Memoriál Františka Ohery

Tak máme za sebou další Memoriál Františka Ohery. V sobotu šlo již o 19. ročník. Když jsem vyrazil v pátek před závodem klusat, tak aby mi běh lépe utíkal, přemýšlel jsem, jaké důvody vedou běžce zúčastnit se tohoto závodu. Asi většina si jde jen užít závodní atmosféru, menšina má pak ambice na umístění mezi nejlepšími, nejlépe je chce ukojit vítezstvím. Jiní to zase berou jako trénink nebo test, protože závodů na začátku roku není tolik, jako když se později rozběhne běžecká sezóna. A samozřejmě, když se běží maraton, je téměř povinnost každého sběrače (čárkaře) postavit se na start. A určitě se najdou i jiné důvody…

Na okruhové trati, maratonci jich museli zvládnout osm, je sympatické, že se pořád potkáváme a míjíme, povzbuzujeme, usmíváme na sebe…těch mračících tváří je zanedbatelné minimum 😊. Máme přehled o soupeřích a jsme tak závodníky a diváky zároveň 😊.

A teď trochu té statistiky. Maraton absolvovalo 32 vytrvalců a jedna vytrvalkyně a tou byla naše Kateřina Šeděnková, která jej zvládla za 3:26:48 a skončila celkově na 8. místě. Absolutním vítězem se stal Matěj Urbaczka (NVPP Team/H65), jenž překonal svůj plánovaný čas a bylo z toho krásných 2:57:17 hod. Z našich ještě běželi maraton Rostislav Marvan 3:21:35 a 3. místo v kategorii, Pavel Juřica 3:24:36, Roman Slowioczek 3:40:43 a 1. místo v kategorii, Radek Luksza 4:02:47, Libor Svozil 4:33:51 a Karel Budík 6:11:47 hod.

Největší účast 59 běžců byla na půlmaratonské distanci a to nejen díky tomu, že je součástí Moravskoslezského běžeckého poháru, ale že je také zřejmě distancí nejoblíbenější. Z tria vítkovických atletů, kteří tréninkově spolupracovali se nakonec utrhl Vojta Bárta a zvítězil v čase 1:14:03 hod. Mezi ženami si od začátku rázně běžela pro vítězství Markéta Kašná (TJ Jäkl Karviná), když 4 okruhy zdolala za 1:31:12 hod. Náš oddíl měl početné zastoupení: Jan Fousek 1:18:59, Jan Benbenek 1:19:08, Ondřej Dominik 1:22:16, Marek Škapa 1:25:14, Magdaléna Drastichová 1:33:23 a 2. žena celkově, Milan Ondrášek 1:40:53, Tomáš Lipina 1:41:25, Miroslav Valošek 1:57:00, Jaroslav Hrabuška 2:01:12 a Josef Smola 2:05:13 hod.

Sedmnáct vytrvalců si zvolilo čtvrtmaratonskou trať. Nejrychlejší byli Roman Kubica 40:26 a Hana Legerská (SSK Vítkovice) 46:38 min. My jsme měli zastoupení dvou mužů: Alfons Vytisk 58:58 a Jaroslav Máčala 1:22.29 hod.