Členové klubu díl 30. – PETR MURAS

Mladý nadějný atlet Petr Muras vstoupil do naších řad v květnu roku 2017. Již dříve se z  rodné Ostravy přestěhoval za prací do Prahy, kde také v Kerteamu pod vedením trenéra Jana Kervitcera našel kvalitní tréninkovou skupinu, která ho výkonnostně posunula.

Jak dlouho běháš? Nyní (2019) načínám čtvrtý rok. Tedy běhal jsem i před tím, asi pět kilometrů týdně, a věnoval se třebas sebeobraně a hrál s kamarády fotbal, a z toho jsem i vlezl na start maratonu za firemní tým, ale byla to ryze punková tortura. Když jsem po střední škole skoncoval s fotbalem doma v Ostravském Baníku, ještě jsem zkoušel rok běhat u nás ve Vítkovicích, primárně asi čtvrtku, ale mám mizerné atletické genetické předpoklady, které jsou stěžejní, a zabraňují při krátkých tratích jakémukoli zážitku, pokud výkon stojí za nepopsatelno.

Kolikrát týdně běháš? Šestkrát.

Kolik kilometrů týdně v průměru naběháš? O poslední zimě pravidelně kolem 100-120 km. Přes poslední vánoční svátky jsem, při pobytu s rodinou, dal 160 a nejsem si jistý, že už je to v mezích, kdy mne běh baví. Chtěl bych věřit, že kilometráž na naši hobby úrovni je to poslední, na čem záleží.

Používáš nějaký sport tester, běžecké hodinky, GPS aplikaci v telefonu? Používám sporttester, především díky tomu, že jsem si na něj vyběhal řádně tučný poukaz. Bez něj bych se obešel. Každopádně mne baví se s tréninkovou skupinou špehovat na Stravě a krást si navzájem třeba segmenty, popřípadě být pod drobnohledem našeho trenéra, který to občas zdokumentuje, popřípadě přijde na stadion s některým ze starších tréninkových deníků některého ze svých podařenějších svěřenců z dob minulých, abychom si mohli úžasem jen drbat vlasy 🙂 .

Kde nejčastěji běháš? Oderské nivy, Polanský les, Prokopské údolí, Beskydy, Karlštejnsko.

Běháš raději sám a nebo s někým dalším?  Zcela určitě ve skupině.

Posloucháš při běhu hudbu? Určitě ne. Nebezpečné sobě i okolí.

Jaké bylo nejzajímavější místo, kde jsi zhruba za poslední rok běžel? Asi maraton skrze tři uprchlické tábory v poušti Západní Sahary, ve kterých jsem následně 10 dní spal.

Máš svůj běžecký vzor, popřípadě někoho obdivuješ či nějakému běžci (sportovci) fandíš? Tak především a nejspíše asi ty pracující běžce, jako Yuki Kawauchi, Peťa Pechek, nebo Ondra Dominik, který mi po dvou letech teda poslal tento dotazník.

Jaký typ závodu preferuješ? Vše krom Skyrace, kde se běží prudce dolů, protože neumím běhat dolů, a i když je to super, asi si tím více ubližuji, než je záhodno.

Máš svůj oblíbený závod? Za tu krátkou dobu jsem málokteré závody zopakoval, ale určitě můžu uvést: Trailova závist, Babický trail, Trail Ostrava, Ostravický kros, Hornická desítka, Motolské jamky, Česko-Německý půlmaraton (podzimní verze) a pompézní zkušenost byl Bostonský marathon.


Na který svůj dosavadní běžecký výkon jsi nejvíce hrdý? 
Určitě na Bostonský marathon, jelikož po několika prudkých kopcích došlo k naprostému kolapsu, a stejně jsem se dotřískal do cíle aspoň v malém osobním rekordu, a nezostudil tak reprezentační dres, který mi na tento výlet půjčil kamarád Viktor. Jsem taky hrdý na dokončení pár ironmanů, přestože nerad jezdím na kole a běžecké výkony jsem taky podával při fotbalovém titulu mládežnických mistrů republiky, páč fotbalovými zkušenostmi jsem se o to zasloužil minimálně. Hobloval jsem především lajnu jak ujo a trenér z toho měl radost 🙂 .

Jaké máš běžecké ambice? Asi bych chtěl dosáhnout výkonů, které by se aspoň vzdáleně daly nazvat atletickými. Jakou mají asi numerickou hodnotu, nechť si každý domyslí sám. Zároveň tomu nechci obětovat vše, poněvadž koníčků mám vela, a běh není tím TOP.

Jaké další sporty, kromě běhání, nejčastěji provozuješ?Momentálně asi jen plavání. Ještě donedávna jsem s kamarády po práci čutal fotbal a docházel na Krav-Magu a na střelecké kurzy.

Máš kromě běhání ještě nějaké jiné koníčky či zájmy, jaké? V první řadě četba, kvůli které jsem už přejel nejednu zastávku šaliny a metra. Jedná se hlavně o historii a společenské vědy, prokládané občas romány či povídkami, v poslední době hlavně ruskou klasiku. Je naprosto skvělá, a určitě lepší forma údržby ruského jazyka, než se dvořit slečnám z východních teritorií, jejichž jediným zájmem jsou hadry a instagram.

V řadě druhé kreslení. Když mne chytne mlsná, tak kreslím, a dokud nedokreslím, tak třeba dva dny nejdu běhat 😀 Ukázka. Fascinuje mne chodit občas na výstavy, ale můj největší fetiš je tvorba již zesnulého H.R.Gigera, který například vytvořil předlohu legendárního vetřelce. Jeho psycho-depresivní vize bio-mechanoidní syntézy, s lehce perverzními prvky, mne nedá spát  😀 .

V třetí řadě cestování. Ovšem formou nezávisle poznávací a dobrodružnou. Žádný novodobý armageddon cestovních kanceláří.

Co bys popřál našemu klubu MK Seitl Ostrava do dalších let? Chtěl bych popřát všem členům odolné zdraví do let následujících!

Tvé aktuální rekordy:

5 km: 15:56 jako mezičas desítky

10 km: 34:00

půlmaraton: 1:15:11

maraton: 2:42:30

My Petrovi děkujeme za jeho obsáhlé a zajímavé odpovědi. Přejeme, ať jeho výkonnost roste i v následujících letech a mnoho zdaru mu přejeme také v osobním životě.

Facebook Comments

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..