Půlmaraton Moravským krasem

V sobotu 27. srpna se v Blansku bežel půlmaraton a my jsme měli na startu své zastoupení. Zúčastnil se ho náš člen Vladislav Netopil a doběhl do cíle v čase 1:25:18 na celkovém 22. místě.

Článek o naší člence v Moravskoslezském deníku!

Zveřejňujeme odkaz na článek našeho člena Radka Lukszy v Moravskoslezském deníku, kde popisuje výkon z minulé soboty 20.8. naší neúnavné závodnice Lenky Hehejíkové. Jen doplníme, že čas v cíli druhého závodu měla Lenka 1:03 hodiny a ne 1:13, jak je v článku uváděno.

http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/ostravska-vytrvalkyne-bezela-tri-zavody-za-pul-dne-20160829.html

Pondělní tradiční „valná hromada“ MK Seitl tentokrát na stadioně v Martinově

Tradiční pondělní „schůzování“ tentokrát nebude v hospodě U Tondy, ale přesouvá se na náš stadion v Martinově. Důvod je oprávněný a hlavně příjemný. Na stadioně zůstalo asi 3/4 bečky piva, které se musí dopít. Jsou zváni všichni členové, kteří budou mít chuť po víkendových parnech doplnit tekutiny, vitamíny a minerály…

BĚH PRO HRABYŇ

Pořadatelé srdečně zvou všechny nadšence pro běh na 1.ročník „Běhu pro Hrabyň“. Jedná se o závod na 5 a 10 km, který se koná v rámci „Dne poranění míchy“ a  uskuteční se 3. 9. 2016 v blízkém okolí  Rú Hrabyně.

Výtěžek z akce bude použit na zakoupení sportovní pomůcky nejen pro spinální pacienty Rú Hrabyně.

V rámci tohoto běhu je možnost vyzkoušet handbike!

Doprovodný program pro děti.

Web: http://www.ruhrabyne.cz/nejblizsi-akce/beh-pro-hrabyn/

Pétanque

Kamarádi a přátelé 🙂
Kdo máte chuť si zkusit krásnou francouzskou hru pétanque, přijďte tuto sobotu 27.8.2016 v 09:30h.
Sraz před hlavním vstupem Městský stadion v Ostravě-Vítkovicích.
PS: zkuste a nadchne Vás to! Vezměte si sebou dobrou svačinu a 20kč/osoba, jednorázové vstupné.
Těším se na Vás!

Vláďa Skalka

Salomon Slezský maraton 2016

Pátý ročník horského maratonu  se uskutečnil 20.8.2016 v Dolní Lomné. Již tradičně nás ráno vítalo krásné slunné počasí, tradiční již nebylo místo startu, jež se přesunulo z areálu Matice Slezské na nedaleký dostihový areál. Zázemí velice hezké, kdyby již před vyhlášením nedošlo čepované pivo, nenašel bych chybičku, ale to jsem trošičku předběhl.

Trať je tvořena čtyřmi kopečky- Kozubová, Ostrý, Kalužný, a znovu Kozubová, od Kamenitého prvních sedm kilometrů je shodných, pouze v opačném směru. Trasa nádherná, vedená především po lesních, lučních a kamenitých cestách, deset procent potom tvoří asfalt, nastoupáte 2000 metrů na letos přesně maratónské vzdálenosti. Na trati tři občerstvení s pitím, jedno s jídlem. Značení bezvadné, (nezakufrovala ani Iva Pachtová, ani já J). Na všech složitějších křižovatkách bezvadní pořadatelé. Okolo horských chat početní povzbuzující turisté. Počasí téměř ideální,  v údolích na odkrytých loukách možná trošku moc teplo, na kopečcích ale foukal mírný, chladivý větřík. Člověk by jenom běžel a běžel…..

V závodě mužů zvítězil již potřetí Honza Zemaník / Salomon-run.cz za 3:36:51, na skvělém třetím místě doběhl náš Petr Škrabánek s odstupem pouhé jedné minuty třiceti tří  vteřin na druhého !!!, a protože se v mužích vyhlašují pouze dvě kategorie- nad a pod 45 let, zvítězil v té své  s náskokem téměř 35 minut na druhého v pořadí. A když už byl tak rozběhnutý, tak si dal sedmikilometrový výklus v rámci tréninku na Winschoten…..co dodat, je to prostě borec. V ženách podobně nádherně běžela Iva Pachtová která sice prvních dvacet kilometrů naříkala, jak se nemůže rozběhnout, potom se ale rozběhla, už jsem ji nezahlédl, a zvítězila v kategorii nad 35 let, celkově čtvrtá žena , v čase 5:02:11. Týden po triumfu na H 108, neskutečné. Celkově v ženách zvítězila Kristýma Chmelková / TJ Liga 100 Olomouc. Z našeho klubu jsme se ještě proběhli :Roman Slowioczek 4:43:15, Martin Hořínek 4:43:41, Tomáš Lipina  5:18:20, Petr Jorníček 5:25:40 (ten si poslední kilometry protrpěl s bolavými zády), Martina Metzová 6:44:12.

