Členové klubu díl 26. – PAVEL JUŘICA

Bydlištěm Pavla Juřici sice v minulosti bývala Ostrava – Hrabůvka, ale tu vyměnil za moravskou metropoli Brno. Jeho vstup do našeho oddílu je spojen se 100. maratonem Jardy Hrabušky a stalo se tak v srpnu 2007. Pavlovi není cizí žádná běžecká distance včetně ultra a svůj um již mohl předvést na různých zajímavých místech. Více se dozvíte z jeho obsáhlých odpovědí.

Jak dlouho běháš? Asi jako každý jsem se naučil běhat mezi prvním a druhým rokem života. O takovém popobíhání 1-2x týdně se dá mluvit o roku 1998, cíleně trochu více běhám od podzimu 2006.

Kolikrát týdně běháš? Mnohdy neběhám vůbec, ale měl jsem období, kdy to bylo 8 tréninků týdně. Aktuálně se snažím vyběhnout 6x v týdnu. V období květen a červen snižuji výběhy i kilometráž z toho důvodu, že jsem alergik a lehce i astmatik. Během letních prázdnin se pak snažím vůbec neběhat. Přes léto se věnuji cestování a turistice a nechci si vybíjet energii během. V září pak s během opět pomalu začínám.

Kolik kilometrů týdně v průměru naběháš? V období září-duben je to kolem 250km/měsíc +/-50km. V celoročním průměru lehce pod 200km/měsíčně. Běhám pro radost a nabuzení do nového dne vždy ráno v tempu 6min/km, obvykle vzdálenost 10km.

Používáš nějaký sport tester, běžecké hodinky, GPS aplikaci v telefonu? Běhám s Garminem, nemohu si vynachválit Forerunner 305, který jsem odložil teprve loni (2016). Aktuálně jen nadávám na Forerunner 920.

Kde nejčastěji běháš? Brno – Zamilovaný hájek (Zamilec).

Běháš raději sám a nebo s někým dalším? Rozhodně mám raději společnost, bohužel většina výběhů je sólo.

Posloucháš při běhu hudbu? Poslech hudby mi nepřináší mentální odpočinek, což od běhu očekávám. Po neběhací pauze mi ale pomáhá vůbec vyběhnout. Rád si někdy poslechnu nenáročné mluvené slovo či známé české písničky, které si mohu v duchu prozpěvovat.

Jaké bylo nejzajímavější místo, kde jsi zhruba za poslední rok běžel? V loňském roce (2016) to byl závod v Ománu – Wadi Bih Run 72km, nastoupáno 1200m a ve výsledku 3. místo. V dubnu 2017 pak ranní běh v rumunském městě Craiova, kdy se přede mnou v místním parku nečekaně objevili medvědi. Naštěstí ale za plotem.

Máš svůj běžecký vzor, popřípadě někoho obdivuješ či nějakému běžci (sportovci) fandíš? Můj obdiv má především Tomáš Rusek, který spojil běh s cestováním. Dříve nebyl problém v Brně potkat při běhu Jaroslava Kocourka, takže jsme se s kamarádem štengrovali, kdo tuhle legendu kdy potkal. Dana Orálka obdivuji nikoli jen jako běžce, ale jeho kamarádský přístup k ostatním běžcům. Pro řadu aktuálních špičkových běžců závod v cíli končí. Dan jde povzbuzovat ostatní a ani ti v zadních pozicích mu nejsou lhostejní. Pak je řada aktuálních ultraběžců, kteří to mají v hlavě hodně srovnáno, což jim lehce závidím. Tady by byl výčet už trochu delší. Zmíním alespoň Martina Hokeše a jeho jedinečný doběh do cíle Spartathlonu 2015, který mne nesmírně ovlivnil. Jinak fandím manželce Heleně, protože je to ten nejúžasnější spoluběžec.

Jaký typ závodu preferuješ? Mám raději menší závody s rodinnou atmosférou, kde se střídá terén a trať je klikatá, takže není moc rychlá.

Máš svůj oblíbený závod? Běh na Byčí skálu – 30km.

Na který svůj dosavadní běžecký výkon jsi nejvíce hrdý? 100km ve Stromovce 2007, tehdy jsem ze sebe vyždímal všechny síly a úsměvem na rtu objevil krásu ultra.

Jaké máš běžecké ambice? Schází mi poslední z vysněných cílů a to 100km do 10h. Co se týče počtu maratonů, tak se chci dostat na stovku, aktuálně jich mám 44. Nechci s tím ale moc spěchat. Rychlostně se dále posouvat nechci. Stačí mít z běhu radost a čerpat z něj energii.

Jaké další sporty, kromě běhání, nejčastěji provozuješ? Já bych spíše řekl, že běh je pro mne doplňkem. Primárním je pro mne cestování, hory a turistika. Během si jen udržuji kondici do hor. Běh je ovšem časově méně náročný než turistika, takže proto vlastně běhám. Budu-li mít někdy více času, budu zase jen chodit a užívat si více okolní prostředí. Než jsem začal běhat, chodil jsem dálkové pochody 50km a 100km a k tomu se chci opět vrátit ideálně i s manželkou.

Máš kromě běhání ještě nějaké jiné koníčky či zájmy, jaké? Mám dvě holky (3 a 5 let), takže ty jsou aktuálně koníčkem č. 1. Rád si trhnu nohou na koloběžce (denně při přesunu do práce).

Co bys popřál našemu klubu MK Seitl Ostrava do dalších let? Moře kamarádů.

Tvé aktuální rekordy: 

5 km: 18:35 – Brno 2012

10 km: 39:02 – Mikulčice 2015

půlmaraton: 1:23:18 – Osecký půlmaraton 2011

maraton: 2:58:43 – Praha 2012

12 hodinovka: 108,01km – Brno 2008

100km: 10:28:30 – Plzeň 2017

My Pavlovi držíme palce, aby se mu dařilo dosahovat svých běžeckých cílů. Věříme, že se mu jednou podaří vstoupit do klubu maratonských „stovkařů“. Přejeme mu také mnoho krásných a nevšedních zážitků z cestování.

Facebook Comments

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..