Maraton Opolski

Když před časem přišla nabídka reprezentovat MK Seitl a Moravskoslezský kraj v Polsku, nikdo z nás neváhal a účast na 9. Opolském maratonu byla jasná.  Čím více se blížilo datum odjezdu, tím více se ozývaly zdravotní komplikace našich jednotlivých závodnic, ale ani to nás neodradilo. V pátek jsme plni očekávání nasedali před Krajským úřadem v Ostravě do auta v plné sestavě a svižnou jízdou se vydali vstříc běžeckým dobrodružstvím. Ale nejen MK Seitl reprezentoval kraj … i několik pracovníků krajského úřadu trénovalo a připravovalo se na tento závod. V Opole nás všechny přivítala Marzena Koral-Jacek, pracovnice Opolského městského úřadu, který nám zajistil veškeré zázemí. Postarali se o nás vzorně. Děkujeme.

Po příjezdu do Opole jsme si šli vyzvednout startovní čísla. Díky nejrůznějším bolístkám a virozám jsme se rozhodly, že všechny poběžíme desítku, i když tři z nás původně plánovaly půlmaratón. Myslím, že to bylo moudré rozhodnutí. Přeregistrace vyšla!

Vzhledem k tomu, že náš kraj nám dal k dispozici auto s řidičem, bylo snadné se dostat na start a mít tak své zázemí v autě. Pana řidiče jsme nakonec povýšily i na nosiče našich bund, mikin, pití a fotografa, takže nám nebránilo nic, než v dobré náladě v 9:07 vyrazit vstříc kilometrům.  I když dny předtím byly deštivé a chladné, na startu nás vítalo sluníčko a teplo. Běželo se dobře -trať byla perfektně značená, občerstvovačky neměly chybu. Trasa ulicemi města byla různorodá od asfaltu, dlažebních kostek, chodníků až po zpevněnou hráz. Člověk zůstával stále ve střehu. Mezi ženami na deset kilometrů zvítězila mladičká Keňanka Korir Caroline, druhé místo získala Polka Kantor Martina. Pro třetí místo si zaběhla naše jednička Petra Pastorová s časem 37:58, která zároveň zvítězila ve své věkové kategorii 40+. Ve stejné kategorii 40+ získala Iva Kondasová s časem 49:07 třetí místo. Jarka Gavlíková doběhla s časem 55:04, Nikol Slaninová 56:46 a Martina Procházková 58:03.

Naši krajští úředníci však prokázali také skvělou formu – Petr Pospíšil zvládl desetikilometrovou trať za 53:22 min. Katka Dostálová 1:01:21, Šustková Miriam 1:03:48. Do půlmaratónu se pustil sportovní nadšenec a úředník v jednom Martin Hiltavský, který doběhl s časem 1:45:36. Moravskoslezský kraj však měl zastoupení i v maratonu, kdy Michal Škarabela (Olomouc) zvládl celou trať za 3:35:56.

Jestli vás zajímá, jak to bylo s vyhlášením výsledků a jak se dostala Iva na bednu, čtěte následující řádky. ☺

Od počátku bylo jasné, že Petra je ve skvělé formě a nikdo nepochyboval, že vystoupí na stupně vítězů. Proto jsme veškerou pozornost věnovali vyhlašování výsledků v celkovém pořadí. Potom jsme se vydali už zpátky do hotelu. Už jsme byli umyti, sbaleni a seděli jsme u oběda a sdíleli se o zážitcích ze závodu. Najednou Petr říká, že nějakou ženu z Ostravy vyhlašovali na třetí příčce v kategorii, ale nebyla tam. Hned nás napadlo, že to mohl být někdo z nás. Rychlou kontrolou online výsledků jsme zjistili, že to byla Iva. Radost byla obrovská, ale co teď? Nezbývalo než rychle dojíst a vyrazit zpátky do města.  Cestou jsme viděli pár závodníků maratonu, kteří ještě byli na trati. Měli jsme tak jistotu, že závod ještě neskončil a najdeme tam organizátory. A tak to také bylo. Iva se s pomocí Marzenky, která překládala, přihlásila o své třetí místo v kategorii. Paní ji předala cenu a Iva se tak mohla postavit na bednu. Sama, ale i tak to stálo za to  a ponaučení pro příště? I když neběžíte svůj nejlepší čas, i když si nemyslíte, že byste se mohli dostat na bednu … nic není nemožné.