No, a potom už jenom vyhlášení vítězů, kterým ceny předávali beskydský fantom a vícemistr světa va Skyrace Kategorie U23 Tomáš Lichý a náš skvělý reprezentant v extrémních sportech horolezec Tomáš Petreček, který se touto dobou neměl nacházet v Beskydech v Dolní Lomné, ale v Himálajích na Gasherbrumu, bohužel vzácná Q horečka byla proti…Možná ho na nohy postaví báječná hovězí polévka kterou dostávali běžci v cíli, (pokud mu ji tedy pan Jan Weber z pořádajícího Salomon-Run nabídl). Tradiční bohatá tombola potom udělala tečku za nádherným běžeckým dnem. Za rok nashledanou……

Tomáš Lipina

Kompletní výsledky:

http://www.results.onlinesystem.cz/ResultsDetail/Mobile/?Id=595

Tradiční skvělé fotky Lukáše Podoláka:

https://www.zonerama.com/LukasX-Trail/Album/1951129

Honza Fousek obhájil vítězství na Běhu oborou

18. ročník Běhu oborou provázelo velice pěkné počasí a tak si v sobotní nabité závodní termínovce našlo do Mniší cestu celkem 76 závodníků. Na běžce za sympatických 30,-Kč startovného čekaly dva koláčky u prezentace a pak kopcovitá desetikilometrová trať. Své loňské vítězství obhájil náš Honza Fousek. Jeho čas v cíli byl 35:29 min. Druhý doběh Tomáš Wrobel (MKSR Centrum Dziegielów) 36:11 a třetí náš Ondřej Dominik 36:53. V ženách, jak je tomu zvykem, když se objeví na startu, kralovala naše Petra Pastorová a to časem 41:00 min. Druhou ženou v cíli byla Adéla Esentierová (Balaž extreme-team Ostrava) 42:33 a třetí Lucie Gruchalová (Ostrava) 43:43. Náš klub měl v závodě opět početné zastoupení a také tady se našim borcům zalíbilo na stupních vítězů: Daniel Šindelek 38:42 a 1. místo v kategorii, Petr Pěchula 43:50, Lukáš Malík 44:12, Tomáš Mrajca 44:23, Ladislav Dvorský44:32, Ladislav Březina 45:30, Jaroslav Kuncek 46:40, Magdaléna Drastichová 49:48, Jana Dominiková 50:17, Václav Pavelka 53:51 a 1. místo v kategorii, Václav Procházka 57:32 a 2. místo v kategorii a Lenka Hehejíková 1:06:28.

Petrovy kameny po roce a rychleji

Yes!enický maraton, sobota 20. srpna 2016

Takřka přesně rok od své maratonské premiéry jsem – v sestavě MKS s UltraLiborem Svozilem a Jardou Hrabuškou – pohlédl na nesvaté Petrovy kameny. Samozřejmě opět v rámci Yes!enického nebo chcete-li Jesenického maratonu.

Ten loňský skončil v čase 5.58.14, takže jsem se připravoval na vylepšení s cílem nejméně 5.30. Zúročil jsem běhy na Skalku v Porubě, Velký Javorník i jiných stoupání, jakožto další maratony. Na Šeráku z toho bylo devět minut v plusu, na Červenohorském sedle cca jedenáct, na Ovčárně skoro čtvrthodina. Místa s chůzí se podstatně ponížila, dlouhé seběhy mi nahrávaly a vystoupání na památné místo orgií čarodějnic s pekelníky motivovalo. Vedle trasy zde ležely, přísahám, vidle (a hrábě) na závan síry přísahat nemohu, ale … Stejně jako vloni by se místy šikla větrovka, kterou jsem opět nechal na startu. V závěru před Ztracenými kameny mi ovšem nešlo běžet po úzkých pěšinkách a klesání po balvanech znamenalo další ohromné ztráty, které jsem pak musel odčiňovat závěrečným sprintováním na přirozeném povrchu – asfaltu. Jardu Hrabušku jsem nedoběhl, stačilo mu 19 sekund k dobru. Ale, kde pět a půl hodiny? Finišoval jsem za 5.20.55!

