Rohálovská desítka

Prusinovice jsou malá vesnice na střední Moravě. Ovšem když se její název vysloví mezi běžci, tak každý ví kde leží. Poslední sobotu v únoru se každoročně zaplní stovkami závodníků, které láká slavná Rohálovská desítka. Letos se konal jubilejní, již třicátý ročník. Jejím hlavním organizátorem je místní obyvatel, bývalý skvělý vytrvalec Ondřej Němec. Sice je dle vlastních slov náplavou, ale je člověkem, kterého zde mají všichni rádi. O tom svědčil závěrečný ceremoniál, kdy mu zcela zaplněný sál kulturního domu vzdal hold dlouhotrvajícím potleskem ve stoje.

Na start hlavního závodů se postavilo 431 účastníků. Čekala je náročná, kopcovitá 10 km dlouhá trať. Po dvou krátkých okruzích přímo v obci je zavede do sousední vesnice Tučapy a zpět. Trasa vede otevřenou krajinou a kromě náročného profilu se vyznačuje tím, že skoro každoročně je silný vítr. Navzdory fyzikálním zákonům se většina účastníků shodně, že cestou tam i zpět fouká protivítr. Ani letos tomu nebylo jinak, ale nebyl sníh ani mráz, takže podmínky byly skoro ideální.

Absolutním vítězem letošního ročníků se stal Tomáš Habarta (Slovácká Slávia Uherské Hradiště) v čase 32:17. Mezi ženami doběhla první do cíle Barbora Macurová (2bwinnerteam) za 36:33. Jejích výkony byli kvalitní, ale traťové rekordy zůstaly zcela neohrožené. Na startu nechyběla ani legendární, mnohonásobná mistryně republiky Petra Kamínková, která nedávno oslavila krásné životní jubileum.

Náš oddíl MK Seitl Ostrava měl na startu jen pět, víceméně tradičních účastníků. Nejlépe si vedl Honza Fousek, kteří doběhl do cíle na celkově devátém místě (8. v A) v čase 35:39, Ondřej Velička celkově 17. (4. v B)  časem 36:58,  Marek Škapa s časem 38:29 obsadil 29. místo a 2. v C, Dan Šindelek doběhl v čase 40:57 a ten stačil na 6. místo v C, Roman Slowioczek s výkonem 45:45 skončil desátý v kat. 60-64 a Stanislav Sviták časem 48:00 zvítězil v kat. 70+.

Závod se vyznačuje výbornou organizací. Letošním čestným hostem a startérem byla mistryně světa ve vrhu koulí Helena Fibingerová. Za na dnešní poměry nízké startovné čeká účastníky zázemí v tělocvičně, teplá sprcha, medaile, výborný guláš, bohatá tombola, kulturní program, hodnotné ceny pro nejlepší a nechybí ani běhy pro děti. Je proto škoda, že řada členů (nejen) našeho klubu dává přednost předraženým komerčním akcím před závody, které se pořádají srdcem…