Městský běh Karvinou

S nástupem prázdnin se nabídka běžeckých akcí jako každý rok zmenšila. Mezi čestné výjimky patří již dlouhá léta závod v Karviné, který se koná vždy na začátku července. Je přímým pokračovatelem závodů, který se konal v podobném termínu v místní čtvrti Staré Město a mnozí déle běhající na něj dodnes vzpomínají.

Jedním z důvodů proč je v létě méně závodů patří teplé počasí. A karvinský běh to plně potvrzuje. I letos na 116 startujících čekala modrá obloha a teplota kolem 25 stupňů. Většina účastníků se proto před startem ukrývala ve stínu, zatímco pořadatelé je očekávali na startovní čáře. Toto vzájemné „čekání“ bylo důvodem o pět minut zpozděného startu. Trať proti loňsku nedoznala změn a tak ji tvořili čtyři okruhy v zámeckém parku s výběhem na náměstí. Závod se opět započítával do Moravskoslezského běžeckého poháru a tradičně ho moderoval Ondra Němec.

Vítězem se stal Marek Chrascina z Jablunkova za čas 32:43, ale řada kvalitních běžců letos na startu chyběla a tak došlo k tomu, že z prvních pěti vyhlášených v absolutním pořadí byli hned tři veteráni. Na druhém místě doběhl první z nich Tomáš Bláha a za ním Tomasz Wrobel, který se objevil na závodech po delší době. Mezi ženami například chyběla naše jednička Petra Pastorová a tak se souboj o první místa stal záležitosti členek Atletiky Frýdek-Místek. Prvenství získala Iveta Rašková (42:20) před Veronikou Siebeltovou.

Kvůli dovoleným chyběla na startu i řada tradičních účastníků z řad naších členů. Ale naše členská základna je velice početná a tak je nahradili další zástupci oddílu. Nejrychlejší z nich byl autor článku, kterému teplé počasí vyhovuje a když se k tomu připočítají nové boty, tak to běželo skoro samo. Čas 35:58 znamenal dvě bedny, 3. místo v B a páté celkově. Na stupeň nejvyšší vystoupal Dan Šindelek mezi padesátníky (38:06) a hned za ním skončil Petr Škrabánek (38:42). Iva Pachtová cestu do Karviné absolvovala na kole, ale to se na jejím výkonu nijak neprojevilo. Ve svoji kategorií nenašla soupeřku a zvítězila v čase 47:12. Dalšími úspěšnými byli Vašek Procházka, který skončil druhý v kat. nad 70 za čas 58:22. A radost měla i Jana Kilarová, které 54:07 stačilo na třetí místo v Ž45. Magda Drastichová sice v kategorií obsadila čtvrté místo (45:02), ale byla čtvrtá i celkově a proto se taky dočkala své chvíle slávy v absolutním pořadí.

Dále byli na startu Honza Fousek 6. v A (37:36), Petr Jorníček 9. v C (42:28) těsně před Romanem Slowioczkem (42:31), Ivan Karas 17. v A (44:24), Jarda Hrabuška 7. v D (46:24) a Věrka Božová pátá Ž45 v čase 1:00:26. A jen tak na závěr, že se neprobojovali na stupně vítězů je zas tak moc mrzet nemuselo. Letos poprvé totiž při vyhlášení stupně chyběly…