Kobeřice plné běhu se dočkají stovky

Okresní noviny uveřejnily v r. 1982 tuto informaci:

„V neděli 7. března 1982 byl odstartován v areálu TJ Sokol Kobeřice 1. ročník Pochodu a běhu Kobeřická dvacítka u příležitosti osvobození obce slavnou Rudou armádou. Organizátory byly spolu s TJ Sokol také komise pro tělovýchovu a mládež, Místní výbor Národní fronty při Místním národním výboru v Kobeřicích“.

A v neděli 23. října 2022 bude na hřišti Sokola odstartován jubilejní, stý závod běžeckého seriálu Kobeřice plné běhu.

KOBEŘICKÁ DVACÍTKA

Začalo to Kobeřickou dvacítkou. Běžci okolo Emila Kašného vybrali trasu, turisté se aktivně chopili celé organizace  – od přípravy až po vyhlášení vítězů a první ročník se mohl uskutečnit.

Prvním vítězem se v Kobeřicích stal opavský atlet, účastník olympijských her, Jiří Sýkora. V roce 1980 – přesně 1.8. – vytvořil československý, nyní český rekord v běhu na 5 km časem 13:24:99, který do dnešní doby, po 44 letech, nebyl překonán. 

O rok později se první vítězkou stala Dana Juhová z Bolatic.

Kobeřická dvacítka je mezi závodníky velice oblíbeným závodem. Dodnes platí, že výsledek závodu každému ukáže, co udělal v zimě pro zdar celého roku.

ZIMNÍ BĚH KOBEŘICEMI

V létě r. 1989 přišel prezident AO Kobeřice Hubert Jašek s návrhem uspořádat také závod v zimě. 

A tak v první neděli roku 1990 se v ulicích Kobeřic běžel Novoroční běh, později přejmenovaný na Zimní běh Kobeřicemi. Byl to jeden okruh dlouhý 4,7 km, ale už v r. 1993 se na žádost závodníků běžely okruhy dva.

Vítězem prvního závodu se stal další opavský atlet Pavel Stuchlík. 

V témže roce v kategorii žen zvítězila Danuše Zrebná, Liga 100 Opava.

Od roku 1990 do dnešní doby je organizátorem všech běhů v Kobeřicích Atletický oddíl Kobeřice.

KOBEŘICKÝ PŮLMARATON

Opakoval se rok 1982.

V říjnu 1996 napsal tehdejší okresní tisk:

„Nultý ročník Kobeřického půlmaratonu uspořádali v Kobeřicích za účasti 56 běžců čtyř kategorií. V hlavní kategorii mužů zvítězil český reprezentant Karel David ze Sokola Opava.“

Pro doplnění přidávám, že kategorii žen vyhrála Věra Vašutová z MK Seitl Ostrava.

Půlmaratonská trať byla tehdy novinkou. Nebyla ani součástí maratonských závodů, které v té době pořádal Maraton klub Seitl Ostrava.

Také popularita tohoto závodu rostla. V roce 2003 se závod běžel jako „Mistrovství Moravy a Slezska“ a v r. 2009 jako Mistrovství republiky veteránů v půlmaratonu.

Abychom se dopočítali stovky, musíme připomenout organizaci dvou závodů Běhů Terryho Foxe. Výtěžek z obou těchto závodů ve výši 45 000,-Kč zaslal Atletický oddíl Kobeřice na podporu boje proti rakovině.

Téměř stovky běhů se zúčastnilo skoro 10 000 závodníků. Obyčejných nadšenců a dětí běhajících pro radost z pohybu byla většina, ale cestu do Kobeřic si našli i špičkoví atleti, mistři republiky, účastníci olympijských závodů, např. Jiří Sýkora, Karel David, Alena Peterková, Renáta Berková, Jakub Holuša. Častými hosty byli v Kobeřicích také běžci ze zahraničí.

Naším hostem byl v roce 2000 u příležitosti konání běhu Terryho Foxe náš nejlepší sportovec 20. století v zimních sportech, olympijský vítěz, mistr světa ve skoku na lyžích, Jiří Raška.

Bezchybný průběh závodů by nebyli schopni zajistit jen členové atletického oddílu.

Při jejich organizaci pomáhali zejména členky volejbalového oddílu Sokola a kobeřičtí hasiči.

Nejen jim, ale i všem ostatním, kteří přispěli ke zdárnému průběhu všech závodů, patří velké poděkování.

Jubilejní stý závod běžeckého seriálu Kobeřice plné běhu – půlmaraton se uskuteční 23.10. 2022. 

Start v 9.00 hodin na hřišti TJ Sokol Kobeřice.

Všichni jste srdečně zváni!

Na závěr chci vyslovit přání, aby v r. 2056 byl „Zimní běh Kobeřicemi“ dvoustým závodem v rámci běžeckého seriálu Kobeřice plné běhu.

Milan Halfar, tiskový mluvčí AO Kobeřice

Facebook Comments