Běh Mosty-Skalka

V období Vánoc a konce roku se koná řada více či méně tradičních běhů. Jedním z nich je běh do vrchu z Mostů u Jablunkova na chatu Skalka. Termín závodů je každoročně 29. prosince v 10:00 od sokolovny v Mostech. Na účastníky čeká 4km dlouhá trat s převýšením 390m.

Letošní ročník nesl pořadové číslo 22 a na start se postavilo 84 běžců. Oproti lonským stopadesáti to byl citelný pokles. Co bylo důvodem je otázkou. Jedním z nich ale zřejmě bylo zavedení elektronických přihlášek předem.  O tom řada běžců bohužel vůbec nevěděla. Pro předem přihlášené byla výše startovného 150Kč. Na místě činilo pak již poměrně vysokých 250Kč. Předem přihlášení dostali dárek (sluneční brýle), všem byli vyvezeny věci do cíle, v chatě čekala polévka a nápoj. Zásluhou čipu byli výsledky a s nimi spojené vyhlášení okamžitě po doběhu posledních. Zda je cena startovného úměrná musí každý zvážit a posoudit sám.

Jak je na tomto běhu tradicí i letos byla trat zejména v první polovině zledovatělá. V horní části už bylo více sněhu a tak se běželo lépe. I když byl předem přihlášen, tak na startu nakonec chyběl loňský vítěz Tomáš Lichý. Toho využil věkem ještě junior, teprve šestnáctiletý Sebastian Filípek z Třince a časem 18:59 se stal absolutním vítězem. O více než půl minuty za ním doběhl Vít Otevřel a třetí skončil Lukáš Košut.

Kdo mě zná, tak už asi ví, jak jsem dopadnul. Zima, sníh a zejména led nejsou mojí kamarádi a tak více než se soupeři zde každoročně zápasím s podmínkami. Ani letos tomu nebylo jinak. Do terénu jsem sice nabíhal jako druhý v B, ale první ledové plotny znamenaly pád pořadím. Do cíle jsem nakonec doklouzal v čase 25:26, který stačil na obhajobu loňské šesté příčky v kategorií a 28. místo celkově. Nesmím zapomenout, že na vrchol dorazil i skoro domácí Roman Slowioczek. Ovšem jen jako turista a povzbuzovač kamarádů.

I přes vyšší startovné a náročné podmínky se na tento závod i za rok vrátím. Je totiž ideální příležitostí k výletů na hory v době mezi svátky.