21. Dresden Marathon

Když přišla nabídka účastnit se „21. Dresden Marathon,“ málokdo váhal, a tak v sobotu ráno vyjela od stadionu MK Seitl dvě auta plná natěšených běžců. Cesta ubíhala dobře a šoféři nás bezpečně dopravili do cíle, kde nás na obrovském parkovišti vítalo 40 „toi-toiek“  Naznačovalo to dobrou organizaci. A nepletli jsme se. V Drážďanech se k nám přidal pan Horák s rodinou, který měl tak trochu na svědomí naši účast – na podporu partnerství Drážďan s Ostravou.

Jako první nás čekalo vyzvednutí startovních čísel a čipů. I přesto, že závodu se mělo zúčastnit asi 8000 běžců, výdej byl rychlý, přehledný. Netrvalo dlouho a mohli jsme se vydat na cestu do hotelu. Po ubytování a malém oddechu nás čekala prohlídka Drážďan. Slíbený drážďanský průvodce na náměstí nedorazil. Průvodcovství se proto ujal sám pan Horák, který byl v Drážďanech nespočetněkrát, a tak jsme nepřišli o procházku městem s výkladem. Samozřejmě jsme nevynechali historickou část Prager Strasse. Pan Horák totiž prohlásil, že kdo tam nebyl, jako by nebyl v Drážďanech. Sobotní večer jsme zakončili značně uchození a unavení v nedaleké restauraci. Pak už rychle na hotel a soustředit se na nedělní závod.

V neděli ráno jsme se v 8:15 hod. setkali u aut. Jaké bylo překvapení, když jsme zjistili, že jedno z aut má defekt. Dobrou náladu nám to však nepokazilo. Chlapi si dali rychlou ranní rozcvičku – výměnu kola. Jak prozíravý byl plán vyjet dříve!

Neměli jsme zpoždění a do centra města jsme přijeli včas, abychom se mohli jít rozklusat na nedaleký kopec s úžasnou vyhlídkou na celé město.

V 9:30 hod. vyběhli první běžci na trati 4,2 km, kde nás zastoupila Dana Budinská, která se umístila na 4. místě v kategorii 50+ s časem 26:13.

V deset hodin startoval závod na 10 km, kde jsme měli nejpočetnější zastoupení. Atmosféra závodu byla nepopsatelná – fanoušci a bubeníci podél trati udělali své. Běželo se parádně. I přestože na posledních třech, čtyřech kilometrech trati byl ohromný protivítr, který nám všem dal zabrat, nezanechalo to stopy na našich výsledcích Petra Pastorová s časem 37:42 min. předvedla, co Češi umí, a 2. místem ukázala, že je naše top! 21. příčku celkově a 3. v kategorii 40+ doběhla Iva Kondasová (46:59 min.). Krásně se umístily i další naše ženy: Jarda Gavlíková 50:18 (6. v kategorii 45+, 50. celkově), Jana Killarová 50:33 (7. v kategorii 45+, 57. celkově), Iveta Prokopová 52:12 (11. v kat. 45+, 79. celkově). Martina Procházková 53:37 (14. v kategorii 45+, 106. celkově). Nutno podotknout, že startovalo 844 žen  Na stejné trati si nevedl špatně ani Martin Hlavinka s časem 47:45 (32. v kat. 30+, 203. celkově mezi muži).

Půlmaratonovou trasu, která startovala v 10:30 hodin, zvládl náš Karel Meloun za krásných 1:58:48. Splnil tak svůj cíl zaběhnout to pod dvě hodiny. Běželo se mu dobře, nepřekvapily ho žádné běžecké neduhy, a tak mohl své síly vložit do závěrečných kilometrů doprovázených nejen silným protivětrem, ale i mrholením a ochlazením.

Když jsme se všichni našli (oddílová trička se hodí, když se hledáte v davu), stačilo už jen nechat si vytisknout certifikáty s výsledným časem, vrátit čipy a vydat se na cestu zpět, která ubíhala jako nic, když jedete se skvělou partou lidí a máte si o čem vyprávět.

Iva Kondasová

PS: Pokud jste běželi v Drážďanech maraton, ale neudělali jste si čas na Prager strasse, tak jako byste tam nebyli!