Členové klubu díl 25. – MAREK ŠKAPA

 

Marek Škapa z Ostravy – Mariánských Hor se v běžecké komunitě pohybuje již spoustu let, ale do našeho klubu vstoupil až teprve v roce 2016. A je to vítaná posila nejen po stránce sportovní, ale také po stránce lidské a žurnalistické. Jeho reportáže ze závodů jsou totiž ozdobou našich stránek :-).

Jak dlouho běháš? Běhám od 1. dubna 1998, takže příští rok oslavím kulaté výročí.

Kolikrát týdně běháš? Záleží na mnoha okolnostech. Roční období, počasí, závody apod. Ale většinou 5krát týdně. V létě víc, v zimě méně.

Kolik kilometrů týdně v průměru naběháš? Stejná odpověď jako u minulé otázky. Záleží na okolnostech. Od 30 po 80km.

Používáš nějaký sportester, běžecké hodinky, GPS aplikaci v telefonu? Teprve krátkou dobu hodinky Garmin.

Kde nejčastěji běháš? Do Nové Vsi a pak kolem Odry. Někdy směrem Třebovice, Petřkovice, jindy opačně na Zábřeh, Polanku. Když chci po kopcích, tak na Bobrovníky.

Běháš raději sám nebo s někým dalším? Většinou sám. Jen když nejsou závody, tak se v neděli ráno scházíme ve větším počtu v Bělském lese.

Posloucháš při běhu hudbu? Nikdy. Hudbu poslouchám hlavně na koncertech a festivalech, které rád a docela často navštěvuji.

Jaké bylo nejzajímavější místo, kde jsi zhruba za poslední rok běžel? Maratony v Budapešti a ve Vídni.

Máš svůj běžecký vzor, popřípadě někoho obdivuješ či nějakému běžci (sportovci) fandíš? Vzor jsem nikdy neměl, fandím všem kamarádům a nijak se netajím tím, že jsem celý život velký fanoušek Baníku Ostrava.

Jaký typ závodů nejraději preferuješ? Nejraději mám silniční běhy, ale nevyhýbám se ničemu. Rád běhám běhy do vrchu, chodím na dráhu, na Lysacup a mám za sebou i pár horských maratonů.

Máš svůj oblíbený závod? Hned několik. Patří mezi ně Velké Albrechtice, Zámecký park v Kravařích, desítka v Karviné, běh na Lysou nebo Hostýnská osma. Protože mám rád teplo, tak většina mých oblíbených závodů se koná v letních měsících.

Na který svůj dosavadní běžecký výkon jsi nejvíce hrdý? Na každý maraton pod tři hodiny.

Jaké máš běžecké ambice? Umísťovat se ve své věkové kategorií na stupních vítězů. Ale hlavně zůstat zdráv, abych mohl běhat ještě dlouho.

Jaké další sporty, kromě běhání, nejčastěji provozuješ? Rád jezdím na kole, v létě chodím po horách. A v letošním roce jsem začal na popud přátel pronikat do tajů orientačního běhu. Zatím je to v mém podání spíše orientační bloudění, ale základ byl položen a docela se mi to zalíbilo.

Máš kromě běhání ještě nějaké jiné koníčky či zájmy, jaké? Návštěvy všech možných sportovních i kulturních akcí v Ostravě a v širokém okolí. Rád chodím na koncerty, do divadla, hodně čtu atd. Jen kdyby den měl více než 24 hodin…

Co bys popřál našemu klubu MK Seitl Ostrava do dalších let? Hodně spokojených, usměvavých běžců a udržení dlouholeté tradice Ostravského maratonu.

Tvé aktuální rekordy:

5 km: 17:19 (F-M dráha 2011)

10 km: 34:51 (Hornická desítka 2014)

půlmaraton: 1:15:32 (Olomouc 2014)

maraton: 2:48:38 (Budapešt 2015)

My Markovi přejeme mnoho běžeckých úspěchu a neméně sportovních i kulturních zážitků. A budeme rádi, když své zážitky a postřehy bude i nadále sdílet skrze naše stránky s ostatními.

Facebook Comments

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..