Moravský Ultra Maraton (mini)

2. – 8. července 2017

Předem se omlouvám, že jsem řadu běžců obtěžoval s dotazem: Jedeš na MUM? Lákat někoho k účasti byla stejná marnost, jako přesvědčovat k poslechu heavy metalu z 80. let. Vždyť obojí má svůj vyhraněný okruh nadšenců (chcete-li šílenců).

Každopádně v Lomnici na severozápad od Brna se takovíto běžci setkali letos už na 25. ročníku nejdelšího a nejtěžšího tuzemského závodu. Nechyběly maratonské a ultramaratonské persony včetně světových, evropských i českých mistrů či rekordmanů.

MK Seitl Ostrava jsem reprezentoval jen já na MiniMUM (povinná úvodní, prostřední a závěrečná etapa) a UltraLibor Svozil na MUM (všech sedm etap). Další členka Tereza Gecová zaběhla poslední den půlmaraton.

Lomnická etapa, neděle 2. července

První etapa – příhodně nazvaná Lomnická se startem i cílem v tomto ultramaratonském městysi – je považována za nejtěžší z celé série MUM. Počasí, které vypadalo slibně (zataženo, větřík, sem tam kapka), se po startu z pohledu běžce zhoršilo (sluníčko, teplo), ještě, že část trasy vedla lesy. A specialitou MUM jsou v těchto lesích kopce, což v Lomnické etapě skutečně stálo za to. Chodit se styděl málokdo, a to už ve stoupání od startu. Šlapalo se též přibližně v půli závodu a vůbec nejodpornější svah byl asi na šestatřicátém kilometru (na druhou stranu, kolik lidí za mnou v těchto místech zůstalo!). Navíc, na MUM se dá 100% spolehnout, že pokud končí kopec v lese na obzoru, pokračuje stoupání ještě výše po louce… Konec první etapy se nicméně nesl v pohodově v seběhu do městyse a k místní škole. Já finišoval jako 66. z celkem  140 startujících s časem 4.44.43 a po Lomnické etapě se umístil v průběžném pořadí MiniMUM jako 23. UltraLibor končil 121. v čase 5.58.16.

Tišnovská etapa, středa 5. července

Na tu jsem vezl i Sandokana, který si s sebou na výlet nevzal nic … kromě žízně. Ta ostatně později potrápila prakticky všechny na Tišnovské etapě. Panovalo totiž obrovské vedro – okolo 30°C – a to ji udělalo zatím nejobtížnější z letošní série MUM. Podepsalo se na výkonech celého startovního pole, nevyjímaje ani vítěze Dana Orálka. Pro mne běhatelných úseků přitom měla Tišnovská etapa více a čtrnáctém kilometru mi Sandokan na občerstvovačče hlásil, že jsem za první dvacítkou (těch, kteří startovali v první vlně ve 14 hodin). Vedro ale běh neskutečně zpomalovalo a celý maraton se zdál nekonečný. Pod pět hodin se mi podařilo dostat asi jen proto, že jsem dal zbývajících šest kilometrů od poslední občerstvovačky ve velmi rychlém tempu! Dobíhal jsem za 4.52.33 na 62. místě ze 132 startujících a kupodivu si polepšil i v průběžném pořadí o dvě pozice (21.). UltraLibor doběhl čtvrtou etapu MUM v čase 6.20.15.

Cimrmanova etapa, sobota 8. července

To tady už bylo (vloni jako součást dvou maratonů ve třiadvaceti hodinách), takže jsem mohl porovnávat. Start mi naplánovali na 9.10, kdy panovaly menší tropy a delší dobu mi trvalo se pořádně rozeběhnout. Vzhledem ke znalosti trati jsem si stanovil – a taky dodržel – jediný úsek s chodeckou přestávkou. Čili prudký kopec za první občerstvovačkou. Zbytek jsem běžel a hlavně ve druhém kole svižně; zde musím poděkovat paní doktorce a ultraběžkyni Aleně Žákovské, které jsem se po půlmaratonu držel a nepustil. U zvonu na poslední občerstvovačce jsem věděl, že Cimrmanova etapa pro mne bude letos na MiniMUM nejrychlejší… a taky byla: 4.35.22. V celkovém pořadí jsem skončil opět 66. MiniMUM jsem absolvoval v čase 14 hodin 12 minut a 38 sekund na 24. místě z 51 účastníků. UltraLibor kvůli vedru vynechal v MUM šestou etapu a sedmou zaběhl za 5.50.12. Má zapsán MiniMUM jako 42. v čase 18.08.43. Terezka v rámci Cimrmanovy etapy uběhla půlmaraton za 2.05.13.

MiniMUM pro mne znamenal tři maratony v týdnu s dvoudenními přestávkami (a tři cesty do Lomnice a zpět). To vše bez problémů s výdrží či bolestí. Nemohu nezmínit chvilkovou parťačku Marcelu „Macíka“ Čadovou, jež běžela v rámci MiniMUM svůj první, druhý a třetí maraton v životě a zlepšovala se na každém o dvacet minut! Věřím, že celý MUM se dá – za patřičné přípravy a odhodlání – zvládnout. Nemohu nezmínit vynikající atmosféru a partu na tomto závodě. Takže, za rok?! Výsledky jsou na webu: mum.ultracau.cz

Radek Luksza

Facebook Comments

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..