34. Rajecký maratón

najsrdečnejší, najkrajší, najťažší … tyto tři hesla si mohl každý doběhnutý účastník přečíst na své řekl bych tvrdě vybojované medaili. Začnu popořádku, samozřejmě se v létě osobáky na maratonu neběhají, na dlouhých štrekách až na pár výjimek v těch vedrech většina lidí trpí. V Rajci jsem běžel už 2x a můj průměr na těchto dvou maratonech byl přes tři hodiny (3:00:12), a proto jsem se rozhodl s tím letos něco udělat. Čím se termín blížil, tím víc jsem si nadával, ono ten průměr lehce nad tři nebyl zase tak špatný :-).

Na místo jsem se vydal se spacákem a karimatkou už o den dřív, cesta trvala necelé tři hodiny a v těch 30 stupních to byl sám o sobě výkon. V Rajci vystoupili z vlaku další dva podobně vybavení a tak jsme se dali dohromady a nakonec jsme se šli spolu ubytovat pojíst a zavodnit. V noci přišlo očekávené, nad Rajcem se blýská hromy divobijů! Vzhledem k tomu že špunty do uší je pro mě povinná výbava při společném spaní v tělocvičně, tak při těch hromech mi ani to nepomohlo a doufal jsem, že se to do rána uklidní. Ráno v desetiminutových intervalech ještě pršelo ale od 8 hodin bez srážek. Od mého posledního startu se tu změnil start na 9:00 hod. což vítám, další obrovské pozitivum byla trať bez aut.


Lehce se rozklušu a v 9 už stojíme připraveni vydat se po už téměř suché cestě do malebné vesničky Čičmany. Půlmaraton byl ve znamení mistrovství Slovenska takže běžci co se oddělili v Rajecké Lesné si to mohli rozdat o tituly. Po oddělení už běžím sám, před sebou mám jednu dvojici a před nima se mi vzdaluje Dan Orálek. Člověk míní závod mění, je chladno jde mi to, tak to zkusím, asi před půlmaratonem se dotáhnu na dvojici předemnou, a do kopce mi to běží dobře tak jsme třetího dokonce setřásli. Po obrátce ve tvaru nafouknuté Rajecké petky, začíná seběh a v protivětru. S kolegou jsme se dohodli na střídání, bohužel k mé smůle jsem se nechal strhnout a ze seběhu kde jsme kiláky chodili pod 3:50 jsem si hodně oklepal nohy, které později řekli ne. Do 33 kilometru to ještě šlo potom jsem začal odpadat. Běžec, kterého jsme setřásli, mi ukázal záda a já se snažil bojovat dál, bohužel po 38 kilometru už bych to nazval indiánským během průměr přes 5/km a přede mě jdou další dva. Při každém kroku cítím jak mi kamení lýtka. Naštěstí jsem měl velký náskok a udržel 7. místo, poslední které dostalo obálku a to podle čistého času přesně o vteřinu! Můj čas v cíli je dle původního plánu 2:54:08 ale znáte to, v závodě jsem to viděl jinak a tak to beru jako varování do příště: nechoď ten seběh jako magor!

Pár střípků ze závodu… Záměrně jsem vynechal vítěze. Proč? Protože když sbíhal dolů od Čičman tak jsem si říkal co to je za šílence? Náskok měl tak 2 kilometry a řezal to jako by chtěl plnit limit a nebo za ním běžela smečka hladových vlků. Tibor Sahajda z TJ Obalservis Košice vyhrál v čase 2:23:51 při svém debutu na maratonské trati a v přípravě na Košický maratón. Při vyhlášení pořadatel tvrdil, že to je nejrychlejší čas za posledních 10 let. Pro maratonské matadory bych měl otázku. Nebyl náhodou Rajec dlouhou dobu kratší? Nepřidal se tam okruh přes náměstí? V tomto případě by to byl nový traťák…


Ještě bych přidal perličku ze světa sběračů maratonu. Míra Vostrý který zdraví celý Mk Seitl, přespal v Žilině a ráno při úprku na vlak celý promokl a ke vší smůle mu ten vlak ještě ujel. Taxík ho vyšel na 34 Eur a tomu já říkám oddanost maratonům 🙂 Tak snad mu to dneska v tom Českém ráji dopadlo lépe.

Z našeho oddílu běžel ještě Dan Šindelek, který vyhrál svou kategorii ve výborném čase 2:57:10. Tereze Šádkové se nedařilo a kvůli zdravotním potížím při zpáteční cestě ve Fačkově odstoupila. V neposlední řadě musím zmínit fotoservis Jirky Kruliše.

S pozdravem Honza Fousek

Foto: http://dedekb9.rajce.idnes.cz/2017-08-12_34.rocnik_Rajecky_maraton%2C_Rajec_12.8.2017/

Výsledky: http://www.sportsofttiming.sk/sk/zavod/results/2260?rid=2578&eventid=1

Facebook Comments

3 komentáře u „34. Rajecký maratón“

  1. Honzíku moc pěkně napsaný článek. Myslím, že již nemusím komentovat a popisovat dále co se dělo v cíli, když jsem na Vás všechny čekal. Já jen bych Vám chtěl všem moc poděkovat za moc pěkné výkony, časy i umístění.

    Odpovědět

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..