Poslední jsem už dlouho nedoběhl … zase kał

Běh Dolem 9. května, sobota 24. 2. 2018, Stonava

Kdyby nebyla tato akce spojena s hornictvím, nikdo by mne znovu na závod v kału (čti sněhu) nedostal! A obzvláště, když to svinstvo létalo vzduchem, k tomu dost fučelo a teplota se pohybovala okolo sedmi stupňů pod nulou…

Protože se ale startovalo od šachty a běželo dobývacím prostorem dalších i činných důlních závodů s jejich těžními věžemi na dohled – a patřil jsem také k absolventům loňského premiérového ročníku – šel jsem do toho. Zázemí bylo tentokrát jako na maratonském hamburgovém běhu, tedy prakticky žádné. Pořadatelé zůstali jen dva plus pár kamarádů, registrovalo se v kolovně, záchody nebyly vůbec, zrušila se občerstvovací stanice a teplý zůstal pouze čaj ve varnici.

To však nepředstavovalo problém – zásadní byla zima a kał. Proti tomu prvnímu jsem si navlékl dvoje ponožky, dvoje rukavice i dva šátky na krk plus odpovídající oděv a chladno mi nebylo, naopak. Avšak s tím druhým to bylo horší, kał ležel všude, klouzal, ukrýval pod sebou led, případně se do něho bořily nohy jako do hnoje. Na poli – Běh Dolem 9. května je 99% kros! – se muselo chodit. Jinak by to byl tak pěkný závod.

Na start jsem šel s devadesáti kilometry v nohách z předchozích šesti dnů, což se na výkonu též podepsalo. Desítku jsem v těchto podmínkách dal pod šestašedesát minut a poté přišla „pravá tvář zimy“ s nucenou zastávkou a takovou ztrátou, že jsem se díval na hřbet vysloužilého havíře Dědka Beskydského. Necelou patnáctku jsem zaběhl za hodinu a šestatřicet minut na samém chvostu. Fuj …

Přesto jsem rád, že mám i druhý ročník Běhu Dolem 9. května za sebou. Patnáctku vyhrál Adam Szymanik za 1.04.10, v ženách to byla Monika Kollaczykková za 1:24:31. Na desítce zvítězil Roman Prus (47:39), v ženách Renáta Pfefferová (52:34). MK Seitl jsem reprezentoval sám a hornický cech jsme s Dědkem Beskydským zastupovali dva. Zdař Bůh!

Radek Luksza

Facebook Comments

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..