Havířovský maraton a vyhlášení Moravskoslezského běžeckého poháru

První Havířovský maraton se tuto neděli konal již popáté. Závodníci měli tradičně na výběr tři různé tratě, maraton, půlmaraton a čvrtmaraton. Posledně jmenovaný je zařazený do Moravskoslezského běžeckého poháru, jehož loňský ročník se v Zámku Havířov, kde bylo také zázemí závodu, slavnostně vyhlásil.

Startovalo se z Náměstí Republiky od kyvadla a cca po 1,5 km se běžci napojili na převážně šotolinový okruh, který pak závodníci dle zvolené trasy museli zdolat xkrát. Ač mělo více foukat, tak počasí vytrvalcům přálo, sluníčko příjemně hřálo a vítr dělal problémy jen v krátkém úseku jedné z otáček.

Dle očekávání byla největší účast na nejkratší trati. Tam soupeřilo o body do pohárů 37 závodníků. Od startu šel do úniku Stanislav Záleský (regioRUN Havířov), vypracoval si slušný náskok, o který ale v závěru přišel a o vítězství musel bojovat do posledních metrů s našim Markem Škapou. Čas vítěze byl 40:34 minut. Marek na něj ztratil 5 sekund a kdyby týden před maratonem nemusel šetřit síly, mohlo být pořadí na prvních místech opačné. Pro třetí příčku si bezpečně doběh v čase 42:35 David Wawreczka (TJ Jäkl Karviná). Mezi ženami si běžela bezpečně pro vítězství Markéta Kašná (TJ Jäkl Karviná) a trať zvládla za 43:38 minut. Druhá naše Magdalena Drastichová na ní ztratila bez jedné sekundy tři minuty. Třetí místo brala Kateřina Polášková (AKEZ Kopřivnice) 47:49 min. Naši se, jak je zvykem, na předních místech v kategoriích neztratili: Petr Škrabánek 44:57 a 1. místo v kategorii, Tomáš Lipina 47:04 a 3. místo v kategorii, Eva Tomaszewiczová 51:45 a 3. místo v kategorii, Jana Kilarová 53:34 a 2. místo v kategorii, Josef Smola 56:20 a 1. místo v kategorii a Alfons Vytisk 56:50 a 2, místo v kategorii.

Půlmaratonu se zúčastnilo 24 běžců. Asi do poloviny trati udávala tempo dvojce Tomáš Wróbel (Goleszów) a náš Ondřej Dominik. Poté se Tomáš osamostatnil a s přehledem zvítězil. Čas vítěze byl 1:25:05 a čas Ondry 1:26:25 hod. Na třetí místo se průběžně propracoval David Hanke (AKEZ Kopřivnice) a doběhl do cíle za 1:32:53 hod. Mezi ženami získala prvenství Jaroslava Ježková (NVPP Team), když 21,1 km zvládla za 1:32:56 hod. Druhé místo brala Martina Mazáčová (AKEZ Kopřivnice) 1:34:51 a třetí skončila Ivana Zbořilova (BK SAK Karviná) 1:39:45 hod. Za náš oddíl běžel ještě Michal Kubín a časem 1:39:21 bral 2. místo ve své kategorii.

Maratonců do cíle doběhlo 19. Nejrychlejší z nich byl časem 3:08:05 Jiří Kabaja (Milota Tea), druhý skončil Josef Bielesz z Písečné 3:16:28 a třetí místo padlo na Vojtěcha Opočenského (Die Mannschaft) 3:23:52 hod. Ženy se zúčastnily dvě a doběhly v pořadí první Eva Kocichová z Kunčic pod Ondřejníkem 3:44:32 a Jana Chýlová (Běžecký klub České spořitelny) 4:16:46 hod. My jsme měli na nejdelší trati tři zástupce: Roman Slowioczek 3:41:00 a 2. místo v kategorii, Miroslav Valošek 3:56:07 a 2. místo v kategorii a Radek Luksza 4:10:25 hod.

Ondra

Jak už bylo zmíněno na začátku, součástí závodu bylo i vyhlášení loňského ročníku Moravskoslezského běžeckého poháru, který byl pro naše barvy velmi úspěšný. Jak moc se našim dařilo, je vidět v níže uvedeném shrnutí deklarovaných: