eXtrém maratón Košice – Furča

Včera jsem, už téměř tradičně, zúčastnil 15. ročníku eXtrém maratonu v Košicích na Furči.

Extrémní je už jenom to převýšení, celkem 1199,7 m, ve 4 okruzích po 10,55 km, z toho po obrátce v dolní části tratě, asi od 6. km zhruba 300 – 400 m těžké stoupání, mezi 20 a 25 %, zbytek trati od obrátky zpět na start cca 5 až 10 %.

Tento Extrém jsem běžel již podeváté, z celkem 78. Letošek však byl, a to i vzhledem k mé malé připravenosti, až extrémně náročný, vždyť i teplota stoupala od startu v 8:00, ze zhruba 23 st., až ke třicítce, mezi 12 a 13h, takže nejenom já jsem si sáhl až na dno sil.

V absolutním pořadí vyhrál závod Jozef Čurlej ml., z pořadatelského 05 BK Furča, v čase 3:05:25, před svým kolegou s oddílu, Erikem Onofrejem a maďarským běžcem Jánošem Bogárem, který mě několikrát na trati během závodu povzbuzoval, když jsme se zrovna míjeli. Závodu se též zúčastnila i téměř nestárnoucí a většině z nás velmi dobře známá Eva Seidlová z AK Tlmače.

Nakonec nás startovalo cca 50, z toho já na 48. místě, v čase 5:56:25. Na tomto závodě nebylo zajímavé ani tak to, že jsem neskončil poslední, tím člověkem byla domácí Zuzana Bradovková, též snaživá běžkyně, ale hlavně velmi cenný skalp Alexandera Simona, který i přes částečné potíže s udržením běhu dokázal zabrat a zdárně dokončil tento velmi těžký maraton v čase 6:06:06. Podotýkám, že se jednalo o jeho již 968. maraton !!!

Nicméně velký obdiv patří všem, kteří se dokázali postavit čelem k této náročné výzvě lidských fyzických, i psychických schopností. A poděkování patří samozřejmě i pořadatelům z 05 BK Furča, díky jejichž úsilí a několika sponzorům, můžou tento závod každoročně pořádat.

Jaroslav Máčala

Facebook Comments

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..