Extrém Maraton Furča, Košice 2019

V sobotu 27. 7. 2019 jsem se zúčastnil 16. ročníku Extrém maratonu na Furči v Košicích. V pátek odpoledne bylo kolem 30°C, tak si říkám, že to bude při závodě pařák. Ale ouha, po páteční podvečerní průtrži mračen, byl ještě v sobotu po ránu vzduch tak příjemně studený, že to byla prostě paráda, a těch okolo 20°C, téměř ideál, jen před polednem menší dešťová přeháňka.

Po startu v 8h, jako už tradičně, jsem na svoje poměry začal trochu pomaleji, ale to bylo jen dobře, 1. kolo za 1h 6min.

Ve druhém jsem trochu vytuhnul a byl rád za poločas v průběžných 2:30:50. Co se stalo ve třetím kole, to dlouho nepochopím. Najednou se dařilo i delší úseky běžet v kuse, a to tak, že jsem oproti 2. kolu (1:24), zrychlil asi o 1 minutu (3. kolo 1:23). 4. a zároveň poslední kolo, to bylo jako z říše snů. Nejenom že jsem ještě před jeho obrátkou stihl předběhnout Šaňa Simona, který běžel svůj 1015. maraton, ale taktéž jsem v nejtěžším stoupání na trati, asi 500m po obrátce, už jenom jednou šel do chůze, později už v mírnějším stoupání asi 2x, a od 40. km to běžel téměř v kuse, s průměrem cca pod 5:55/km, když za celý závod to bylo zhruba okolo 7:25.

Výsledných 5h 12min 42sec bylo tedy jako z říše snů, jelikož loni jsem to dal za 5:55:25.

Co však také potěšilo, byl fakt, že jsem na letošním Extrému nebyl z našeho klubu sám. Stanislav Jančár běžel také a to okolo výsledných 4h 50min.  Závod nakonec odstartovalo 53 závodníků, mezi nimi i několik žen, nedokončili jej jen 2.

Já se umístil jako 46.celkem, a 6. v kat. A (18 – 39 let). Tento závod (můj 84. maraton, 10.Extrém, 18. na Furči, a 29. v Košicích, byl zároveň součástí dvojkombinace maratonů na Furči, na jaře se běží vždy druhou dubnovou sobotu. Potkal jsem tu mimo jiné i borce, či borkyně, jako jsou právě Šaňo, Eva Seidlová, Emil Hudák (běžel už s několikrát operovanými koleny, TJ Kluknava), Zdeněk Bohuněk, Jánoš Bogár atd. Podrobné výsledky na maratonfurca.sk.

Příště tedy na shledanou na Ostrava City Marathon 2019, 22. 9., při mém 50. maratonu za MK Seitl Ostrava.