40. ročník Pečky – 10 km

Nejnabitější český jarní závod dosáhl velmi krásného jubilea. Na startu se objevilo naše duo Petr + Petra a také Josef Šitka. Týden před závodem se vyrýsovaly dvě skutečnosti, okořeňující závod. Tou pozitivní účast určitě byla účast čtyř Keňských běžců a jedné běžkyně z Etiopie. Bylo nám tak jasné, že jeden z českých favoritů, Viktor Šinágl, tak bude mít šance docela malé. Navíc na konci dne znatelně ztratil i na rychlejšího Víta Pavlištu, protože dorazil na otočku již osamocen, a při cestě zpět se musel vypořádat s faktem číslo 2. nárazovým větrem o rychlosti až 20m/s, který závod značně ovlivnil.

Petra Pastorová se na otočce v Cerhenicích otáčela za něco málo přes 17 minut, již se značnou ztrátou na první Etiopanku Genet Gashine, která se dokázala docela dobře poprat s větrem za pomocí mužů, a posléze byla ještě umravňována maďarským manažérem (můžeš rozumět ,,Otrokářem“), aby své tempo při tomto náskoku mírnila. Své druhé místo dokázala Petra udržet až do cíle, majíc cca 20 sekundový náskok na Hanu Homolkovou z Nového města.

Vliv počasí měl podstatně negativnější vliv na mne. Prvních pět km s větrem jsem rozeběhnul jakoby nic a na plno za 15:58, toužíc po svém čase 33 min., ale silný nárazový vítr mne tím tuplem totálně uzemnil a zlomil při návratu do Peček, v konečném čase hluboko pod maximum, 35:08 (sotva o fous pomalejší, jak mezičas při pohodlném 1/2M na Oherovi). V průběhu návratu spíše převažovaly choutky to zalomit do některého z příkopů a v cíli spíše stud. Chtělo se mi skončit s během a přihlásit se na školu na inženýra, ještě tento školní rok 🙂 . Nabízí se spíše nerozvážnost vůči podmínkám a taky tradiční chabá psychická odolnost.

Celkovým vítězem se stal Kipkorir Biwot Wycliffe v čase 30:34 (mimochodem s osobákem pod 27), druhý Vít Pavlišta v čase 30:44, a za ním Kipngetich tanui Evans.

Josef do cíle dorazil v čase 44:41.

Náš tým tak byl v Čechách vidět. Petra nějakou rychlost v nohách evidentně má, a bude ji potřebovat, protože letošní Pražský maraton bude rozhodně o stupeň těžší obhajobou,  i přes neúčast Evy Vrabcové. Já (autor) se z toho snad, měsíc před Bostonským maratonem, neposeru  🙂 .

Petr Muras

Výsledky: https://www.sportt.cz/racesResults/resultlist/777

Facebook Comments

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..