Maraton doběhlo 285 závodníků. Nejlépe David Pelíšek z AK Olomouc za skvělých 3.15.32. Mezi ženami byla první Denisa Krejčiříková z VZS Ostrava za 4.07.40.

A výsledky MKS Ostrava: Jeden z pouhých dvou účastníků všech osmi ročníků Jesenického maratonu Jarda Hrabuška – 5.20.36, David Rigo – 5.22.33, Georgis Fasulis – 6.33.09,UltraLibor Svozil – 6.37.07. Půlmaraton: Kristina Čabanová – 3.36.50.

Radek Luksza

Šli jsme do toho a překonali Hostýnské vrchy

Druhý srpnový víkend si v Rajnochovicích dali sraz příznivci ultra trailů na startu stále populárnější (soudě podle rychlosti vyprodaných registrací) Hostýnské osmy. A není se čemu divit, trasa je tak akorát dlouhá (na mapě vytváří onu osmičku), hezky běhavá a přitom si nastoupáte své, občerstvovačky plné a usměvavé a pořadatelé se snaží vymýšlet různé doplňující aktivity, jako je třeba rodinný pochod.  Letos se kromě již klasické osmy, běžela i protáhlá 108 s nočním startem z Vizovic. Letošní ročník patřil k nejpovedenějším, trasa byla zase trošku jiná a řekl bych, že lepší, počasí tak akorát pro slušné časy, ani vedra, ani bouřky, jako loni a předloni.

S úderem 8 hodiny ranní zazní povel ke startu a pomyslný had se uvede do chodu. Začátek je úplně jiný a na z minulosti známá místa se napojujeme až v Lázech. První část je řekl bych společenská – ahoj…ty jsi tu taky…ať ti to běží…hodně štěstí… Běžíme a popocházíme ve skupince s Pavlem Tabanyem a občas Markem Škarpou, a pozvolna polykáme úvodní kilometry. Od Lázů (10 km) se závodníci ustalují podle výkoností a už se až tak moc nepředbíhá. Od Tesáku (20 km) následuje subjektivně nejhorší úsek stoupání, klesání a stoupání na Jehelník (23 km) pak krásnou cestou nahoru a dolů do Chvalčova. To jsme na zhruba 27 km a vítá nás první pohostinná valašská občerstvovačka, následuje pár kilometrů lesem a jsme na Hostýně. Hlavou proběhne vzpomínka na studium teologie – Bůh není automat – a zapomínám na sliby typu „když to dobře dopadne, tak ….“ a nahoru posílám jen rychlé poděkování, že to letos krásně jde (loni jsem toho měl na Hostýně tak akorát) a valím si to dál. Na Obřany se jde letos jinak, takže míjíme mou oblíbenou studánku, ale to nevadí, protože letos žáden velký pařák a vody mám tak akorát. Je po poledni a další zastávkou má být Rusava (40 km), tak je čas pouvažovat co za polívku si pro nás tentokrát pořadatelé připravili. U Obřan se potkáváme s Ondrou Dominikem, kterého jsem předpokládal někde výrazně vepředu, mapa v ruce ale napovídá, že Ondrovi se Hostýnské vrchy líbí natolik, že si občas odskočil i mimo trasu, aby se náležitě pokochal. S Ondrou se různě míjíme a potkáváme až na Troják, tedy zhruba 50 km. Z Trojáku je to už jen z kopce a do kopce na Tesák, kde čeká další polívka a máme skoro konec. Ono skoro je na místě, protože nás čeká ještě něco mezi 9 a 10 km a hlavně dnes podruhé na Jehelník. I tentokrát to jde ale pozoruhodně lehce a pak už jen závěrečné klesání do cíle a k zaslouženému guláši v Rajnochovicích.

Opět se ukázalo, že dlouhé vzdálenosti jsou hodně o hlavě. Po loňské „katastrofě“, kdy mi v polovině odešel žaludek a následně došla „šťáva“, jsem si vzal tolik vlastního jídla, že bych mohl udělat další občerstvovačku (k radosti dětí, ale všechny čokoládové a oříškové tyčinky donesl zpátky domů) ale hlavně od sebe nic nečekal a jen prostě běžel volným tempem, nikam se nehnal, a nerval to na sílu a nějak to šlo, včetně toho předbíhání. Takže si to asi za rok zase zopákneme.

Martin Hořínek

Foto

PS: Pro doplnění časy našich členů: Iva Pachtová absolutní vítězka mezi ženami v H108 (112km) v čase 17:21:48. H8 (64km): Martin Hořínek 8:08:00, Tereza Gecová a Ondřej Velička 3. celkově v mixu 8:24:30, Ondřej Dominik 8:25:11 a Marek Škapa 8:25:12.