Memoriál Jana Fryce neboli Neratovický běh

Jak je mým zvykem, tak i letos jsem na konci prázdnin vyrazil na toulky neznámými kouty naší vlasti. Letošním cílem byl Máchův kraj v severních Čechách. A nebyl bych to já, abych dovolenou nespojil s účastí na nějakém závodě. Volba padla na druhý ročník běhu v Neratovicích. Důvody byli dva. Jednak toto město leželo na trase mého nedělního návratu domů a za druhé pořadatelé v propozicích slibovali rychlou silniční desítku vhodnou k překonání osobních rekordů.

Nejdříve je však třeba se pár větami vrátit k dovolené. Kdo mě zná tak ví, že slovo dovolená není moc přesná. Mým cílem je vždy během týdne vidět vše zajímavé co vybraná oblast nabízí. A letos zvolený kraj měl lákadel požehnaně. Protože nemám auto, tak za centrum pobytu jsem zvolil město Štětí, které vzhledem k obří papírně nabízí nejlepší autobusové a vlakové spojení všemi směry. Toho jsem využil důkladně prošel CHKO Kokořínsko s jeho skalními městy, navštívil hrady Kokořín, Houska a Bezděz, královské město Mělník s jeho zámkem, podzemím i s kostnici. Vystoupal jsem na legendami opředenou horu Říp (bylo tam lidí jak o Silvestru na Lysé) a na Vratenskou rozhlednu. V Doksech jsem nevynechal v poslední době mediálně proslavený Berouskův ZOOpark. Nechyběla ani kulturní vložka v podobě koncertů, např. Hudba Praha na náměstí v Mělníku neměla chybu. Nezanedbal jsem ani trénink a bylo by hříchem bydlet ve Štětí a nejít si zaběhat kolem veslařského kanálu v Račicích. Sice trochu monotonní, ale zcela rovný asfaltový okruh, bez aut a psů. Jedinou opravdu odpočinkovou aktivitou byla okružní plavba parníkem po Máchově jezeře.

To vše způsobilo, že v neděli v 9 hodin ráno jsem stál na startu zcela unaven. Nohy mě tak neboleli ani po Hostýnské osmě. Spolu se mnou vyběhlo dalších 115 běžců. Trat tvořil nejprve malý okruh městem a po přeběhnutí Labe po železničním mostě se pokračovalo do Mlékojed, kde byla obrátka. S tvrzením, že trasa je vhodná na osobní rekordy bych úplně nesouhlasil. Bylo na ní dost zatáček, povrch sice většinou asfalt, ale nechyběli ani úseky s horším povrchem.

Suverénním vítězem se stal Lukáš Kozlík z Mělníka, který je členem Sparty Praha a dosáhl skvělého času 34:28. Jeho náskok na druhého činil skoro 3 minuty. Já jsem ve startovním poli nikoho neznal a vzhledem k únavě jsem uvažoval kam se zařadit. Nakonec jsem si dodal odvahy a postavil se do první řady. Po startu jsem se pohyboval kolem desátého místa. Nohy byli těžké a zrychlovat se jim moc nechtělo. Udržoval jsem proto rovnoměrné tempo kolem 3:50. Jako na každém závodě se však našli běžci, kteří své tempo neodhadli a tak jsem pořadím stoupal. Nakonec jsem dorazil do cíle jako pátý celkově a druhý v kat. B. Můj výkon byl 38:42 a to znamenalo jeden z nejpomalejších časů na 10km v životě…

Závěrem musím použit slova chvály pro pořadatelé. Zázemí závodů bylo v místní loděnici, kde nechyběli šatny, sprchy ani stánky s občerstvením. Každý startující dostal již při prezentaci tričko a řadu dalších věcí. Byli čipy a SMS i email s výsledným časem přišli okamžitě (na rozdíl od mnoha větších závodů). Na trati byla řada pořadatelů a každý km byl označen. Na 6km byla dokonce občerstvovací stanice s pitím a s houbičkami! V cíli nechyběl raut včetně čepovaného piva z místního minipivovarů Kaberna. Cen jsem dostal tolik, že byl problém je pobrat na dlouhou cestu vlakem domů. Na teprve druhý ročník organizace skoro dokonalá.

Marek Škapa

Facebook Comments

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..