Běh na Javorový 2017

Slovo běh v názvu tohoto závodů je poněkud zavádějící. Pro neznalé malé vysvětlení. Javorový vrch nedaleko Třince znají asi všichni. Na vrcholu stojí turistická chata a z nedalekých Oldřichovic sem vede sedačková lanovka. A právě u dolní stanice startuje již 16 let Memoriál Miloslava Kluze neboli Běh na Javorový. A zde se dostáváme k jádru věci. Trasa závodů po krátkém úvodů po silnici přechází do terénu a stoupá po sjezdovce. Zde 99% účastníků přechází do chůze. A v ní setrvalo až do cíle u stanice Horské služby na vrcholu. Vloni ovšem nastala změna. Aby to mělo alespon neco společného s během došlo k úpravě a prodloužení tratě. V 2/3 sjezdovky se odbočí na vrstevnici a na vrchol se dobíhá lesní cestou. Celková délka závodů je nyní 3,2km a převýšení 480m.

Uplynulou neděli se za krásného počasí vydalo směrem k vrcholu 163 startujících všech věkových kategorií. Letos došlo bohužel k souběhu s městským během v nedalekém Jablůnkově. To se projevilo zejména na kvalitě startovního pole. Chyběl i vítěz předchozích pěti ročníků, místní fantom Tomáš Lichý. Toho využil Michal Bialyžyt, který zvítězil v čase 23:11, za lonským výkonem Lichého však zaostal skoro o 3 minuty. Za ním jsem s odstupem 14 sekund doběhl já, když lonský čas jsem si zlepšil o 4 sekundy. Na startu jsem sice trochu zaspal, ale řada běžců víceméně začátek přepálila a tak během celé sjezdovky jsem stoupal pořadím vzhůru.

Po doběhu každého čeká párek a pivo nebo kofola. Na tom by nebylo nic zvláštního, ale zde nejsou žádné lístečky. Platí, kdo kolik vypije, tolik vypije. A protože na vyhlášení se chvilku čeká, tak nektěří jedinci pak mají „trochu“ problém dostat se dolů z kopce. Na závěr se koná tombola s řadou hodnotných cen. Celkově organizace tohoto závodů je výborná a určitě se zde i příští rok rád vypravím.

Marek Škapa

Facebook Comments

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..