42 195 metrů v … kału

Ja i Maraton im. Zbigniewa Marszałkowskiego, neděle 22. října, Wodzisław Śląski – Wilchwy

Během šesti sedmikilometrových kol v okolí Wodzisławia Śląskiego jsem měl docela spoustu času přemýšlet, jaký je devátý ročník Ja i Maratonu na počest Zbigniewa Marszałkowskiego. Ultra, to určitě ne, tam ta patřičná vzdálenost chyběla. Ale extrémní, brutální závod, to sedělo! Mimochodem, byť se konal přibližně půlhodinku cesty od Ostravy, našinci nejen z MKS chyběli.

Kros jsem si nedávno zaběhl na Přerovci… a v porovnání s tím, co nás čekalo a neminulo u Wodzisławia, to byl (pomineme-li nemalé převýšení na Přerovci) legrační závod. Zbigniewův memoriál čítal ne 99, ale 99,9 % offroadové trati. Asfalt byl asi na necelých 200 metrech na jediném úseku, jinak lesní či polní cesty a pole. Pršelo, takže bylo SAMÉ BAHNO, spousty, lepivého, klouzavého, všudypřítomného … nebýt toho kału, trať s převýšením sotva 70 metrů na kolo, by byla v pohodě zvladatelná.

Na startu se mnou (i 86 dalšími účastníky počítaje v to jednoho psa) stanul UltraLibor Svozil a fandit jsme s sebou vzali Sandokana. První kolo bylo běhatelné, druhé už méně a na počátku třetího jsem zaslechl sprosté zakletí a zahlédl padajícího Libora. Když jsme se opět potkali, já začínal čtvrté a Libor mířil do cíle půlmaratonu a konec! S každým dalším okruhem byla totiž trať neschůdnější, o běhání se nejen na polích nedalo hovořit, běžně jsem polem klouzal technikou naučenou na porubském „bruslaku“. Letěl jsem jen jednou na šestadvacátém kilometru, všechno bylo vedeno snahou dokončit bezpečně a zdravý.

Přesto opět, co kolo, to předběhnutý závodník. Vzdát jsem nechtěl a taktéž nevzdal, i když jsem věděl, že to pod pět hodin nebude. V cíli svého 31. maratonu jsem se ukázal po pěti hodinách (oficiální zřejmě nadhodnocený čas ve výsledkovce 4.55.08, Sandokanovy hodinky ukazovaly 5.16.17, takže něco mezi…). Antiosobák, jen o pár minut rychlejší, než můj nejlepší horský Yes!enický maraton. Ponožky, ty letěly do smetí hned a kdoví, jestli dám Altry Olympus 2.0 do soboty do Velkých Bílovic do cajku.

Radek

Facebook Comments

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..