43. ROČNÍK KYSUCKÉHO MARATONU

O tomto víkendu se konalo ve více či méně vzdáleném okolí množství běžeckých akcí a jednou z těchto akcí byl tradiční, již 43. ročník Kysuckého maratonu. Součástí této významné akce, mimochodem druhého nejstaršího maratonu na Slovensku (první ročník se konal již v roce 1953), byl také půlmaraton (15. ročník), minimaraton, maratonská štafeta a společenský program přímo v místě startu, v centru Čadce. Zde krátký pohled dvou běžeckých nadšenců – amatérů, maratonce i půlmaratonce.

Trať maratonu vedla od Domu Kultúry v Čadci údolím řeky Kysuce přes obce Raková, Staškov, Podvysoká, město Turzovka, Vysoká nad Kysucou a zpátky po stejné trase; převýšení k otočce na trati činilo 115 m. Trasa půlmaratonu byla stejná, jen otočka byla už v obci Podvysoká, s převýšením 40 m. Na start se v 10 hodin dopoledne postavilo podle výsledkové listiny společně 65 maratonců (4 ženy) a 96 půlmaratonců (z toho 20 žen). Závod startoval tradičně výstřelem z historického děla J za mohutné divácké podpory. Úvodní kilometry vedly po rovině a poté se trať zvolna zvedala, zejména v maratonské části, mezi 10 – 20 kilometrem. Obtížnost trati spíše než v jejím profilu spočívala v tom, že se běželo za plného provozu na poměrně frekventovaných komunikacích. Při přebězích ze strany na stranu v zatáčkách došlo místy i na kličkování mezi auty, naštěstí bez kolizí. Komplikací pro mnohé běžce byla také teplota, která se blížila třicítce, a pálící slunce, pod kterým měkl asfalt a před kterým se nebylo po většinu trati kam ukrýt. Tradičně se kolem trati kromě oficiálních občerstvovaček nacházely sem tam i ty neoficiální, které „provozovali“ místní a kde jsme viděli na stolečku i decky piva :-). V Rakové místní hasiči kropili ze stříkačky probíhající závodníky a na jiném místě trati sestrojili improvizovanou sprchu i místní, což autoři článku v průběhu závodu dosti ocenili :-).

V náročných povětrnostních podmínkách mezi muži zvítězil, stejně jako v předchozím ročníku, Ukrajinec Viktor Starodubtsev (JM Demolex Bardejov) za 2:37:38 a mezi ženami Ivana Butoracová(MTC Vyšná Šebastová) za 3:22:57. Půlmaraton ovládl Tomáš Michalec (AŠK Fenix Bratislava) za 1:20:00 a mezi ženami zvítězila Radka Prívarová (Čadca) za 1:39:27.

MK Seitl Ostrava měl v závodě jediného závodníka a ten si vedl skvěle. Dan Šindelek zvítězil ve své kategorii M50-59 v čase 3:06:36 (9. celkově). Hned za ním doběhl jeho bratr Vladan.

Ze „zpřátelených“ běžců maraton dále zvládli Pavel Horkel (jeden z autorů článku, M50-59) v osobáku 4:10:46 a Jaroslav Vernarský za 4:22:53. Druhý autor článku (M30-39) se „protrápil“ do cíle půlmaratonu za 1:43:12. Po doběhu na všechny závodníky čekal gulášek a pivko.