Rozdání karet ve Vítkovicích a premiéra na pódiu

Na náměstí Jiřího z Poděbrad a v jeho okolí se minulou sobotu konal další Běh Vítkovicemi. Šlo o tradiční úvod Petropavlovské pouti pořádaný naším klubem. Cílem nebylo pouhé potrápení těla očistným, zhruba pětikilometrovým během, ale rovněž sbírka ze startovného na malého chlapce Tomáše. Celkově se vybralo sympatických 2 650 korun. Korunek mohlo být více, nebýt toho, že běžecká účast byla letos, například oproti loňsku, kdy byl závod součástí Moravskoslezského běžeckého poháru, skutečně malá. Sám jsem byl překvapený, když se vedle mě na startovní čáru postavilo pouhých šestnáct dalších závodníků. Pouze dva z nich byli elitní. Šlo o naše prvotřídní závodníky Marka Škapu a Dana Šindelka.

Po krátkém změření sil dětí, jehož se zúčastnil i Tomášek, odstartoval závod dospělých běžců a běžkyň. Trasa nebyla nijak složitá. Dvakrát se oběhlo náměstí, poté nás čekal okružní běh parkem, po vyběhnutí přišla odbočka doleva, na první křižovatce ji následovalo odbočení vpravo, pak ještě jednou doprava a doleva zpět ke startu, následně otočka kolem malého chlapce (děti běžce skvěle navigovaly) a ještě jednou to samé do cíle.

Hned po startu byly karty celkem jasně rozdány. Na prvních dvou místech vyběhli a záhy všem unikli Dan s Markem. Skutečně nešlo o „závod století“, a tak oba dva rozhodně nepotili krev. Držení pro ně pohodového tempa jim i tak zcela stačilo. Jako první nakonec doběhl Daniel Šindelek v čase 19:51. Marek Škapa poté zapsal 20:15 min. Příjemným překvapením dne pak bylo, samozřejmě vzhledem k obsazení závodu, mé doběhnutí na místě třetím. Pohled na hodinky už tak milý nebyl. Čas 22:29 na přibližně 5,2 km dlouhé trati za příliš kvalitní nepovažuju. Na závod budu přesto vzpomínat v dobrém. Poprvé jsem si mohl udělat radost, vystoupat na stupně vítězů a převzít po pěkné medaili také krásný pohár. Za osmdesát korun startovného, které šlo navíc na dobrou věc, to byla celkem potěšující a milá záležitost.

Spolu s Danem a Markem jsme na pódiu všichni tři zazářili v modrožlutých dresech. Nebyli jsme však jediní, kdo udělal „seitlům“ radost. V kategorii žen se na krásném třetím místě umístila naše běžkyně Jana Kilarová za čas 26:30. Předběhly ji dvě sympatické slečny (již ne od nás), konkrétně Nikol Baladová (24:26 min.) a mladá krasobruslařka Dominika Kraussová (23:31 min.), která mi v první polovině závodu notně zatápěla. Činili se také naši dva další běžci: Václav Procházka (30:04 min.) a Martina Metzová (30:06 min.).