Členové klubu díl 47. – JAN FOUSEK

Honza Fousek z Ostravy Hrabůvky je členem oddílu již od jara roku 2011, a i když je věkem stále mladík, patří tak ke zkušeným reprezentantům našeho klubu. Respekt mezi vytrvalci si vybudoval také svými běžeckými výkony.

Jak dlouho běháš? Od cca 11 ti let kdy jsem vstoupil do oddílu aktivního pohybu TJ Baník Ostrava a začal závodit v orientačním běhu, na silnici jsem přestoupil po několika zraněních kotníku a rozpadnutí oddílu asi ve 20ti.

Kolikrát týdně běháš? Snažím se běhat každý den.

Kolik kilometrů týdně v průměru naběháš? Když to jde tak se snažím to držet nad 100km/týden. A když to nejde, tak to prostě musí jít, ono to časem přejde :-).

Používáš nějaký sport tester, běžecké hodinky, GPS aplikaci v telefonu? Jsem věrný vlajkové lodi těchto zařízení a to je za mě Garmin.

Kde nejčastěji běháš? Bělský les, tam mám natočeno tisíce kilometrů a v Hrabové na cyklostezce, to jsou stěžejní body mých výběhů.

Běháš raději sám nebo s někým dalším? Většinu tréninku si odběhám sám, ale nemám problém se ke komukoliv při klusu přidat.

Posloucháš při běhu hudbu? Ne

Jaké bylo nejzajímavější místo, kde jsi zhruba za poslední rok běžel? Loni mě zaujal ČP štafet v orientačním běhu, kde jsem finišoval a na biatlonové střelnici v Novém městě udělal minutovou sekeru a na doběhu už nedokázal porazit štafetu Třince. Dále bych zmínil maraton v Třeboni, kde když nehodnotím organizaci, tak ta příroda okolo byla opravdu nádherná. A na závěr zmíním ještě horský orienťák v Oseku u Litvínova, kde to byly opravdu drsné sudety.

Máš svůj běžecký vzor, popřípadě někoho obdivuješ či nějakému běžci (sportovci) fandíš? Fandím všem českým sportovcům, kteří reprezentují naši malou zemi na světových akcích. Jako fanoušek cyklistiky a především cyklokrosu obdivuji výkony Mathieu van der Poela a Wout van Aerta, to, co ti dva předvádí, je něco neuvěřitelného. Osobně fandím Mathieuvi.

Jaký typ závodu preferuješ? Nemám přímo trať či povrch, který bych preferoval více.

Máš svůj oblíbený závod? Rohálovská 10, Kobeřická 20, Běh na Lysou horu (Papežov), Rajecký maratón, Hodonín-Holíč-Skalica, Silvestrovský běh v Hrabové. Asi bych jich dokázal vyjmenovat více, ale tyhle závody mám v oblibě a vždy se na ně rád vracím.

Na který svůj dosavadní běžecký výkon jsi nejvíce hrdý? Nejvíc asi na osobák z maratonu a pak na nejlepší dosažené časy na mých oblíbených závodech: Rohálovská 10 – 34:44, Kobeřická 20 – 1:09:58, Lysá – 39:46, Hodonín-Skalica 43:19, Silvestr v Hrabové – 31:07.

Jaké máš běžecké ambice? Nevím, jestli to je ambice, říkal bych tomu sen, který se mi každým rokem spíše vzdaluje a to je maraton pod 2:30. To musí být člověk ale zdravý a tak to hlavní být zdravý a během se hlavně bavit.

Jaké další sporty, kromě běhání, nejčastěji provozuješ? Nakousl jsem orientační běh, úplně jsem na něj nezanevřel a loni po dlouhé době jsem začal plnit závazky oddílu SKOB Ostrava, jehož jsem taky členem a objížděl krajský žebříček a nějaké vícedenní plus štafety. Kotníky se po té době zpevnily, a tak jsem ten loňský rok přežil co se zranění týče bez úhony. Jako fanoušek cyklistiky mám doma i kola, ale v tomto případě preferuji silnici, takže občas vyjedu na nějaký švih směr Beskydy, ale nejvíc ho používám na cestu do práce a z práce. Jako majitel multisport karty se snažím minimálně jednou týdně plavat, střídám porubák s čapkárnou.

Máš kromě běhání ještě nějaké jiné koníčky či zájmy, jaké? Sbírám známky převážně ČR, ale od 93 mám už takové množství i jiných, že než to celé přeberu a roztřídím, půjdu do důchodu. Přidal jsem i známky Polska a Slovenska a jednou posbírám celou V4. Občas si něco přečtu, většinou teda sportovní tématiku. V poslední době mě zaujal projekt Bez Frází, řekl bych, že jsem ale zatím jako Zdeněk Svěrák ve vratných lahvích, ty knihy sbírám a v důchodu, jestli budu ještě vidět, si je všechny přečtu :-). V létě chodím na koncerty, někdy i nějaký fesťák, ale přiznám se, že už podstatně méně než dříve.

Co bys popřál našemu klubu MK Seitl Ostrava do dalších let? Dobrou atmosféru, nějakou společnou akci třeba přebor oddílu? A členům vítr v zádech a rychlé nohy 🙂

Moje aktuální rekordy:

3000 m: 9:22,52

5000 m: 16:11,5

10000 m: 34:39,53

hodinovka: 17256 m

půlmaraton: 1:13:58

maraton: 2:35:46

Facebook Comments