Vodné dielo = další milá povinnost splněna!

Vianočný CyS Maratón, Žilina, sobota 16. prosince 2017

Ano, hned pět členů MK Seitl vynechalo tradiční kros v Bělském Lese a vyjelo do Žiliny, kde se uskutečnil XVI. ročník Vianočného behu kolem zdejšího Vodného diela. Všichni z ostravské výpravy považovali tento závod víceméně za povinnost – počínaje Jardou Hrabuškou, jenž svého času vyhrál první ročník! Já zde nastoupil na maratonskou trať už potřetí a konstatuji, že se nic nezměnilo – startovné opět 0 euro, stejná trasa v podobě šesti kol, hojná účast známých tváří a samozřejmě i západní protivítr na severní (rovné) straně přehrady. Změnou pro mne byl lepší pocit z jižního úseku s klikatou, z jedné strany svahem krytou, cestou. Na opačné rychlé rovince to šlo tentokrát hůř. Počasí bylo oproti mrazivému loňsku v normálu a nebýt vynucené zastávky pod oním svahem, kde jsem s lítostí sledoval předbíhající, mohlo to dopadnout lépe, nežli v čase 4:24:58. Ale i hůře, pokud bych v posledním kole nepřidal! Zůstal za mnou i odvážlivec (jméno ani startovní číslo si nevybavím), jenž zaběhl maraton v sálové sportovní obuvi… z hecu se vsadil, že ho zvládne pod pět hodin. Ještě ve druhém kole prohlašoval, že chce 3:40. Když jsem mu předběhnutí vracel, připouštěl, že 42 195 není žádná legrace, ale svou sázku nakonec vyhrál! Nejlépe si v Žilině z MK Seitl Ostrava vedl Tomáš Mrajca, jemuž Vodné dielo sedí, běžel za 3:27:57, celkově skončil patnáctý. Záhy za ním finišovala Iva Pachtová, jež byla s časem 3:29:14 druhou ženou v cíli. Libor Svozil se také ukázal: 3:48:23. Jarda Hrabuška doběhl za 4:12:59.