Štiglerovou. Z dalších naších členů doběhla v A na 8.místě Magda Drastichová (23:29) a na 11. místě Jana Dominiková za 24:22. V ženách B skončila osmá Martina Metzová časem 26:19.

Hodinu po ženách se na trat vydalo 120 mužů. Zde na prvních pěti místech doběhli členové SSK Vítkovice. Nejrychlejší z nich byl Matouš Vrzala (17:15) před Jakubem Lukášem a Radkem Karnůfkem. Jediným naším zástupcem v A byl Martin Hořínek na 12. místě (19:53).

Druhé prvenství pro náš klub vybojoval Ondra Dominik (18:03), který potvrdil, že se na přechod do vyšší věkové kategorie dobře připravil. V závěrečných metrech zdolal i Aleše Veličku a oplatil mu týden starou porážku z Kravař. Za nimi se seřadili Marek Škapa (18:20), čtvrtý Dan Šindelek(18:35), šestý Petr Škrabánek (19:08) a na 13. místě Tomáš Lipina (21:31).

První ročník se určitě vydařil. Všichni startující dostali účastnickou medaili, v cíli je čekala mimo jiné hromada koblih a na vítěze věčné i finanční odměny. Nějaké nedostatky se určitě našli. Například dlouhé čekání na vyhlášení výsledků a zejména absence vyšších věkových kategorií. Tato skutečnost bohužel řadu veteránů od účastí odradila. Nová tradice ale byla založena a podle závěrečného slova organizátorů se i za rok můžeme těšit, že jaro přivítáme v Bělském lese.