Salomon Slezský maraton 2016

Pátý ročník horského maratonu  se uskutečnil 20.8.2016 v Dolní Lomné. Již tradičně nás ráno vítalo krásné slunné počasí, tradiční již nebylo místo startu, jež se přesunulo z areálu Matice Slezské na nedaleký dostihový areál. Zázemí velice hezké, kdyby již před vyhlášením nedošlo čepované pivo, nenašel bych chybičku, ale to jsem trošičku předběhl.

Trať je tvořena čtyřmi kopečky- Kozubová, Ostrý, Kalužný, a znovu Kozubová, od Kamenitého prvních sedm kilometrů je shodných, pouze v opačném směru. Trasa nádherná, vedená především po lesních, lučních a kamenitých cestách, deset procent potom tvoří asfalt, nastoupáte 2000 metrů na letos přesně maratónské vzdálenosti. Na trati tři občerstvení s pitím, jedno s jídlem. Značení bezvadné, (nezakufrovala ani Iva Pachtová, ani já J). Na všech složitějších křižovatkách bezvadní pořadatelé. Okolo horských chat početní povzbuzující turisté. Počasí téměř ideální,  v údolích na odkrytých loukách možná trošku moc teplo, na kopečcích ale foukal mírný, chladivý větřík. Člověk by jenom běžel a běžel…..

V závodě mužů zvítězil již potřetí Honza Zemaník / Salomon-run.cz za 3:36:51, na skvělém třetím místě doběhl náš Petr Škrabánek s odstupem pouhé jedné minuty třiceti tří  vteřin na druhého !!!, a protože se v mužích vyhlašují pouze dvě kategorie- nad a pod 45 let, zvítězil v té své  s náskokem téměř 35 minut na druhého v pořadí. A když už byl tak rozběhnutý, tak si dal sedmikilometrový výklus v rámci tréninku na Winschoten…..co dodat, je to prostě borec. V ženách podobně nádherně běžela Iva Pachtová která sice prvních dvacet kilometrů naříkala, jak se nemůže rozběhnout, potom se ale rozběhla, už jsem ji nezahlédl, a zvítězila v kategorii nad 35 let, celkově čtvrtá žena , v čase 5:02:11. Týden po triumfu na H 108, neskutečné. Celkově v ženách zvítězila Kristýma Chmelková / TJ Liga 100 Olomouc. Z našeho klubu jsme se ještě proběhli :Roman Slowioczek 4:43:15, Martin Hořínek 4:43:41, Tomáš Lipina  5:18:20, Petr Jorníček 5:25:40 (ten si poslední kilometry protrpěl s bolavými zády), Martina Metzová 6:44:12.

No, a potom už jenom vyhlášení vítězů, kterým ceny předávali beskydský fantom a vícemistr světa va Skyrace Kategorie U23 Tomáš Lichý a náš skvělý reprezentant v extrémních sportech horolezec Tomáš Petreček, který se touto dobou neměl nacházet v Beskydech v Dolní Lomné, ale v Himálajích na Gasherbrumu, bohužel vzácná Q horečka byla proti…Možná ho na nohy postaví báječná hovězí polévka kterou dostávali běžci v cíli, (pokud mu ji tedy pan Jan Weber z pořádajícího Salomon-Run nabídl). Tradiční bohatá tombola potom udělala tečku za nádherným běžeckým dnem. Za rok nashledanou……