Olbramická jednička s devíti z deseti hvězd

Ve stínu Hostýnské osmy a skvělých výsledků našich známých a kamarádů z klubu i mimo něj se uskutečnil o den později, tedy 12. srpna, Běh Olbramicemi. Má účast byla premiérou, mnoho běžců již závod znalo z předchozích let. A byl to závod překvapivě půvabný! Kdo nenatrénoval kopce a rozličné letní sjezdovky, měl jistě velký problém s řadou táhlých stoupání. Kdo trénoval, ten si za přijatelného počasí užíval skutečnou šestnáctikilometrovou makačku.

Počáteční nenápadnou vesnickou a polní trasu vystřídal lesík, který zhruba ve třetí čtvrtině trasy nabral podobu poctivého trailu pro začátečníky i lehce pokročilé. Nic už na tom nepokazil ani zemědělsko-vesnický závěr, kdy si nejeden běžec přál konec zhruba o kilometr dříve, než tomu skutečně bylo.

Ptáte se, čí je tato trasa zásluhou? Hlavním organizátorem byl sympaťák Vladimír Dedek, kterému pro hladký průběh celé akce pomáhali další členové olbramického týmu. Nechci být přehnaně patetický, ale musím říct, že jak v této obci, tak například v Ludgeřovicích běhají lidé, kteří umí táhnout za jeden provaz a navazovat skvělé vztahy v rámci světa běžců.

Jakže si vedli (především) modrožlutí závodníci? Cesta toho dne nejvíce praskala pod nohama věčně mladého Péti Škrabánka. Hlavní trasu zdolal v čase 1:09:10. Vybojoval první místo v šířeji pojaté kategorii mužů od čtyřiceti do devětapadesáti let. V celkovém pořadí obsadil o vteřinu před expresem Tomášem Wronou čtvrtou pozici, i když tuším, že oba dobíhali se záměrem shodného času. Slavný autor tohoto článku doběhl celkově osmnáctý a jedenáctý v kategorii za výkon 1:18:00. „Dosprintoval“ těsně za dvěma mladými týpky. Škoda neznalosti, kdy přijdou závěrečné metry, protože jeden z borců už výrazně tuhnul! Jako sedmadvacátý protnul cíl po odbití času 1:26:22 Jarda Hrabuška, který zároveň zvítězil ve své kategorii. Hned po něm vystoupal na druhé místo v kategorii celkově jednatřicátý Alfons Vytisk (1:27:24). Jako čtyřicátý celkově a jako třináctý v pořadí kategorie doběhl rockový „superhero“ Radek Luksza (1:32:00). Marek Moravec zapsal čas 1:40:59. Stačilo to na jedenapadesáté místo celkově a na post osmnáctý v příslušné věkové skupině. Martina Metzová skončila po výkonu 1:44:37 celkově desátá mezi ženami a šestá v kategorii. Václav Procházka si doběhl pro šesté místo v kategorii a celkově pro sedmapadesátou příčku výkonem 1:49:27. Celkovým vítězem se stal nehledě na údajné zakufrování vítkovický Aleš Miko (1:04:12). Všechny ženy a rovněž řadu mužů zcela zaslouženě a přesvědčivě deklasovala ve skvělé formě běžící Hana Legerská (1:15:41).

Kromě dlouhého běhu byl ještě na programu sportovní pochod na stejné trase, do kterého se zakousli převážně občané Olbramic, Klimkovic a Světlova. Běžecký závod na 4 km, to byla invaze mladých borců z HC Orlová a celkové prvenství Michala Vlčka (není z Orlové). Z žen zvládla krátký závod nejlépe Radka Rinková. Hned za ní úspěšně doběhla naše Lucie Kašparová (19:51). Aby toho nebylo málo, chodci si mohli ujít i tuto kratší čtyřkilometrovou vzdálenost.

Disciplín a zážitků bylo opravdu hodně. Především však musím vyzdvihnout četnou účast našich sportovců. Vzhledem k trochu zmatenému zapisování názvů běžeckých klubů se předem omlouvám, pokud jsem někoho od nás zapomněl zmínit (přeci jen jsem v klubu krátce a ještě každého neznám). Nebýt toho, že Olbramickým příliš pěnilo pivo i limonáda, a běžci tak museli dlouho přešlapovat ve frontě, dám za závod jedničku s deseti hvězdami. Takhle těch hvězdiček (Ano, vím, je to pro vás šok!) musím udělit pouze devět. Díky, Vláďo!

Jsem zvědavý, kdo a jak doběhne někdy a někde na dalším z podniků. Možná doběhne i kouzelník.