Kdo vydržel, mohl se bít v Chuchelné směle do hrudi

Desátý ročník „Běhu Chuchelnou“ nabídl řadu lahůdek. Lidové startovné ve výši osmdesáti korun jednoznačně trumfla hodnota startovních balíčků spolu s plechovkou hořkého moku a vynikajících párků, na nichž si po závodě všichni pochutnali chytrou výměnou za startovní číslo. Kdo se zúčastnil, ten prostě odešel ze závodu v tuze plusových hodnotách.

Opomeneme-li lahůdky materiální, samotný závod byl pro změnu laskominou duševní. Poctivých patnáct kilometrů doprovázelo na letošní rok nezvykle zamračené deštivé počasí. Asfalt byl pokrytý řadou kaluží a terénní část místy nepříjemně klouzala. Během soutěžení to každopádně nebyl žádný extrém, což potvrdí každý, kdo ještě zhruba hodinu před závodem projížděl přes Kravaře, či jiné přilehlé obce, a měl co dočinění s intenzivně poťouchlou sprškou protivných kapek.

Profil trati rozhodně nebyl nenáročný. Opakovanému stoupání sekundovaly četné nevyzpytatelné běhy z kopce, což samo o sobě bralo síly. Na rozdíl od takového „Běhu Olbramicemi“ zde byly i rovinaté pasáže. Dohromady šlo o rozmanitou cestu s jednou skromně pojatou občerstvovací stanicí, což ale vzhledem k délce závodu nebylo vůbec proti ničemu. Když už jsme u té organizace, jen málokdy zažije běžec na severu Moravy a ve Slezsku lépe značený závod, kde skutečně nezabloudí ani jedinci s horší orientací. Vzhledem k ohlasům z minulých let je podle všeho precizní příprava trati organizátory „Běhu Chuchelnou“ dlouhodobou samozřejmostí, čemuž nezbývá než vděčně tleskat.

Kdo vydržel, ten se směl zcela jistě bít po doběhnutí hrdě do hrudi. Z našich to mohl učinit celkově druhý a druhý v kategorii Marek Škapa za výkon 0:58:20, stejně jako v konečném pořadí třetí a první v kategorii Péťa Škrabánek (0:59:05). Autor zdejších řádků s tratí chvilkami bojoval, pak si zas užíval, jednou zavazoval tkaničku, jednou málem žuchl a taky ho bolela noha. K jeho velkému překvapení cílem proběhl jako třetí z osmi vlčáků ve své nejmladší mužské kategorii v čase 1:06:41. Celkově pak skončil na šestnáctém místě hned pár vteřin za celkově první ženou Hankou Legerskou (1:06:36), které i pohodové tempo stačilo ke zcela jasnému vítězství, a těsně před rovněž „na pohodu“ běžící druhou Ivanou Zbořilovou (1:06:52). Třetí ženou byla v čase 1:13:45 Andrea Bořucká. Závod celkově ovládl „Edgar Hrozný“, „ďábel z hor“ a „z tréninků na dráze“, Aleš Velička, když protrhl pomyslnou cílovou pásku takřka dvě minuty a půl před Markem (0:55:58).

Závod to byl štědrý, plný nádherných cen a sexy-napohodu-kulervoucích dojmů, pro něž ani na facebooku neexistuje žádný adekvátní smajlík. No nic, zase popoběhnem! Rádio Jere-Ivan končí dnešní přenos.