Běh pro Kukang ZOO Ostrava

Koncem prázdnin se rozběhla nová běžecká sezona a hned její úvod přinesl další novinku. V ostravské zoologické zahradě se v úterní večer uskutečnil první ročník charitativního běhu. Jeho výtěžek šel na záchranu poloopice Kukang žijící v Indonésií a které hrozí vyhubení. Myšlenka závodů v ZOO není nová. Řadu let však narážela u vedení na názory, že běžci by rušili zvířata i návštěvníky. Nyní se pořadatelství ujala samotná Zoologická zahrada (za spolupráce SSK Vítkovice) a najednou všechno šlo hladce. Problém s návštěníky byl vyřešen startem po zavírací hodině (19:30) a dusot nohou stovek běžců k spánku se chystajícím zvířatům asi nevadil. Ale to jen taková poznámka na okraj.

Asfaltový okruh měřil 2,5km a zájemci si mohli vybrat, zda poběží jedno nebo dvě kola. Pro znalce ostravské zoo neco o trati. Start byl u areálu domácích zvířat Na statku. Dále vedl kolem pavilonu slonů a nového pavilonu Evoluce k safari, kde byla obrátka. Následoval seběh kolem medvědů, do kopce kolem rysů a po hlavní cestě k vstupní bráně. Po otočce se proběhlo kolem amfiteátru a horní cestou zpět do místa startu. Pro neznalé je třeba zdůraznit, že trat byla velmi členitá. Masívní propagace způsobila, že již několik dní před startem bylo vyprodáno. Dohromady s během rodičů a dětí na 1km se na start postavilo 800 běžců.

Mým plánem bylo se jen tak proběhnout. Ostatně nebylo kam spěchat, protože žádné ceny nebyli vypsané. Ovšem hned po startu vyrazil jeden mě neznámý běžec dopředu. Vzhledem k tomu, že start byl z kopce mě napadlo, že silně přepálil. Brzy jsem pochopil svůj omyl. Po první okruhu jsem stále zaostával o cca 30m. To jsem již zařadil nejvyšší rychlost jaké jsem byl schopen. V polovině druhého kole jsem ho dotáhl a ve stoupání utrhl. Nastal však nový problém. Doběhli jsme běžce, kteří teprve dokončovali první kolečko. Před námi jedoucí cyklista nám jen s vypětím všech sil razil cestu vpřed. Nakonec se povedlo a pod cílový oblouk jsem doběhl v čase 18:16. Z výsledkové listiny jsem zjístil, že neznámý běžec se jmenoval Radan Elischer a zaostal o deset sekund. Náš klub měl ještě jednoho zástupce. Byl jim Honza Bardoň, který skončil na 190. místě v čase 30:02.

Závěr patřil bohaté tombole, kde hlavní cenou bylo krmení slona. To ani nic jiného jsem nevyhrál a tak na památku mi zůstala pouze pamětní medaile a tričko. Podle ohlasů většina účastníků byla spokojena a tak byla založena nová tradice.