Dva městské závody v rozmezí týdne

Sezóna se pomalu rozbíhá a není týdne, kdy by se nekonal nějaký zajímavý závod. A tak jsem si v průběhu necelého týdne zaběhl dva městské desítkové okruhy ve dvou městech, s nimiž jsem nějak spojený. V Ostravě jsem strávil celý život a v Těšíně největší část toho pracovního. Každé je jiné a stejně tak byly jiné oba závody.

Fortuna běh Těšínem se letos konal podesáté a já tu byl potřetí. Začátky prý byly skromné, ale dnes to je, zejména díky Polákům, masovka s více než tisícovkou účastníků. Jedná se o „klasický“ městský silniční závod na dvě kola s minimálním převýšením. Startuje se v poledne a na rozdíl od minulých dvou let bylo letos dost teplo. Přijel jsem na poslední chvíli, lehký rozklus a jde se na start. Vidím Dana Šindelka, Tomáše Lichého a tak se postavím kousek za ně. Říkám si, kde jsou další lidi a prč je tu tak volno…a pak mi to došlo, když za sebou vidím mezeru a pána s cifrou 40 na plachtě nad hlavou. Tak nějak jsem se zařadil do prvního koridoru :-).  Po úvodních zdravicích, zazní výstřel a je odstartováno. Běžíme od fotbalového stadiónu po pravém břehu Olše, tady vlastně Olzy, směrem k zámku a Piastovské věži, přes most na českou stranu a po levém břehu, teď už Olše, zpátky ke Střelnici, za ní míjíme rychlostní prémii na 2,5 km a kroutíme se Parkem A. Sikory a přes lávku na polskou stranu, protočení na něčem co připomíná autobusové stanoviště a zpět ke stadionu. A pro velký úspěch ještě jednou. To už celkem táhnou nohy. A začínám si vyčítat rychlejší krosové kolo předcházejícího večera. Tempo je zatím celkem dobré, ale kdo ví, jak dlouho to vydrží a začíná být už dost teplo. Nedostatek regenerace začíná být kámen úrazu, bude třeba se na ni zaměřit, protože PIM se blíží a to už nebude taková sranda. A tak průměrné tempo počíná stoupat, stejně jako teplota a já už uvažuji na co všechno, včetně vlastní blbosti shodím výsledek. Ke konci se ale ještě trochu hecnu, přece se nenechám předběhnout tak lehce a tak není výsledek až tak strašný :-).  A výsledky celkové? Vyhráli „Keňani“, z Čechů nejlepší Tomáš Lichý a Dan Šindelek vyhrál svou kategorii, jinak nevím :-).

O necelý týden později pak začíná seriál Kilpi trail running cup otvírákem v Ostravě. Stejně u Fortuny, diametrální rozdíl v podmínkách…loni pěkně bahýnkem kolem Ostravice, letos cesta suchá, až se od nohou prášilo. Ale tím veškerá podobnost končí. V Ostravě se běží jen jedno kolo a je to pro neznalé takový nečekaný trailový běh. Startujeme se zpožděním z Trojhalí na Karolině, po mostě na druhou, slezskou stranu, kde se pak celou dobu pohybujeme. Nejdřív kolem Ostravice, pak kolečko kolem hradu (asi aby i neználci zjistili, že máme v Ostravě hrad, není totiž na kopci, tak není moc vidět 🙂 ) a zase podél řeky k slezskoostravské radnici. Za ní už míříme vzhůru, nejdříve po schodech, pak po cestě a pak i pěšinami k haldám, nejdřív na Malou Emu, a pak na velkou. To je ta nejhezčí část, nahoru dolů, trať se klikatí. Kolem poloviny, se pořadí ustálí, ti co mě předběhli a nevydrželi tempo, byli mnou opět předběhnuti a pozici někde na začátku druhé desítky jsem už nepustil. Začínají zase táhnout nohy, asi čtvrteční večerní výběh na Lysou a páteční štafetový sprint při Benefičním běhu pro Vojtu nebyly úplně nejlepší průpravou, ale není to nic tragického, naštěstí ty před sebou už asi nedoženu a ten za mnou je dost daleko, tak střídavě zpomaluju a zrychluju. Z Emy seběhneme dolů k řece, s občasným malým kopečkem, ale pak už rovina. Tady poprvé kouknu na hodinky, a zjistím, že to není tak zlé a když to nevypustím, bude výsledek o trochu lepší než loni. A povedlo se. Celkově vyhrál Ondra Fejfar před Peťou Murasem a v ženách Andy Krstevová před Hankou Přádkovou. No, a protože nás Peťa přihlásil do dvojičky, tak měl MK Seitl primát v mužských týmech.

Dva městské závody za týden, každý jiný, a přece se našly podobnosti – o pár desítek sekund lepší časy než loni, podobný průběh a vlastně pro mě netypicky oba bez hudby v uších. A srovnání – Fortuna má díky divákům a kapelám na trati hezčí atmosféru, ale Ostrava má větší kouzlo a mnohem hezčí trať.

Martin Hořínek

Fotky a výsledky:

http://wyniki.datasport.pl/results2474/wyniki/01_OPEN.pdf

https://www.facebook.com/pg/CFortunaBieg/photos/?tab=album&album_id=2044196718941148

https://www.sportt.cz/racesResults/resultlist/618

https://www.zonerama.com/Kuba02/Album/4283872

https://www.zonerama.com/LukasX-Trail/Album/4283908

Facebook Comments

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..