Ultra Čavisovská stovka aneb Mlýny v okolí 20.-21.5.2022

Rodinný pochod, závod Čavisovská stovka, se letos mohl konat po deváté. Bohužel díky událostem posledních dvou let byly ročníky 2020 a 2021 zrušeny. A tak je za námi sedmý ročník tohoto nádherného závodu.

Kdo moc nemá prochozené okresy Opava a Ostrava může je díky Čavisovské stovce lépe poznat. Trasy se každý rok trochu liší, takže vás mají vždycky čím překvapit.

Ať už se vydáte na 100, 50 nebo 25 km dlouhý závod, čeká vás spousta pěkných míst. Já jsem se vydala na trať již počtvrté a jako vždy jsem si vybrala vzdálenost 50 km. Pokud holdujete dogtrekkingu, užijete si jej s vaším 4 novým parťákem na tomto závodě oba.

Značení závodu je přehledné. Na stratu dostanete itinerář, podle něhož se dá během závodu dobře orientovat. I tak Vám pomůže, když si předem nastudujete, po kterých turistických značkách, cyklotrasách a ostatních úsecích cesta povede. Nic z toho ale nemusí zabránit tomu, abyste si svůj závod trochu prodloužili, jak se stalo letos poprvé i v mém případě.

Krásná příroda, lesy, louky, mlýny a rybníky, u nichž byste si nejradši lehli do trávy, nejen tím vás tento závod chytne za srdce. Samozřejmě, že Vám můžou zůstat vzpomínky i v podobě puchýřů, odřenin z pádu, když zakopnete při běhu z kopce o kořen, promočení nebo spálení, až vás doma přirovnávají k rajčeti. Ale za to Vám to opravdu bude stát.

Na každé trase je připraveno občerstvení s usměvavými organizátory, z něhož si vyberete, co Vám dodá energii na další úsek. V nabídce je voda, Kofola, čaj, pivo, pečivo, sýr, salám a určitě nesmíte vynechat výborný ovocný salát, který se skvěle kombinuje se všemi nápoji. Ano, i s pivem mu to sedí. Musím ovšem uznat, že nejlepší je pivo v cíli společně s gulášem.

Atmosféra na startu a v cíli je nezapomenutelná. Hlavně jak všichni na hřišti v obci Čavisov vítají každého účastníka po zdolání závodu úsměvem a potleskem.

Ultramaratonci, kteří běžně zvládají 100 a více kilometrové trasy, by se mohli následujícím slovům smát, ale pro mě je tento závod zatím jediným, při kterém vždycky zdolávám své limity a zjišťuji co dokážu zvládnout. Třeba se jednou vydám, pro mě zatím na nemyslitelnou, 100km trať a posunu se dále.

Výkony vítězů jednotlivých tras stojí podle mě za zmínku, a tak si dovolím je zde uvést, i když se nejedná o členy našeho klubu.

Na 100 km trase zvítězil Řezáč Martin s krásným časem 12:38:34 z Mushing Team Ostrava. 2. mužem v cíli byl Pospíšil Daniel 13:25:27 z Beskyd-Natural a 3. Sýkora Václav 13:30:59. Z žen na stejné trase byla 1. Dastychová Olga 17:26:58 z Běžeckého klubu České spořitelny, 2. Šafránková Blanka 21:45:40 z klubu Arrow a 3. Kubrichtová Eva 24:11:30.

50 km v nejkratším čase zdolal jako 1. Štverák Tomáš 04:37:59 Inov-8 Team, 2. Stříž Marek 05:31:32 klub Sahara a 3. Blažek Michal 05:47:06. Mezi ženami přiběhla 1. Kaiser Belinda 05:49:39 BlackDog klub, 2. Kubíková Markéta 06:34:27 a 3. Bálková Petra 06:42:21 BK Olbramice. Na stejné trase pomyslnou bronzovou medaily získala Koczyová Irena 07:32:44 z Mk Seitl Ostrava.

Poslední nabízenou trasu 25 km vyhrál Kabaja Jiří 02:07:11 Los Křupos Adventure team, na 2. místě byl Sejkora David 02:13:16 X-Trail Orlová a 3. místo obsadil Marvan Rostislav 02:15:13 z Mk Seitl Ostrava. 1. ženou byla Petrušková Marcela 02:53:52 SK Oceláci Ostrava, 2. Horáčková Vladimíra 02:55:57 a 3. Klusová Markéta 03:00:34.

Děkuji organizátorům za to, že se tento závod mohl opět konat a přeji jim spoustu elánu do plánování dalších ročníků.

Pro mě srdcový závod, na jehož konci už se těším na další začátek.