Ostravický kros

Letos na podzim se urodilo hodně hub. To mohu potvrdit z vlastní zkušenosti. A stejně tak se urodilo hodně nových závodů. Další novinkou v už tak přeplněném kalendáři byl Ostravický kros, jehož premiéra proběhla uplynulou sobotu. Od řady jiných se však tento závod výrazně lišil. Jednak vynikající organizaci a hlavně tím, že nic podobného se v regionu severní Moravy dosud nekoná.
Různých přespolních běhů a v dnešní době modních trailů se koná velké množství. Ale klasických krosů, které jsou populární např. na Britských ostrovech se u nás pořádá málo. To se rozhodl změnit spolek Podlysáci neboli bratři Zemaníkové. Jakub je skvělý vytrvalec SSK Vítkovice, mimo jiné letošní vítěz Běchovic a účastník několika ME v krosu. Starší Jan je pro změnu výborný ultra běžec a vítěz řady horských maratonu. Perfektní zázemí našli v moderním Golf resortu Ostravice.
Závod se odehrával na dvoukilometrovém zvlněném trávnatém okruhu, který muži absolvovali čtyřikrát a ženy třikrát. Před hlavní závodem proběhli běhy dětských kategorií.
V 11 hodin se pod startovní oblouk seřadilo 75 účastníků. Roli největšího favorita od začátku potvrzoval Jan Friš z Dukly Praha, který nakonec trat absolvoval v čase 27:39. Půl minuty za ním doběhl Tomáš Navrátil z AK Kroměříž. V ženách zvítězila Eliška Surmová z Vítkovic za 25:26 před čerstvě vdanou Janou Olejníčkovou-Kunčickou. Její manžel Lukáš zůstal jen mezi diváky.
Náš oddíl měl trojnásobné zastoupení. Dopředu je třeba zmínit, že závod měl tzv. evropské kategorie. To znamená do 34, 35-44 a nad 45 let. Naše trojice se zařadila do nejstarší věkové skupiny a slavila úspěch. Za vítězným Vladanem Šindelkem doběhl jako druhý Marek Škapa (31:56) a třetí skončil jeho bratr Dan (32:59). Ladislav Březina pak obsadil 13.místo (43:16).
Po závodě následovalo občerstvení, vyhlášení nejlepších s věcnými i s finančními cenami a bohatá tombola. Vše vtipně moderoval Ondra Němec, který každého zná a o každém něco ví…
Ambicí pořadatelů je uspořádat na této trati v dohledné době mistrovství republiky v krosu a jednou snad i mistrovství Evropy. Budeme jim v tomto úsilí držet palce.