Rohálovská desítka

Již mnoho let platí, že jarní běžecká sezona na Moravě začíná poslední únorovou sobotu v Prusinovicích. Letos při pohledu na teploměr a předpověď počasí na další dny se dalo říci, že začala sezona zimní. Po jarních podmínkách během prosincových a lednových závodů, nás v Prusinovicích přivítal mráz, který doprovázel studený severák. Ale ani toto nevlídné počasí neodradilo stovky zájemců od účastí na jubilejním 25. ročníků Rohálovské desítky.

Na start se postavilo 528 účastníků a tento počet způsobil dlouhou frontu u prezentace. To vedlo dokonce k posunutí startu o 15 minut. Ale to byl jediný zádrhel na jinak jako vždy skvěle připraveném závodě. Jednou ze zdejších tradic je, že startérem bývá nějaký slavný sportovec let minulých. Letos byli hned dva a oba od nás z Ostravy. Bývalá sportovní gymnastka a pak skvělá tyčkařka Daniela Bártová a náš nejlepší stolní tenista posledních let Petr Korbel.

Závod tvoří dva různé okruhy po vesnici a pak běžce čeká náročná, kopcovitá trat do sousedních Tučap a zpět. Letos bylo vše ztíženo již zmíněným silným větrem, který celou zpáteční cestu foukal proti. S podmínkami se nejlépe vypořádal  A. Matvichuk z Bardejova, který zvítězil v čase 31:17. Mezi ženami již po dvanácté vyhrála nestárnoucí Petra Kamínková v čase 38:20.

Naše účast byla docela početná. V dresu MK Seitl se na start postavilo 9 vytrvalců a dost nečekaně jsme mohli oslavit i umístění na stupních vítězů. V kat. 50-59 let skončil na skvělém druhém místě Dan Šindelek (38:23). V minulosti Dan většinou ztrácel ve stoupáních, ale pravidelná účast na etapách Lysacupu se vyplatila. I přes tréninkový výpadek z posledních dnů, byl nejrychlejší z nás Honza Fousek, který dosáhl času 37:34, který mu stačil na 26. místo v A. Nedlouho po něm doběhl Marek Škapa (37:58), který skončil 6. v B. Jeden z novějších členů našeho oddílu Marek Moravec si zapsal 44:05 a 41. místo v kat. Láďa Dvorský byl spokojen s časem 45:18 (23. v C), Roman Slowioczek má v posledních týdnech taky zdravotní problémy a moc toho nenaběhal. Obsadil 26. místo v kat. za čas 46:23. Pavel Pivko (50:48) bral 10. místo v 60-64. Vašek Procházka v nejstarší kategorií nad 70 let vybojoval 6. místo v čase 58:21. Vzhledem k zranění Petry Pastorové a různým problémům dalších členek klubu bylo naše zastoupení v ženských kategoriích mnohem skromnější. Jedinou odvážnou, která se postavila na startovní čáru byla Martina Metzová. Těžkou trať zdolala za 56:51 a ve své kategorií skončila na 14. místě.

Ondra Němec za pomoci mnoha kamarádů a spolupracovníků opět připravil výbornou akci. Od zázemí ve sportovní hale až po vyhlášení v kulturním domě vše fungovalo. A jen tak mimochodem ještě Ondra stačil i absolvovat závod a skončit druhý v nabité kategorií 60-64. Klobouk dolů a za rok zase v Prusinovicích ahoj.