Memoriál Jaroslava Dubničky

Již po čtrnácté se sešli vytrvalci, aby uctili památku svého kamaráda, běžce a cyklisty Jaroslava Dubničky, který tragicky zahynul v roce 2002. Závod se uskutečnil na již tradičním 5km dlouhém okruhu se startem u Třebovického mlýna. Zatímco v předchozích letech bylo zázemí na stadioně MK Seitl v Martinově, letos tomu bylo jinak. Z důvodů rekonstrukce se prezentace a šatny přesunuly do restaurace Labyrint v centru Třebovic. Sehraná dvojice hlavních organizátorů Petr Wala-Milan Celuch, za vydatné podpory svých rodin, si s tím však hladce poradila a vše proběhlo k všeobecné spokojenosti. Přírodní podmínky byly tentokrát velmi příznivé. Po sněhu, ledu a blátě nebylo ani památky, teplota kolem nuly a jedinou nepříjemností byl studený protivítr v části tratě. V cíli na všechny čekala výborná polévka, pivo od Koníčka z Vojkovic a na maratonce i účastnická medaile.

V minulých letech býval největší zájem o půlmaratonskou vzdálenost. Příjemným překvapením proto bylo, že tentokrát nejvíce zájemců nastoupilo na hlavní maratonskou trat. Mezi 53 vytrvalci nenašel přemožitelé Peter Tichý z Kysuckého Nového Mesta, který doběhl do cíle v čase 2:48:22. V první polovině závodů se pohyboval na třetím místě, ale pak využil svých bohatých zkušeností a stupňovaným tempem se dostal do čela závodu. V čase pod 3 hodiny dále doběhli druhý Zbyněk Vondrák z Mělníka, třetí Marek Procházka z Šumperka a čtvrtý polák Przemyslaw Basa. V ženách zvítězila Pavla Zárubová v čase 3:46:15. Z naších členů byl 9. Pavel Juřica (3:16:42 a 4. v kat), 20. Libor Svozil (3:39:20 a 8. v kat.), 29. Radek Luksza v osobním rekordu (4:00:12 a 10. v kat.), 43. Stanislav Jančář (4:31:37 a 14. v kat.) a 51. Jaroslav Máčala (5:55:09 a 15. v kat.)

Poloviční trať absolvovalo 28 běžců a vítězem se stal pravidelný účastník Zdeněk Dokulil z Olomouce za 1:20:29. Na pátém místě skončil Marek Škapa (1:30:23), 13. Lukáš Malík (1:38:52), 15. Tomáš Mrajca (1:39:42), první žena Magda Drastichová (1:40:34), 19. Láďa Dvorský (1:48:01) a 22. Jarda Hrabuška (1:53:33).

Mezi 18 účastníky nejkratší desítky zvítězil Nikola Ivanov (39:44) před jediným naším zástupcem Michalem Bubou (40:50).

Dohromady se na startovní čáru postavilo 99 běžců. Překonat hranici stovky mají všichni možnost již 10.února, kdy se na stejném místě uskuteční Memoriál Františka Ohery. Jedinou změnou bude, že půlmaraton se jako letošní první závod započítává do Moravskoslezského běžeckého poháru.