Heavy metal + Maraton = Ideální spojení!

XXIX Perła Paprocan, sobota 7. a neděle 8. dubna, Tychy – Paprocany

První úplný dubnový víkend se nám s UltraLiborem Svozilem podařilo spojit u sousedů v Polsku dvě oblíbené aktivity. Totiž heavymetalový koncert a maratonský běh. Obojí se konalo na ploše několika čtverečních kilometrů v Tychach – Paprocanach.

Vzali jsme s sebou milovníka závodů u paprocanského jezera – Honzu Stozska z VZS Ostrava – který tady rovněž zaznamenal osobní premiéru na metalovém koncertě. Večer v Underground Pubu patřil současnému polskému fenoménu Nocny Kochanek; nutno zdůraznit, že jsme se všichni tři dostali na předem dlouho vyprodané vystoupení. A seznámili se s Olou, jež kromě metalu holduje také běhu a má za sebou maratony v čase okolo tří a půl hodiny. Došlo na browary a dokonce i wódę, ale do půlnoci se už relaxovalo v pelechu ve fajn penzionu v nedaleké vesnici Kobior.

Ráno jsme byli hotovi dříve, než pleban i jeho ovečky v kościołe a hurá do vyhlášené rekreační oblasti u paprocanského jezera. Na letošní jarní (bude i podzimní!) Perłu se přihlásilo 1111 účastníků, ale nedorazili zdaleka všichni – což nahrálo některým dodatečně přihlášeným. A opět se opakoval polský scénář: Zaběhni si (nebo mašíruj s hůlkami) jedno až šest kol! Sedm kilometrů až maraton.

Po třetím kole to vzdal UltraLibor, kterého zlobil kotník. Po pátém Honza, nedařilo se držet čas 3.05 – 3.15, škoda. Ola si vyměnila glany za adidasy a absolvovala s mámou půlmaraton. Já rozběhl maraton pod čtyři hodiny, ve vedru se mi dařilo, užíval jsem si běh i atmosféru… dokud jsem v předposledním, pátém, okruhu vlastní vinou „nezadupal“ a nenaběhl si 250 metrů mimo trasu a to samé nazpět. Při dohánění jsem sice předběhl i ultramaratonce Marka Dworskiho (poprvé, velký úspěch), ale nakonec jsem finišoval za 4.00.39.

Paprocanský běh byl super záležitost až na jednu věc: Nebezpečí kolize! Na okruh okolo jezera totiž vyrazily po poledni doslova davy  včetně cyklistů. Uhýbat bicyklům v protisměru i za zády znamenalo velký problém řešitelný nejlépe ve stylu dopravního policisty. Ruka nahoru v pokynu „Stój!“. Polští kolaři byli každopádně ohleduplní a fráze „J…ć rowerystów!“ ani nebylo zapotřebí. O uzavření trati pro cyklisty na pár hodin by měli pořadatelé Perły vážně popřemýšlet.

Radek Luksza

Komentář k titulní fotce: v sobotu večer heavy metal, v neděli ráno maraton – Ola, Radek, Honza, Libor.

Facebook Comments

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..