Běh na Javorový vrch a jiné…

O uplynulém víkendu se opět v našem kraji uskutečnila celá řada závodů. Dokonce se dá říci, že to byl víkend jeden z nejnabitějších. A prim tentokrát hráli hlavně běhy do vrchu. Na území naších krásných Beskyd se konaly hned tři. A je radostné, že na všech měl náš oddíl nejen zastoupení, ale dokonce umístění na stupních vítězů.

V sobotu se běžel jubilejní již 30. ročník běhu na Velký Javorník, který je součástí Českého poháru v běhu do vrchu. Na náročnou 10,2 km dlouhou trat, která startuje od skokanských můstků ve Frenštátě pod Radhoštěm, se vydala dvojice naších členů. Libuše Kuchařová se v kat. D umístila na výborném třetím místě za čas 1:13:47. Tomáš Lipina v mužích C skončil pátý za čas 54:17.

Rovněž v sobotu jen o pár kilometrů dál uskutečnil Jarní Kubánkov. Jedná se o akci, kterou pořádá BK Kubánkov dvakrát ročně. Účastníci mají na výběr 8 nebo 16 km se startem na hřišti v Chlebovicích. (neplést s podobným závodem, který se běhá z Palkovic) I když se jedná o závod mladý je již velmi populární. O tom svědčí, že kapacita 200 startujících je vždy předem vyprodaná. A mezi nimi se opět neztratili naší zástupci. Na delší trati skončil Martin Hořínek 9. v M39 (1:15:15). Na kratší vzdálenosti Dan Šindelek doběhl mezi více než stovkou účastníků jako čtvrtý celkově a hlavně jako vítěz kat. M59 (38:11). Velká gratulace!

V neděli se pak v Těšínských Beskydech konal 17. ročník Memoriálu Mariána Kluse v běhu na Javorový vrch u Třince. Za slunečného počasí se na start postavilo 180 běžců všech věkových kategorií. Trasa vede od spodní stanice lanovky v Oldřichovicích krátkým úsekem po asfaltu a pokračuje sjezdovkou, aby pak odbočila na vrstevnici a mírným stoupáním po lesních cestách se vrátila pod vrcholem zpět na sjezdovku. Celková délka činí 3,2 km s převýšením 470m.

Závodů se v posledních letech účastním pravidelně a patří mezi mé oblíbené. Většinou vychází počasí, startovné je rozumné, na startu dostanete vždy nějaký dárek, v cíli klobásu a piva můžete vypít, kolik chcete. Vítězové pak obdrží tolik cen, že mají problém je snést zpět z kopce dolů. Nechybí bohatá tombola a hlavně se jedná o pohodovou akci. Abych jen nechválil, najdou se i zápory. Např. ve výsledcích jsou skoro každý rok nějaké chyby a výsledková listina Vám přijde na email až někdy časem. Taky je škoda, že se závod koná každoročně ve stejný den jako silniční běh v nedalekém Jablunkově. Z ohlasu přítomných vím, že to na obou snižuje účast.

A jak jsem dopadl? Protože týden po pražském maratonu jsem ještě cítil únavu, tak jsem se nikam zpočátku nehnal a do sjezdovky nabíhal asi  na osmém místě. Tam všichni přecházejí do chůze, a protože chodit umím docela rychle, tak jsem začal pořadím stoupat. Nakonec jsem se dostal i před mého největšího soupeře v kat. B Tomasze Wrobela. Ve finiši jsem sice podlehl orientačnímu běžci Michalu Argalášovi, ale to mi vůbec nevadilo. Třetí místo celkově, první v kategorií do 49 a hlavně osobák na této trati zlepšený o neuvěřitelnou minutu a čtrnáct sekund (22:11) bylo mnohem více, než jsem čekal…

Marek Škapa

Facebook Comments

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..