Poznaňský maraton

Jak je našim zvykem, tak i letos jsme se vydali na některý z evropských maratonů. Původní plány mířily trochu někam jinam, ale nakonec jsme se po loňské Varšavě rozhodli vydat opět do Polska. V pátek jsme v pětičlenné sestavě (Dvorský Ladislav, Jorníček Petr, Fousek Jan, Škapa Marek a Jasenský Oldřich) vyrazili směr Poznaň. Zdejší maraton patří do tzv. Koruny polských maratonu a slavil jubilejní dvacátý ročník.

Cesta vlakem s přestupem v Katovicích byla poněkud zdlouhavá a do cílového města jsme dorazili skoro s dvouhodinovým zpozděním. Ubytování jsme naštěstí byli v penzionu kousek od nádraží. A tak jsme mohli večer ještě vyrazit do ulic a v jazzovém klubu vyzkoušet místní pivo. To se ukázalo jako ne úplně nejlepší nápad a půllitr značky Warta jsme dopili jen silou vůle…

V sobotu dopoledne jsme si zašli zaklusat a poté vyrazili na poznaňské výstaviště. V jeho areálu probíhalo všechno podstatné. Expo, prezentace, pasta párty, start i cíl. Vše s výbornou organizaci, bez jakýchkoliv problémů nebo front. Cestou zpět do penzionů jsme navštívili starou ZOO, která patří mezi nejstarší v Evropě. Za zmínku stojí, že vstup do areálů byl zdarma. A mimo jiné jsme získali titul malý kryptolog, ale to sem úplně nepatří:-).

V neděli za krásného počasí se na start postavilo skoro 7 tisíc maratonců. Zdůrazňují maratonců, protože na programu byla pouze královská trať. Žádný půlmaraton, desítka, štafety a podobné záležitosti, které uměle zvyšují účast. Trať tvořil jeden velký, zvlněný okruh převážně po širokých městských třídách. Za zmínku stojí, že trasa vedla kolem jezera Malta, na kterém se konají vrcholné akce v kanoistice a ve veslování. Diváků kolem trasy bohužel moc nebylo, ale atmosféru zachraňovali dobrovolníci na občerstvovacích stanicích. Takový jekot jsem slyšel naposledy snad na koncertě Michaela Jacksona.

Na startu byla i skupinka vytrvalců tmavé pleti a mezi nimi se rozhodovalo o prvních pozicích. Vítězem se stal Cosmas Kyeva z Keni v čase 2:12:05 před svými krajany Kemboi a Kiptoo. V ženách vítězství zůstalo doma zásluhou Moniky Stefanowicz za 2:37:42.

Z naší pětice jako první doběhl Honza Fousek. Jeho cílem byla hranice 2:40. Dlouho držel plánované mezičasy, ale v závěru přišla krize a cílové mety dosáhl v čase 2:44:04. Obsadil výborné 30. místo a 4. v kat. Marek Škapa pro změnu měl v plánu pokořit hranici 2:45. Na rozdíl od Honzy naopak prospal první polovinu a ani zrychlení ve druhé části to už nezachránilo. Z 89. místa na značce půlmaratonu se posunul na 34. místo v cíli a čas 2:45:41 znamenal osobák o pouhou 1 sekundu. V kat. 45-49 skončil na 3. místě.

Petr Jorníček dva týdny po maratonu v Hradci Králové potvrdil stabilní formu a časem 3:25:17 obsadil 743. místo a 30 v kat. Láďa Dvorský už netrénuje tolik jako v uplynulých letech a tak byl s časem 3:35:56 docela spokojený. Stačil na 1212.místo a 55 v kat. Olda Jasenský měl nedávno úraz na kole a vítězstvím pro něho bylo už to, že se postavil na start. Že přes bolesti dorazil do cíle v čase 3:46:04 je obdivuhodné.

V pondělí jsme věnovali prohlídce města a jeho památek. Navštívili jsme Tumski ostrov s katedrálou sv. Petra a Pavla, která je nejstarší v Polsku. Prošli se parkem Cytadela s vojenským muzeem a samozřejmě jsme nevynechali ani orloj na místní radnici. Večer jsme zakončili prohlídkou stadionu místního Lechu, který jsme nezapomněli ozdobit znakem našeho milovaného ostravského klubu. Doporučit můžeme návštěvu minipivovaru Brovaria Browar na Starém rynku. Zde jsme si spravili chuť a zjistili, že i naši severní sousede umí dobré pivo.

V úterý ráno jsme pak vyrazili na dlouhou cestu zpět do svých domovů. A pomalu jsme začali spřádat plány, kam vyrazíme příští rok.